Vücutlarında kemik ve kıkırdak iskelet bulunan gelişmiş canlılar grubunun adıdır. Doku ve organ gelişimi yüksek seviyede olmaktadır. Omurgası bulunan hayvanlar balıklar, kurbağalar, sürüngenler, kuşlar ve öteki memeliler olmak suretiyle beş gruba ayrılırlar.

Balıklar: Tatlı ve tuzlu suda yaşayan canlı türüdür. Balık türlerinin tüm örnekleri omurgalı hayvanlara örnek olabilir. Gösterim balığı, sazan ve alabalık tatlı suda yaşayacan balıktır. Balıkların vücutları pulları ile örülü olup kılçık olarak bildiğimiz iskelet sistemine sahiptirler.

Kurbağalar: Dere ve göl kenarların yaşamaktadırlar. Kurak bölgelerde fazlaca ender görülürler yeşillik ormanlık alanlarda sık sık karşılaşılabilen canlı türüdür. Arka bacakları ile düzebilirler ve kendi boylarının 50katı daha uzağa zıplayabilirler.

Sürüngenler: Omurgalı hayvanlar içinde yer alır yılan, timsah, kertenkele, kaplumbağa canlı türleridir. Genel anlamda yaşam alanları sıcak bölgelerdir. Yerde sürünerek hareket ettiklerinden dolayı sürüngenler sınıfına girmiktedirler. Yumurta ile çoğalır beslenmeleri etçil ve otçullardır.

Kuşlar: Omurgalı hayvanlar türüne girmektedirler. Kümes hayvanları öteki kuşlar benzer biçimde uçamazlar yumurtalarından ve etlerinden faydalanılır. Doğada yaşayan kuş türleri uçabilirler isleket ve kemik sistemine sahiptirler. Kaz, örnek, martı, pelikan benzer biçimde kuş türleri perde ayaklıdır.

Memeliler: Çiftleşerek çoğalır ve doğururlar. Bu tür canlılara kedi, köpek, at, inek, ayva, maymun benzer biçimde canlılar örnek verilebilir. Memeli hayvanların bir kısmı ot ile beslenirler öteki bölümde etçil olduklarından dolayı beslenmelerini etle yaparlar. Kemirgen canlılar ağaçların kök ve gövdelerini kemirerek beslenme gereksinimlerini karşılarlar bunlar fare, sincap, tavşan, kunduz benzer biçimde canlılardır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir