Ölen kişinin kredi borcu ne olur diye merak ediyorsanız, rehber niteliğindeki yazımız yardımıyla tüm sual işaretlerine çözüm bulacaksınız. Vefat eden kişinin yakınları, kişinin devam eden kredi ve kart borçlarının nasıl sonuçlanacağı mevzusunda bazı araştırmalara girebiliyor. Bu araştırmalar sonucunda vefat eden kişilerin kullanmış olduğu kredilerde normal olarak bir yaşam sigortası bulunması gerekiyor. Artık bireysel gereksinim ve öteki kredi tiplerinde kredi çekerken kişilerin yaşam sigortası yapmaları mecburi tutuluyor.

  • Boşanan Hanım Babasından Maaş Alır Mı?

Sadece bu durum kredi kartı borçları için geçerli değil. Niçin diyecek olursanız, kredi kartları kişinin kendi başına dilediği süre harcama yapabileceği bir vasıta olduğundan, bankalar bu ürünler için yaşam sigortası yapmıyor.

Ölen Kişinin Kredi Borcu Ne Olur?

Kişiler vefat ettiklerinde hem adlarına kayıtlı olan para ve taşınmazlar hem de borçlar mirasçılarına kalır. Sadece borç mevzusunda mühim bir detay bulunur: Yaşam sigortası. Ölen kişinin kredi borcu yaşam sigortası var ise sigorta şirketi tarafınca ödenir. Yaşam sigortasının bulunmadığı durumlarda borç mirasçılar tarafınca ödenmek zorundadır. Bilhassa ev yada taşıt kredisi benzer biçimde daha büyük miktarlarda kredi borcu ödeyen kişilerin yaşam sigortası yaptırması, kendisine bir şey olması durumunda geriye kalan ailesi için kolaylık olacaktır.

Bankalar kredi verirken her riski göz önünde bulundurur ve her durumda kredi borcunun ödenebilir olması için kredi vermeden önlemler alır. Yaşam sigortası da bu önlemlerden biridir. Çoğu zaman büyük tutarlı kredilerde yaşam sigortası yapma şartı bulunur. 

Her Durumda Sigorta Şirketi Borcu Üstlenir mi?

Yaşam sigortası poliçeleri, öteki sigorta türlerinde olduğu benzer biçimde risk durumuna bakılırsa belirlenir. Hastalığı olan yada değişik bir risk durumu olan kişilerden alınan poliçe miktarı daha fazladır. Sigorta sözleşmesi imzalanırken sigorta şirketi kişinin yaşamını riske eden tüm kriterleri bilmek zorundadır. Firmanın bilmediği bir hastalık açığa çıkması durumunda sigorta şirketi borcu ödemeyeceğini belirtebilir.

Ek olarak kişinin kendi hayatına son vermesi durumunda da borç sigorta şirketi tarafınca ödenmez. Kesinleşmese bile intihar şüphesi bulunan vakalarda sigorta şirketi borcu ödemeyi reddedebilir. Şu demek oluyor ki özetlemek gerekirse yaşam sigortası yaptırırken tüm riskler belirtilmeli ve bu risklere bakılırsa bir poliçe belirlenmelidir. 

Ek olarak poliçenin kapsamı da hangi borçların ödeneceği mevzusunda önemlidir. Meydana getirilen sigorta bir tek kredi borcunu kapsıyorsa kredi kartı benzer biçimde öteki borçlar sigorta şirketi tarafınca ödenmez.

Yaşam Sigortası Bulunmayan Kişilerin Kredi Borcu Kime Kalır?

Ölen kişinin kredi borcu için ilk olarak yaşam sigortasına bakıldığından bahsettik. Sigortası olmayan kişilerde ise ilk olarak borcu ödemek için bir kefilin bulunup bulunmadığına bakılır. Kefil var ise borç kefilden eğitim edilir. Kefil mevcut değilse borç kişinin mirasçılarına kalır.

Mirasçılar borcu ödemek istemiyorsa reddi miras yaparak borçtan feragat edebilir. Sadece bu şekilde mirasın tamamından vazgeçilmiş olur. Bunun için bir avukat ile görüşülmeli ve lüzumlu işlemler yaptırılmalıdır.

Ölen Kişinin Kredi Kartı Borcu Ne Olur?

Kredi kartları, kişilerin bireysel olarak dilediği benzer biçimde harcama yapabileceği banka ürünlerinden biridir. Bankanın belirlemiş olduğu limit doğrultusunda kişiler, dilediği benzer biçimde alışveriş yapabilirler. Durum bu şekilde olunca da bankalar yaşam sigortası benzer biçimde ürünleri kredi kartlarına uygulamıyor. Haliyle şahıs vefat ettikten sonrasında da kredi kartı borcu bulunuyorsa bunun ödemesi mirasçılara kalıyor.

Kredi kartına şahıs bireysel olarak herhangi bir sigorta kuruluşuna giderek sigorta yaptırabiliyor. Hatta bankalar hususi ödemeler karşılığında da kredi kartları için bazı imkanlar sunuyor, kart borcunun sigortalanmasını sağlıyor.

Ölen Kişinin Kart Borcu Hangi Şartlarda Ödenir?

Vefat eden kişinin kredi kartı borcu bulunuyorsa, bunun ödemesi mirasçılar tarafınca yapılmalıdır. Normal olarak mirasçılar reddi miras yaptıysa bu borcun ödenmesi benzer biçimde bir durum söz mevzusu değildir. Eğer siz de vefat eden yakınınızın arkasından reddi miras yaptıysanız kart borcundan kurtulabilirsiniz. Fakat bu durumda kişinin mirasından da (var ise) faydalanamıyorsunuz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir