Mevzu Başlıkları(*5*)

Oyma ayak izi ne anlama gelir?

Gömü olan bölgeler iyi mi anlaşılır?

Oyma ayak izi ne anlama gelir noktasında merak ettiklerinizle ilgili tüm detaylı detayları bu yazıyı okuyarak görebilirsiniz. Bilhassa tabiat keşfi ve gömü işi yapanların karşısına çıkan, kayalar ve eski kalıntıların üstünde denk gelinebilen oyma ayak izi şeklinin ne olduğu ile ilgili 5 değişik tespit sizlere sunulacaktır.(*5*)

Oyma ayak izi ne anlama gelir?

Doğada gezerken, bulgu yaparken, belirli araştırmalarda bulunurken kayalar üstüne oyulmuş pek oldukca değişik şekille karşılaşabilirsiniz. Oyma ayak izi de bunlardan biridir. Oyma ayak izi genel olarak tam neyi ifade etmiş olduğu bilinmese de daha önceki tespitler neticesinde düşünce edinmek mümkün olabilir.(*5*)
Oyma Ayak İzi Ne Anlama Gelir?

Elviss Railijs Bitāns adlı kişinin Pexels‘daki fotoğrafı(*5*)

  1. Gömüt olabilir. Oyma ayak izinin bir mezarı temsil etmesi kuvvetle muhtemeldir. Eski insanoğlu mezarların varlığını belli etmek için kayalar üstüne değişik değişik şekiller çizmişlerdir.
  2. Gömü, gömü yada gömü olabilir. Oyma ayak izleri ile ilgili en oldukca dört gözle beklenen mevzu ise bir gömü, gömü yada gömü olup olamayacağı ile ilgilidir. Oyma ayak izleri kimi vakit bir defineyi temsil edebilmektedir. Bu aşamada eğer tespitinizin bir gömü olduğu yönünde görüş hakimse yasal izinler alınmak suretiyle emekler yapabilirsiniz. Sadece bu aşamada kaçak kazı ve yasal olmayan yöntemler tercih etmekten muhakkak uzak durmak gerekir. Zira hem kanunlar çiğnenmiş olur hem de gerçek bir gömü yoksa tabiat boştan yere talan edilmiş olur. Gömü aramak için yasal süreçlerle ilgili data almak adına şu makaleyi inceleyebilirsiniz.
  3. Eski harabe yapıların bulunmuş olduğu bir alanı temsil ediyor olabilir. Eski insanoğlu bilim ve tekniğin yetersiz olduğu dönemlerde ve eski çağlarda çoğu zaman iş ve işlemlerini taş ve kayalar üstünde yerine getirmekteydi. Günümüzde makineleşme yardımıyla birçok iş ergonomik olarak sürdürülürken eski insanoğlu bunu el maharetleriyle taşların üstünde yapmaktaydı. Dolayısıyla oyma bir halde ayak izi yada değişik işaretlere denk geldiyseniz eski insanların gereksinimleri için kullanılmış olma ihtimali vardır. Mesela, oyma şekilde tahıl öğütme, demir ezme yada buna benzer pek oldukca şekilde kayalardan yararlanıldığı bilinmektedir.
  4. Naturel biçim olabilir. En güçlü ihtimallerden biri organik bir biçim olmasıdır. Şu sebeple milyonlarda yıl süresince dünyadaki organik yaşamın etkileriyle taşlar ve kayalar dahi şekilden şekle girebilmektedir. Bunun en güzel örneklerini ülkemizin nadide güzelliklerinden Kapadokya‘da görebilmekteyiz. Kapadokya’daki peri bacalarından bazıları fil, aslan, dans eden çift, kaplumbağa şeklinde şekillere benzemektedir. Bu şekillenmeler tamamen organik olarak olmuştur. Dolayısıyla doğada oyma ayak izine rastlarsanız bunun organik bir halde oluşmuş olabileceğini göz önünde bulundurabilirsiniz.
  5. Anlam ifade etmeyen biçim olabilir. Oyma ayak izinin ne anlama geldiği ile ilgili son tespit ise anlam ifade etmeyen bir biçim olmasıdır. Bu aşamada tam olarak görüşler ortaya koyulamamış olup bu işaretlerin ne anlam ifade etmiş olduğu kestirilememiştir.

Gömü olan bölgeler iyi mi anlaşılır?

Doğada, eski yerleşim yerlerinde, mağaralarda ve buna benzer pek oldukca noktada belirli işaretlerle karşılaşılabilmektedir. Mesela insanların en oldukca karşılaşmış olduğu kaya şekilleri içinde üçgen oyma, yuvarlak oyma, at nalı oyma, kaplumbağa şekli, oturak, iskemle, taht yada koltuk şekilleri, balık, domuz, keçi, koyun şeklinde hayvanlar, haç işaretleri ve bunlara benzer bazı şekillere rastlanabilmektedir. Bu aşamada tam bir tespiti yapabilmek için ilk olarak yapılması ihtiyaç duyulan yasal izinleri almaktır. Yasal izinler alındıktan sonrasında, kanun çerçevesinde metal dedektörleri yada değişik tekniklerle gömü bulma emek harcamaları sürdürülebilmektedir.(*5*)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir