Ojelerimizi sürdükten sonrasında hızlı kurumasını bekleriz. Kimi zaman acil bir işimiz çıkar ve ojemizin kuruması için bayağı fazla uğraşırız her yöntemi deneriz. Peki oje kurutmak için hangi yöntemler daha hızlı bunu denemeden bulmak zor. Şimdiki alternatifler bayağı fazla bunun için kozmetik sektörü kurutucular üretir. Sadece daima yanımızda olup olmayacağı belli değildir. Bunun için her an elimizin altında olabilecek ürünler kullanmak daha mühim. Ojelerimizi sürmeden ilkin kesinlikle bir plana nazaran gitmemiz gerekir. Ilk olarak acil bir yere gidiyorsanız asla koyu renk sürmeyin kuruması oldukça uzun sürecektir. Bunun için açık renk oje tercih edebilirsiniz. Eğer gerekiyorsa koyu renk soğuk suyun altına tutmayı deneyin

  • İlk olarak oje sürmeden ilkin nasıl hızlı kuruyacağına dair olan bir yöntem şöyleki sıralanabilir;
  • Ojeyi hafifçe ve ince katlar halinde sürümek ojenin acele kurumasını sağlar
  • Fırçada bulunan fazla ojeyi paklayın ve 2-3 kat bu şekilde sürün. Her kat için 1 dakika beklemek kafi. Bu şekilde oje sürmek vakit alabilir. Sadece kuruma süresinde çok büyük kısalabilir .
  •  Her bir tırnağı ilk olarak tek sırayla boyayın. Peşinden birazcık bekleyin ve yeniden boyayın.
  • Kolay  bir yöntem olarak fön makinesinde 2-3 dakika soğuk hava üfletebilirsiniz. Bu yöntemde oldukça hızlı kurutacaktır. Kurutma makinesini en sıcak ayara takmayın. Hava ojelerimizi bozabilir
  • Ojelerini sürdükten sonrasında buzlu bir kabın içinde 1-2 dakika beklet. Genel olarak buzlu su ojeyi sertleştirir. Bu yüzden ojeyi buzlu suda bekletmek ojeyi su suda bekletmek oldukça iyi bir yöntem

Ek yöntem olarak basınçlı hava spreyi

Bir başka yöntem ise basınçlı hava spreyi. Bunun için hava spreyinden 3-5 dakika ıslak tırnaklarına sık, Sprey basınçlı olduğu için daha hızlı ve püskürtür. Ellerinizin üşümemesi için 30 -40 santimetre uzaklıkta sıkmanız gerekir. Parmak uçlarınıza yapacağınız 3-5 saniyelik püskürtmeler ile tırnaklarınız neredeyse kurumuş olur. Basınçlı hava spreyi web üstünden bulabilirsiniz

Her acele kuruyan oje acele kurutmayabilir

Acele kuruyan ojelerde başka bir seçenek olabilir. Her yerde bulabileceğiniz bu ojeleri kullanmadan ilkin tırnaklarınıza zarar verip vermeyeceğini öğrenmeniz oldukça mühim. Tırnaklarınızda zor çıkabilir ve tırnak kırılmasına yol açabilir. Düzgüsel bir  ojeyi bir kat sürdükten sonrasında bekleyin ve peşinden ikinci katı sürün. Son kat kuruduktan sonrasında tırnak etinden tırnağa kadar yeniden boya daha sonrasında acele kuruyan ojeyi sürün.

Kurutucu damla denemeye kıymet

Süreyi kısıtlamak için kurutucu damla ve spreyi kullanmak en kolay yöntemler içinde sadece bu yöntem için ilk olarak bir kez denemekte yarar var. Bu sebeple markalarına nazaran, bazı kurutucular bu süreyi kısaltmaz aksine daha da uzatabilir. İlk olarak ojenizi tek bir parmağınıza sürün, daha sonrasında kurutucu ojeyi ya da spreyi sürün ve bekleyin en kısa zamanda ne kadar kuruttuğunu gözlemleyin. Bu sayede kurutucu ojenizin ne kadar sürede kurduğunu anlayabilirsiniz.

Video: Oje sürme & acele kurutma tavsiyeleri

https://www.youtube.com/watch?v=qPHrvQs0cT8Video can’t be loaded because JavaScript is disabled: Oje sürme&acele kurutma tavsiyeleri (https://www.youtube.com/watch?v=qPHrvQs0cT8)

Acele kuruyan oje yaşam kurtarmış olur

Yeni ojeler eski ojelere nazaran daha acele kuruyabilir. Bunun için eğer ojeniz oldukça eskimiş ise yenisini almak oje kuruma sürenizi kısaltır. Tırnaklarınızın ne kadar kuruduğunu denetlemek için parmağının üst kısmı ile tırnağının dış kenarına hafifçe dokunun. Ojede bir iz görürseniz ojeniz hemen hemen kurumamış anlamına gelir. Tırnaklarınızı ne kadar süre içinde kurutacağınıza ya da hangi yöntemi kullanacağınızı öncesinden belirlemeniz gerekmektedir. Bu işlemi yapmadan ilkin ne kadar oje sürme işlemini gerçekleştirin. En iyi netice için tırnaklarınızı bir dakika düzgüsel bir havada kurutmayı sağlayın böylelikle havayla temas eden oje tırnağa daha iyi tutunacaktır.

İpucu: Kuruyan oje nasıl sıvılaştırılır?

Kuruyan oje, sıvılaştırmak için birkaç yöntem vardır. Aşağıdakilerden bazılarını deneyebilirsiniz:

  1. Oje sıvısı yada benzin kullanın: Bu yöntem, kuruyan ojenin içine birkaç damla oje sıvısı yada benzin ilave ederek uygulanır. Bunu yaparken, oje kapaklarını sıkıca kapatın ve oje kabını sallayın.
  2. Nemli bir bez kullanın: Bu yöntemde, nemli bir bez kullanarak oje kabının içine sürün. Bez, oje kabının içine girer ve ojeyi yumuşatır.
  3. Su ile sıvılaştırma: Bu yöntem, oje kabının içine su koyup ojeyi yumuşatmak için çalışır. Sadece, bu yöntem oje rengini bozabileceğinden, dikkatli olmanız gerekir.
  4. Aynı marka öteki renklerle beraber kullanma: Eğer aynı marka ve formülden başka renkleriniz var ise, kuruyan ojeyi öteki renklerle beraber kullanarak daha uzun süre kullanabilirsiniz.

Ihmal etmeyin, oje kabının kapaklarını sıkıca kapatıp saklamak, ojenin kurumasını önleyecektir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir