Merhaba kıymetli anne babalar size bu yazıyı yazma amacımdan bahsedeyim. Son zamanlar da okul öncesi eğitim kurumlarının “Çocuğunuza okuma yazma öğretiyoruz” sloganıyla öne çıkma, bence ticari olarak kazanç sağlama çabasındalar. Bu durumu size karşı koz olarak kullanmalarını engellemek ve erken yaşta okuma yazma öğrenme zararlarından anlatmak amacıyla bu yazıyı ele aldım.

Okul öncesi dönem son zamanların daha gözde olan kısmı olmakla beraber pandemi sürecinde asla ara vermeden eğitime devam etmesiyle de göz önüne geldi. Bu süreçte kendilerine hisse biçmek isteyen hususi okulların “okuma yazma öğretimi yapıyoruz” algılarına kapılmamamız gerekmektedir. Okul öncesi dönemde 2013 OÖEP’ ye gore çocuklarımıza okuma yazma öğretimi yapılmamaktadır. Sadece bu durumda çocuklarımız okuma yazmayı öğrenemeyecek diye bir durum da söz mevzusu değil.

Okul öncesi eğitimde öğretmenler bilimsel nitelikli olarak okuma yazmaya hazırlık dersleri almakta okuma yazma öğretimi derslerini ise derslik öğretmenliği öğretmenleri almaktadır. Bu iki kavram birbirinden keskin çizgilerle ayrılmaktadır. Aksi halde ilerleyen yaşlarda öğrenme problemleri ile karşılaşabilmektedirler.

Okuma Yazmaya Hazırlık Ne Demek?

Okuma yazmaya hazırlık sürecinde aslolan amaç çocuklarımıza farkındalık yaratmaktır. Bu farkındalıkta görsel idrak, görsel sunu ve işitsel idrak şekilleri ile kazandırılmaktadır.

Görsel Idrak

 1. El-göz koordinasyonu
 2. Biçim-zemin ayrımı
 3. Biçim sabitliği
 4. Mekanda konum
 5. Mekansal ilişkiler

İşitsel Idrak

 1. Dinleme
 2. Konuşma
 3. Sesleri ayırt etme
 4. Seslerle nesneleri ya da resimleri eşleştirme

Görsel Sunu ve Öteki Emekler

 1. Sorun çözme emek harcaması
 2. Hafıza ve Dikkat emek harcaması
 3. El becerisi emek harcaması
 4. Itimat ve Bağımsız davranış emek harcaması

Bu emekler çocuklarınızın okul öncesi eğitim kurumlarında alması ihtiyaç duyulan eğitimdir. Bununla birlikte toplumsal yaşamı yaşamalı ve En önemlisi kucak kucak oyun oyun oyun oynamalı…

Erken Yaşta Okuma Yazma Öğrenme Zararları

Çocuklarımıza erken okuma yazma öğretirsek;

 • Hece birleştirme ile ilgili aksaklıklar yaşanabilir. (kalem kelimesini kal – em şeklinde ayırabilir)
 • Noktalama işaretlerini amacına uygun kullanamaz.
 • İlkokul da yanlış bilgiden kaynaklı Özgüven motivasyon kaybı yaşar.
 • İlkokulda arkadaşlarından ilkin öğrendiği için eğitime ilgi düşer.

Bu ve bunun şeklinde birçok örnek ile çeşitlendirilebilir. Her şeyden ilkin bahsettiğim durumlar her çocukta aynı şekilde ortaya çıkacaktır diyemeyiz. Sadece tekniğe uygun okuma yazma öğretilmeyen çocuklarda bu durumlar görülmektedir.

Sayın ebeveyn çocuklarınız sizler için ne kadar kıymetli ise biz eğitimciler içinde o denli değerlidir. Lütfen çocuğunuzu hangi kuruma gönderirseniz gönderin öğretmeninizin minimum Lisans mezunu olmasına dikkat edin. Lisans mezunu ise eğitim fakültesi mi yoksa sıhhat fakültesi mezunu mu denetim etmeyi ihmal etmeyin. Eğitim fakültesi öğretmen yetiştirir. Sevgiyle kalınca. Çocuklarımız ile kucak kucak oyun oyun oyun oynamayı unutmayınız.

Netice olarak okuma yazma öğretmek derslik öğretmeninin uzmanlık alanıdır.

Okul Öncesi Öğretmeni Samet Coşkun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir