Oscar 2022’de “En İyi Film” branşında aday gösterilen yapımlardan önde gelen “The Power of the Dog” (Türkçe: Köpeğin Gücü) filmi konusu ve oyuncularıyla merak ediliyor.

8 Şubat 2022 tarihinde Tracee Ellis Ross ve Leslie Jordan tarafınca açıklanan Best Picture, doğrusu En İyi Film kategorisinde The Power of the Dog filmi de Oscar kazanmaya aday yayınlandı. İlk olarak 11 Kasım 2021’de Avustralya ve Yeni Zelanda’da gösterime giren film Oscar 2022’de dokuz başka film ile yarışıyor.

“The Power of the Dog” filmi nedir?

The Power of the Dog yada Türkçe isimlendirmesiyle Köpeğin Gücü, Jane Campion tarafınca yazılan ve yönetilen 2021 ruhsal drama filmidir. Thomas Savage’ın 1967 yılındaki aynı adlı romanından uyarlanmıştır. İlk fragmanı 26 Ağustos 2021 tarihinde Youtube’daki Netflix kanalı üstünden gösterildi.

Nerede çekildi?

Çoğunlukla Yeni Zelanda’ya bağlı kırsal Otago’da çekilen film Avustralya, Birleşik Krallık, ABD Birleşik Devletleri ve Kanada içinde internasyonal bir ortak yapımdır.

Konusu

Köpeğin Gücü aşk, üzüntü, küskünlük, kıskançlık ve cinsellik şeklinde temaları işliyor. Karizmatik çiftlik sahibi Phil Burbank, etrafındakilerde korku ve huşu uyandırır. Kardeşi eve yeni bir eş ve oğlunu getirdiğinde, Phil, kendisini sahiplerin eline düşene kadar onlara eziyet ediyor.

  • Biliyor muydunuz? Köpeğin Gücü, ilk galasını 2 Eylül 2021’de 78. Venedik Internasyonal Film Festivali’nde yapmış oldu ve Campion En İyi Yönetmen branşında Gümüş Aslan kazanmıştır. Filmler hakkında daha çok data edinin.

1925’te Montana’da, varlıklı çiftlik sahibi Phil ve George Burbank kardeşler, bir sığır sürüsü esnasında dul ve han sahibi Rose Gordon ile tanışır. İyi kalpli George, Rose ile çabucak çekilirken, merhum akıl hocası Bronco Henry’den oldukça etkilenen Phil, Rose’un oğlu Peter’ın peltek ve kadınsı tavrıyla alay eder.

Kardeşinin Rose ile giderek daha çok vakit geçirdiğini gören Phil, annesine ilişkiyi anlatması için bir mektup yazar ve onu durdurabileceğini düşünür. Rose, Burbank çiftlik evine göç eder ve George’un parasını Peter’ı tıp ve cerrahi eğitimi alması için üniversiteye göndermek için kullanabilir.

Phil, Rose’un George’la parası için evlendiğine inanarak Rose’dan derhal hoşlanmaz. Phil’in sert tavırları ve alaycı tavırları onun sinirini bozar. Bir akşam George, anne babaları ve vali ile bir akşam yemeği partisi düzenler; George, Rose’la tanışabilmeleri ve Rose’un zorlukla çalabildiğini söylediği bir enstrüman olan yeni piyanolarını çaldığını duyabilmeleri için misafirlerini Rose ile tanıştırmak niyetindedir.

Oyuncuları

GörselOyuncuRolBenedict Cumberbatch“Phil Burbank”Kirsten Dunst“Rose Gordon”Jesse Plemons“George Burbank”Kodi Smit-McPhee“Peter Gordon”Thomasin McKenzie“Lola”Genevieve Lemon“Mrs. Lewis”Keith Carradine“Vali Edward”Frances Conroy“Old Lady Burbank”Peter Carroll“Gent Burbank”Alison Bruce“Vali Edward’ın karısı”Alistair Sewell“Jock”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir