Obsesif kompulsif bozukluk (OKB), fiksasyon isminde olan tek düze tefekkürlere haiz bireyler tarafınca tasvir edilen bir durumdur. Bu düşünce onları rahatsız ettiğinden, çoğu zaman gevşemek için gelenekler yada dürtüler olarak adlandırılan kasvetli uygulamalara katılırlar.

Obsesif kompulsif bozukluk (OKB) olan hastalar, başa çıkamayacakları düşüncelere, korkulara yada resimlere takılırlar. Bu hem kendileri hem de çevrelerindeki insanoğlu için inanılmaz derecede acayip olabilir. Bu düşüncelerin yarattığı huzursuzluk, baskı ve can sıkan uygulamalar, adetleri yada programları mecburi kılmaktadır. Obsesif kompulsif bozukluk (OKB) hastaları, bunların her birini, en mühim hususları önlemek yada ortadan kaldırmak için günlük bir uygulama haline getirir.

Obsesif Kompulsif bozukluk(OKB) Sebepleri?

Obsesif kompulsif bozukluğun belirli sebepleri bilinmemekle beraber; Enfeksiyonun düzenlenmesinde organik ve kalıtsal sebeplerin olduğu benzer biçimde naturel sebeplerin de geçerli olabileceği düşünülmektedir. Organik ilişki çoğunlukla serotonin çerçevesiyle olsa da, zihinsel açıklamalar öğrenme spekülasyonları çevresinde toplanıyor. Huzursuzluk büyük seviyede gençlik ve erişkinlik döneminde adım atar ve bu, ergenlikten yetişkinliğe geçiş vakit çerçevesi olarak tanımlanır ve bilhassa ferdin yaşamı pozitif yönde bir halde çalışmadığında, sorunlu zamanlarda artabilir.

Fanatik dürtüsel problemli, sinirli hastalar, acayip düşünceler sebebiyle hastalık gizemlerini korurlar ve terapi başvuruları düzgüsel bir on yıl ertelenebilir. Pek fazlaca hasta, düşüncelerimin getirmiş olduğu mecburi tefekkürleri ve can sıkan uygulamaları bir süredir problem olarak görmediği ve gerçekte yaptıkları dürtülerin bitmesi gerektiğine inandıkları için bir uzmana gitmiyor. Hastaların bir kısmı, fanatik probleminin emarelerinden utandıkları ve tedaviden korktukları için bir uzmana danışmamaya iş koşturmacasındadır.

Obsesif kompulsif bozukluk (OKB) emareleri nedir?

OKB fazlaca çeşitli emareler izah edebilir. Aşırı acil problemi olan bireylerde en yaygın olarak tanınan emareler aşağıdaki benzer biçimde kaydedilebilir;

 • Kirlenmeye yada kirlenmeye karşı korku hissi; antre kulplarına, çöp kutusuna temas etme seçeneğinin olmaması (yine yine el yıkama)
 • Dağınık bir maddeyle alçaltılmış olabileceklerinden kaygı ederek, alışkanlıkla başka bir şey giymemeye emek verme
 • Hata yapma mevzusunda isteksiz olmamaya emek verme
 • Bir öğrenci yanlış gösterilen ilgi, düzgünlüğe takıntı, kusursuzluk ihtiyacı, zorunluluk
 • Kasıtlı yada kasıtsız olarak başkalarına zarar verme korkusu
 • Toplumsal iklimde uygunsuz davranmaya yönelik korku hissi
 • Cinsel yada katı mevzuları düşünmeye yönelik korku hissi
 • Bir şeyi birden fazla denetim etme özlemi (fırın, antre, eklentiler, su ısıtıcısı),
 • Rutin görevler esnasında gürültüyle yada durmaksızın sayma
 • Belirli sayıda pozisyon yapma ihtiyacı
 • İşleri ısrarla organize etmek,

Başkaları tarafınca gereksiz görülen şeylerin bigün lazım olur ümidiyle toplanıp atılmadığı bir davranış problemi olarak vasıflandırılan ‘depolama hastalığı’ değişik bir problem olarak nitelendirilse de, bununla bağlantılı bir çağrışım vardır. ‘Hastalığı depolamak’ en fazlaca dört gözle beklenen mevzunun bir işareti iken, OKB de aynı şekilde kasvet ve huzursuzluk problemi ile beraber görülebilir.

Obsesif Kompulsif Bozukluk (OKB) Tedavisi

Bu durum muhtemelen tedavi olmaksızın tek başına ortadan kalkmayacaktır. Abartılı fikir ve uygulamaların kişisel tatmini negatif etkilediğini varsayarsak, derhal bir uzmana danışılmalıdır. Fanatik dürtüsel problem, ilaç ilaçları yada entelektüel davranış psikoterapi tedavisi ile iyileştirilebilir.

Zaferler iki çeşit tedavi tekniği ile elde edilir. İlaç tedavisi gören hastaların, belirli bir ilacı yada ilacın yetersiz kısımlarını devamlı olarak kullanmasına güvenilir. İlaç tedavisi gören fert, tedavinin yararlı neticelerini kısa sürede görmeye adım atar. İlaçların tam tesiri 3-4 ay içinde gerçekleşir. İlaç tedavisinin uzun soluklu kullanımı, hatta ondan sonra refah, enfeksiyonun tekrarını önler. Erişkin toplantılarında ilaç tedavisi ve psikoterapinin beraber düzenlenmesi önerilir.

Her Takıntılı Fikir Ya Da Davranış OKB Midir?

Bu uygulamaları günlük rutinlerimizde yapıyoruz ve bir hastalık olarak görülmemeliyiz. Her ne olursa olsun, bu tür derin düşünceler ve uygulamaların klinik bir bakış açısına nazaran bir hastalık olarak kabul edilebilmesi için, olabildiğince ciddi ve aşırı olması ya da günlük kapasitemizi alt üst etmesi gerekir.

Mesela, bir ev hanımının düzgüsel olarak muhteşem ve temiz bulunduğunu varsayarsak, bu bir hastalık olarak görülmez, sadece eğer hanım gün boyu devamlı temizlik yapıyorsa, giysilerini tertipli olarak yapıyorsa ve çocuklarına fazladan vakit ayıramıyorsa, bu bir hastalık olarak görülmez. Onları kuvvetli bir halde büyütmek için bir hastalık olarak görülmelidir. Bir kişinin aracın camlarının kapalı ve giriş yollarının kilitli olduğundan güvenilir olması güvenlik açısından anormal olmayabilir, sadece bir duruma camlara ve giriş yollarına üstten ve arkadan bakmak benzer biçimde bakılması gerekir.

Video: Obsesif Kompulsif Bozukluk (OKB) Nedir? Niçin Olur? ve Bir Türlü Geçmez?

https://www.youtube.com/watch?v=VXy_wDSq1XgVideo can’t be loaded because JavaScript is disabled: Obsesif Kompulsif Bozukluk (OKB) Nedir? Niçin Olur? ve Bir Türlü Geçmez? (https://www.youtube.com/watch?v=VXy_wDSq1Xg)

OKB Hangi Yaşlarda Adım atar?

Normalde erişkinlik çağlarında ve 20’li 30’lu yıllarda başlasa da, okul öncesi gençler de dahil olmak suretiyle yaşamın her aşamasında fazlaca iyi görülebilir. Erkeklerde daha ileri yaşlarda başlasa da genel olarak hanımlarda daha fazladır.

Kendinizde OKB Bulunduğunu Düşünüyorsanız Ne Yapmalısınız?

Ferdin kendi içindeki belirli davranış ve uygulamaların ruhsal hastalığın emareleri olabileceği sonucuna varması tertipli olarak zor olsa gerek. İncelediğiniz bu yazıda bir an için sunulan OKB’niz olabileceğini varsaydığınızı varsayarsak, bir terapiste danışarak yetkin bir yardım arayabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir