94. Akademi Ödülleri yada yaygın kullanım adıyla Oscar 2022 ödül töreni zamanı yaklaşırken kullanıcılar 8 Şubat 2022 tarihinde Tracee Ellis Ross ve Leslie Jordan tarafınca açıklanan En İyi Erkek Oyuncu adayları hakkında araştırmalar yapıyor.

1 Mart ile 31 Aralık 2021 tarihleri ​​içinde gösterime giren en iyi filmleri onurlandıracak olan Oscar 2022 Ödül Töreni’nin 27 Mart 2022 tarihinde Los Angeles’taki Dolby Tiyatrosu’nda gerçekleştirilmesi planlanıyor. Merasim kapsamında on kategoride adaylık için yarışan filmler ödüllendirilecek.

1. Javier Bardem

52 yaşındaki Javier Bardem, 10 Aralık 2021’de ABD’de gösterime giren Being the Ricardos (Türkçesi: Ricardos Olmak) filmindeki “Desi Arnaz” rolüyle Oscar 2022’de En İyi Erkek Oyuncu ödülüne aday yayınlandı. Filmin fragmanını seyretmek için burayı ziyaret edin.

İspanyol oyuncu Javier Bardem daha ilkin de No Country for Old Men’deki (2007) filmindeki psikopatik suikastçı “Anton Chigurh” rolüyle En İyi Destek Erkek Oyuncu Akademi Ödülü’nü kazanmıştı.

2. Benedict Cumberbatch

45 yaşındaki Benedict Cumberbatch, 11 Kasım 2021’de Yeni Zelanda’da gösterime giren The Power of Dog (Türkçesi: Köpeğin Gücü) filmindeki “Phil Burbank” rolüyle Oscar 2022’de En İyi Erkek Oyuncu ödülüne aday yayınlandı. Filmin fragmanını seyretmek için burayı ziyaret edin.

Cumberbatch, sahne ve beyaz perdedeki (tiyatro) rolleriyle tanınan, kariyeri süresince Primetime Emmy Ödülü, İngiliz Akademi Tv Ödülü ve Laurence Olivier Ödülü de dahil olmak suretiyle çeşitli ödüller kazanmış bir İngiliz oyuncudur. Türkiye’de daha oldukca efsanevi Marvel karakteri “Tabip Strange” rolüyle bilinir.

3. Andrew Garfield

38 yaşındaki Andrew Garfield, 12 Kasım 2021’de ABD’de gösterime giren tick, tick…BOOM! filmindeki “Jonathan Larson” rolüyle Oscar 2022’de En İyi Erkek Oyuncu ödülüne aday yayınlandı. Filmin fragmanını seyretmek için burayı ziyaret edin.

Royal Central School of Speech mezunu olan Andrew Garfield şimdiye kadar Tony Ödülü, İngiliz Akademi Tv Ödülü ve Altın Küre Ödülü de dahil olmak suretiyle sektördeki en prestijli ödüllerden bazılarını kazanmıştır. Türkiye’de daha oldukca “Örümcek-Adam” üçlemesindeki filmleriyle biliniyor.

4. Will Smith

53 yaşındaki Will Smith, 19 Kasım 2021’de ABD’de gösterime giren King Richard (Türkçesi: Kral Richard) filmindeki “Richard Williams” rolüyle Oscar 2022’de En İyi Erkek Oyuncu ödülüne aday yayınlandı. Filmin fragmanını seyretmek için burayı ziyaret edin.

Oyunculuğunun yanı sıra repçiliği ve film yapımcılığıyla da tanınan Will Smith, ilk olarak güldürü ve dram oyunculuk rolleriyle tanındı ve şimdiye kadar dört Grammy Ödülü, bir Altın Küre Ödülü de dahil olmak suretiyle sayısız ödülün sahibi ve dört Akademi Ödülü’ne (biri En İyi Film dahil) aday yayınlandı.

5. Denzel Washington

67 yaşındaki Danzel Washington, 10 Aralık 2021’de ABD’de gösterime giren The Tragedy of Macbeth (Türkçesi: Macbeth’in Trajedisi) filmindeki “Lord Macbeth” rolüyle Oscar 2022’de En İyi Erkek Oyuncu ödülüne aday yayınlandı. Filmin fragmanını seyretmek için burayı ziyaret edin.

Oyunculuğunun yanı sıra yönetmenliği ve yapımcılığı ile de malum Washington bununla beraber bir tiyatro oyuncusudur. Washington, ‘klasik film yıldızlığı terimini’ tekrardan şekillendiren bir oyuncu olarak tanımlanıyor.

94. Akademi Ödülleri hakkında

Beyazperde Sanatları ve Bilimleri Akademisi (AMPAS) tarafınca sunulan 94. Akademi Ödülleri yada Oscar 2022 ödül töreni, 1 Mart ile 31 Aralık 2021 tarihleri ​​içinde gösterime giren en iyi filmleri onurlandıracak. Törenin 27 Mart 2022 tarihinde Los Angeles’taki Dolby Tiyatrosu’nda gerçekleşmesi planlanıyor. On kategoride adaylık için yarışacak filmlerin kısa listeleri 21 Aralık 2021’de açıklandı. Adaylar 8 Şubat 2022’de Tracee Ellis Ross ve Leslie Jordan tarafınca açıklandı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir