Öksürük bilhassa mevsimsel hastalıkların kişinin vücut sisteminde yol açmış olduğu bir tepkime türüdür. Solunum sıkıntısı ile ilgili yaşanmış olan hastalıklarda, kuru ve devamlı hale gelen öksürük durumu oldukça sık yaşanır. Kişinin istemsiz şekilde yapmış olduğu bu durum, bebeklikten yaşlılığa kadar her yaş grubunu tesiri altına alır. Günlük yaşamın olağan düzeni içinde nadiren oluşan öksürük durumu düzgüsel kabul edilse de kronik hale gelen devamlı ve tekrarlayan öksürük dikkat edilmesi ihtiyaç duyulan bir durumdur.

Vücutta meydana gelen herhangi bir hastalığın semptomu olarak kabul edilen öksürük, normalden uzun sürdüğünde doktor kontrolü ile tedavi edilmelidir. Sadece ani gelişen ve tekrarlayan öksürük durumunuza karşı, evde uygulayabileceğiniz doğal yöntemler bulunduğunu ifade edebiliriz. Bu doğal şekilleri kullanarak öksürüğünüzü hafifletebilir yada tamamen geçmesini sağlayabilirsiniz. Öksürüğe karşı doğal reçete tariflerini derledik.

Soğan aslı

Soğan pişmemiş şekilde yenildiğinde acı bir sebze olsa da öksürüğe karşı en etkili ilaçlardan biridir. Devamlı olarak tekrarlayan öksürük durumu yaşıyorsanız, bir süre sonrasında boğazınızda ağrı ile yanma hissi meydana gelebilir. Soğanın içindeki jelimizi sıvı, kuru öksürük esnasında oluşan tahribatı giderir. Çeyrek ebattaki kuru soğanı bir su bardağı su ile kaynatın ve birazcık ılınmasını bekleyip tamamını için. Soğan özünün kısa sürede tesirini gösterdiğini farkına varacaksınız.

Ballı turp tarifi

Ballı turp tarifi öksürüğe karşı etkili olduğu malum ve sık sık tercih edilen bir yöntemdir. Bilhassa siyah turpun, boğazda meydana gelen tahrişi yok etme tesiri olduğu bilinir.  Ek olarak balgam söktürücü etkisiyle boğaz mukozasını rahatlatır. Bal aslına bakarsan vücut için çeşitli yararları olan olağanüstü besinlerin önderlik yapar. Bu tane için orta ebattaki siyah turpun iç kısmını oymanız ve tabana küçük delikler açmanız gerekir. Üst kısımdaki oyuğa dökülen bal, yavaşça alt taraftaki deliklerden süzülür. Bu turp aslı ile karışan balın geceleri ve 1 kaşık olacak şekilde tüketilmesi, öksürük için oldukça etkilidir.

Ihlamur çayı

Ihlamur çayı ani olarak gelişen ve evde fazladan ürünlerin olmadığı durumlarda, kuru öksürük yaşayan kişiler için büyük bir nimet olmaktadır. Boğaz ağrısı yaşıyorsanız, elinizin altında olan ıhlamuru güzelce demleyip ve minimum bir fincan olacak şekilde tüketmeniz tavsiye edilir. Doğal bir balgam söktürücü olan ıhlamur çayı, boğazı rahatlatır ve öksürüğü hafifletir.

Zencefil ve bal kürü

Balın kuru öksürük için olan yararlarından bahsetmiştik. Zencefil de devamlı hale gelen öksürük problemi için hatırı sayılır seviyede etkili bir besindir. Kuru öksürük durumuna sebep olan bir boğaz iltihabı var ise, zencefilin tesiri daha net şekilde anlaşılır. İltihap sökme özelliği olan zencefil, bal ile karıştırıldığında daha yumuşak bir tat elde edilir. İki yiyecek kaşığı bal ve bir tatlı kaşığı zencefil tozunu güzelce karışmasını sağlayarak etkili bir kür elde edebilirsiniz. Hazırladığınız bu kürü saklayıp, ufak miktarlarda tüketerek öksürük sorunuza deva bulursunuz.

İzleyin: Kuru Öksürük-Boğaz Ağrısı-Soğuk Algınlığı- Gribe Ne iyi Gelir/Anında Tesir Ediyor

https://www.youtube.com/watch?v=FZNHm4ZiP0cVideo can’t be loaded because JavaScript is disabled: Kuru Öksürük-Boğaz Ağrısı-Soğuk Algınlığı- Gribe Ne iyi Gelir/Anında Tesir Ediyor (https://www.youtube.com/watch?v=FZNHm4ZiP0c)

Tarçın ve süt

Bilhassa kuru öksürük sebebiyle uykuya dalmada güçlük yaşıyorsanız, hazırlayacağınız bir bardak tarçınlı süt sizi rahatlatacaktır. İlik şekilde hazırlanan süt boğazlardaki tahribatın geçirilmesine destek olurken, tarçın öksürün hafiflemesi için pozitif tesir gösterir. İkisi bir araya ulaştığında, kuru öksürük durumuna karşı oldukça etkili bir karışım elde edebilirsiniz.

Keçiboynuzu

Bazı uzmanlar tarafınca, keçiboynuzunun devamlı ve tekrarlayan öksürük durumunda oldukça etkili bir ilaç olduğu ifade edilmektedir. Keçiboynuzu, boğaz ve solunum sisteminin rahatlamasını, kuru öksürük şikayetinizin hafiflemesine elde edecektir. Sadece tüketim esnasında aşırıya kaçılmaması tavsiye edilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir