Teknoloji günümüzde fazlaca ilerlemiştir ve her geçen gün yeni yeni şeyler yaşamımıza girmektedir. Şimdi teknoloji bu kadar fazlaca ilerlerken biz de yeni terimlerle karşı karşıya kalıyoruz. Bu terimlerin içerisin de göze çarpanlardan birisi ölü px oluyor. Peki ölü px nedir ? ve Ölü piksek iyi mi anlaşılır ?

Ölü Piksel Nedir

Teknoloji günümüzde oldukça süratli bir halde ilerlemeye devam ediyor. Teknoloji bu kadar süratli bir halde ilerlerken birbirinden yeni terimlerle de karşılaşmaktayız. Bu terimlerden birisi de ölü pikseldir. Peki, ölü px nedir ve iyi mi anlaşılır?

İçindekiler

Ölü Piksel Nedir ?

Ölü Piksel Niçin Olur?

Ölü Piksel Nasıl Anlaşılır?

Ölü Piksel Nedir ?

Vizyonun üstünde aslına bakarsak bakarsanız birden fazla pikseller bulunur ve bu pikseller belli bir zamandan sonrasında artık işlevini yitirdikten sonrasında ekranda bozulmalar meydana gelmeye adım atar. Şu demek oluyor ki bu vaka masaüstü , laptop , mobil cihazlarda yada tv şeklinde elektronik cihazlarda karşılaşılan sorunlardan birisidir.

Ölü Piksel Niçin Olur?

Vizyonun içerisin de yer edinen bu bileşenlerde meydana gelen bazı sorunlardan dolayı ölü px ortaya çıkmaktadır. Şu demek oluyor ki aslına bakarsak bakarsanız ölü pikselin çıkmasının en büyük sebepleri içinde fabrikada üretimi yapılırken , meydana getirilen bazı hatalardan dolayı meydana gelmektedir.

Öteki bir sebebi ise aleti düşürmeniz yada bir yere sert bir halde çarpmanızdır. Cihazın ekranı eğer sert bir darbeye maruz kalırsa ortaya ölü px problemi çıkmaktadır. Kimi süre bu bir nokta olurken kimi süre da her yere yayılır ve yüzlerce ölü px ekranı kaplar. Bu yüzden ne olursa olsun cihazınızı bir yere çarpmamaya ve düşürmemeye itina gösteriniz.

Ölü Piksel Nasıl Anlaşılır?

Ölü px’in ne olduğuna özetlemek gerekirse baktık şimdi en fazlaca dört gözle beklenen iyi mi anlaşılır ? sorusu oluyor. İster bilgisayarınızda isterseniz de kullanmış olduğunuz herhangi bir cihazda ölü px’in olup olmadığını idrak etmek istiyorsanız aşağıda vereceğimiz adımları uygulayarak kontrol yapmış olup anlayabilirsiniz.

Ölü px testi yapmak için bu siteyi kullanabilirsiniz.

  • İlk ilkin http://lcdtech.info/en/tests/dead.pixel.htm bu adrese girelim.
  • Arkasından gelecek olan ekranda Start tuşu var ona tıklayın ve tam ekran moduna geleceksiniz. İlk size beyaz renk gösterilecektir ve fare ile tıklama yaptığınız süre renkler geçecektir. İşte bu şekilde ekranın her yerine bakarak ölü px var mı yok mu anlayabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir