ÖSYM sınavlarında vazife alacaklar öğretmenler için yeni bir maaş zammı yapılmış oldu. Bu meydana getirilen güncelleme ile beraber ÖSYM gözetmen, yedek gözetmen ve salon başkanının aldıkları ücretlerde belirli oranlarda zam yapılmış oldu. Meydana getirilen bu zamlar ile beraber ÖSYM’de mevzu ile ilgili açıklamalarda bulunmuş oldu. Bu yazımızda sizlere, ÖSYM sınavlarında vazife alacak olan öğretmenlerin ve salon başkanlarının alacakları ücretleri ve zam oranlarını anlattık.

Zamlı maaşlar hesaplara yattı

Bildiğiniz şeklinde 3 Temmuz 2022 tarihinde Dikey Geçiş Imtihanı (DGS) gerçekleşti. Bu sınavda vazife alan öğretmenlerin banka hesaplarına zamlı ücretler yatırıldı. Yatırılan bu ücretler ile beraber de ÖSY sınavlarında vazife alan öğretmenlerin ne kadar zam almış olduğu da ortaya çıktı. Yeni meydana getirilen zamlar ile brilikte ÖSYM sınavlarında vazife alacak olan salon başkanları 340 lira, imtihan gözetmenleri ise 300 lira maaş alacak.

Imtihan görevi nedir?

ÖSYM tarafınca düzenlenen sınavların işleyişinin muntazam bir halde devam edebilmesi adına bazı öğretmenler, ÖSYM tarafınca belirli bölgelerde düzenlenen sınavlar için vazife alıyor. Bu görevlerine bakılırsa öğretmenler de imtihan başına ücret alıyor. Alınan ücretler, imtihan görevine bakılırsa değişim göstermektedir.

ÖSYM’den izahat yapılmış oldu

ÖSYM; imtihan görevi alacak olan öğretmenlerin maaşları ile ilgili mühim açıklamalar yapmış oldu. 1 Ocak 2022 tarihinden itibaren ve Temmuz 2022 tarihinden sonrasında yapılacak olan sınavlarda ne kadar ücret alacaklarına dair izahat yapmış oldu. ÖSYM, resmi toplumsal medya hesaplarından bu açıklamayı yapmış oldu. ÖSYM, “2022 yılının ilk altı ayı (Ocak-Haziran süreci) için 2022 Ocak ayında belirlenen görevli ücretleri, 1 Ocak 2022’den bu zamana kadar meydana gelen YKS dahil tüm sınavlarda (19 imtihan) vazife alan imtihan görevlilerimize aynı tutarlar üstünden ödenmiştir. 2022 yılı ikinci altı ayı (Temmuz-Aralık süreci) için görevli ücretleri güncellenecek ve belirlenecek görevli ücretleri 1 Temmuz’dan itibaren yılsonuna kadar uygulanacak sınavlarda geçerli olacaktır. Tüm imtihan görevlilerimize katkıları ve emekleri için teşekkür ederiz.” ifadelerine yer vermişti.

Ne kadar oranda zam yapılmış oldu?

Bildiğiniz şeklinde tüm dünyada görülen büyük bir enflasyon krizi yer almakta. Bu enflasyon krizi sebebi ile de vatandaşlar geçinmekte zorlandığı için maaşlara yüksek miktarlarda zam yapılmaya başlandı. Bu tür yüksek bir zam da ÖSYM tarafınca imtihan görevlisi olarak atanan öğretmenlere de yapılmış oldu. ÖSYM, imtihan görevi alan öğretmenlerin. ücretlerine yüzde 50 oranında bir zam yapmış oldu. meydana getirilen bu zam ile birlikte imtihan gözetmenlerinin maaşları 300 liraya kadar yükselmedi.

Günel imtihan görevlisi öğretmen maaşları sıralaması

ÖSYM tarafınca zam yapıldıktan sonrasında ÖSYM sınavlarıda vazife alacak olan vatandaşların ne kadar maaş almış olduğu araştırılmaya başlandı. Meydana getirilen açıklamalar ve habere bakılırsa ÖSYM sınavlarında vazife alan öğretmenlerin maaş sıralaması şu şekildedir:

  • ÖSYM Imtihan Görevli ücreti Gözetmen: 300 TL
  • ÖSYM Imtihan Görevli ücreti Yedek Gözetmen: 263 TL
  • ÖSYM Imtihan Görevli ücreti Destek Engelli Gözetmen: 427TL
  • ÖSYM Imtihan Görevli ücreti Salon Başkanı: 340 TL 
  • ÖSYM Imtihan Görevli ücreti Bina Imtihan Sorumlusu: 625 TL
  • ÖSYM Yardımcısı Imtihan Görevli ücreti Bina Imtihan Sorumlusu: 426 TL 
  • ÖSYM Imtihan Görevli ücreti Bina Yöneticisi: 426 TL 
  • ÖSYM Imtihan Görevli ücreti Bina Yöneticisi Yardımcısı: 350 TL

Zamlardan ilkin öğretmenler tepkiliydi

ÖSYM tarafınca görevlendirilen öğretmenlerin tepkileri büyüktü Imtihan görevi ücretlerinin düşük olması sebebi ile öğretmenler, vazife almama sonucu almıştı. bu yüzden de ÖSYM, yapacakları sınavlar için öğretmenlerin günlük ücretlerine belirli zamlar yapmış oldu. Öğretmenlerin vazife almama kararından sonrasında ise bekledikleri yüzde 50 oranındaki zamları alabildi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir