Ek Derslerde Eksiklik ( 2022 )

Öğretmenler için ek ders ücretleri, aylık aldıkları maaşlarından değişik olarak verilen bir ek ödemedir. Vazife yaptıkları ders saatleri temel alınıp hesaplama yapılarak, maaşları haricinde aylık ek ders ücretleri her aybaşında öğretmenlerin hesaplarına yatırılmaktadır. Öğretmenlerin ek ders tutarı alabilmesinin bazı şartları bulunmaktadır.

28 Ağustos Cuma günü öğretmenler için açıklanmış olan semine süreci sonlandı. Açıklanan uzaktan eğitim programı çerçevesinde öğretmenler, 31 Ağustos 2020 tarihinden 18 Eylül 2020 evveliyatına kadar çalışmalarını devam ettirecekler.

2020 – 2021 Eğitim Öğretim Yılı öğretmen seminerleri 24 Ağustos ve 28 Ağustos tarihleri içinde yapılmış oldu. Bu tarihler içinde öğretmenler, her güne üç ders olmak suretiyle toplam da on beş saat ek ders tutarı alacaklar. Ek olarak korona virüs pandemi sürecinde, yaşından ya da kronik hastalığından dolayı okula gidemeyen öğretmenler de ek ders ücretlerinden yararlanabilecekler. Tamamlanmamış ek ders tutarı.

Korona virüs pandemi sürecinden sebebi ile 2020 Mart ayının üçüncü haftasında eğitim öğretimin uzaktan çevrimiçi bir halde yapılacağına karar verildi. TRT EBA kanalı ve EBA’nın web sitesi aracılığı ile uzaktan eğitim süreci devam ettirildi ve öğretmenlere ders programları, Destekleme ve Yetiştirme Kursu (DYK) ve nöbetleri haricinde ek ders ücretleri ödemesi yapılmış oldu. 31 Ağustos 2020 tarihinden 18 Eylül 2020 evveliyatına kadar ise, ek ders tutarı ödemelerinin yapılacağı kesinleşmemişti. Bu tarihler içinde ki eğitim öğretim döneminde seminer dönemlerinde ki benzer biçimde günlük üç saat üstünden mi ek ders tutarı verileceği ya da öğretmenlerin kendi ders programları üstünden mi ek ders ücretlerinin ödeneceği belirsizdi. tamamlanmamış ek ders tutarı.

Öğretmenlerin Ek Derslerinde Eksiklik ?

31 Ağustos 2020 tarihinde başlamış olacak eğitim öğretim programı ile ilgili Ulusal Eğitim Bakanı (MEB) Ziya Selçuk tarafınca genelge yayımlandı. Bu program çerçevesinde 31 Ağustos 2020 tarihinde başlamış olacak derslerde, 2019 – 2020 eğitim öğretim yılının ikinci döneminde meydana getirilen uzaktan eğitimde tamamlanmamış kalınan mevzular ve dersler işlenecek. 18 Eylül 2020 tarihinde başlamış olacak karşı karşıya eğitim dönemine kadar devam edecek programda, öğrencilerin çevrimiçi derslerde tamamlanmamış kaldıkları ve bir sonraki derslik için kendilerini hazır hissetmedikleri konuların öğretilmesine öncelik verileceğine karar verildi.

Öğretmenlere ek ders tutarı verilecek mi?

Toplumsal medyada uzun süredir yaylan haberler de, eylül ayında meydana getirilen ek derslerin ücretlerinin öğretmenlere verilmeyeceği yer alıyordu. Ulusal Eğitim Bakanlığı’nın (MEB) bu haberler ile ilgili sonucu Resmi Gazete’de gösterildi.

Kademeleri Nazaran Değişiyor ?

Ulusal Eğitim Bakanlığı’nın (MEB) yönetici ve öğretmenlere ek ders ve ders saatleri ile ilgili ödeme mevzusunda verdiği kararda, derslik öğretmenleri ve okul öncesi öğretmenlerinin 12 saat ek ders, meslek dersi öğretmenleri ve genel data dersi öğretmenlerinin 15 saat ek ders ve laboratuvar öğretmenleri ve imalathane öğretmenlerinin 24 saate kadar ek ders okutmak zorunda olduğu açıklandı. Gene aynı karar bakılırsa: “Kararda belirtilen eğitim faaliyetlerini hafta sonu, sömestr tatili ve yaz tatilinde ders görevlerini yerine getiren öğretmenlere ek ders tutarı karşılığında ödenecektir.” ibaresi yer almıştır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir