Metal ürünlerin oksitlenmesi ya da metal malzemelere değişik ürünlerin temas etmesi dolayısıyla ortaya çıkan tepki sonucunda beliren pas lekesi her insanın korkulu rüyası haline gelmiştir. Lavabo kenarında oluşan pas lekeleri bazı durumlarda kıyafetlerin üzerlerinde olmalarıyla da meşhurdur. Çamaşır makinesinin içinden çıkarttığınız en sevdiğiniz kıyafetin bir kısmında beliren pas lekesi büyük bir can sıkılmasına niçin olurken esasında pas lekesini doğru formülasyonlar ile bulundukları yüzeyden temizlemek oldukça kolaydır. Bu aşamada yapılması ihtiyaç duyulan en mühim şey, doğru malzemelerin doğru tekniklerle uygulanmasıdır. Ihtiyaç duyulan uygulamalar sağlandığında pas lekelerinin yüzeylerden temizlendiğini görmek mümkünken işte yaşam kurtaracak o formüller…

Pas lekesi yüzeyden nasıl çıkar?

Pas lekesinden kurtulmak için ihtiyaç duyulan en kuvvetli madde, C vitaminince varlıklı olan limondur. Kış aylarının vazgeçilmezi olan limon bununla birlikte pas lekelerinin temizlenmesine de destek olmaktadır. Giysilerinizde bulunan pas lekelerini en kolay yoldan çıkarmak ve giysinizi aynı temizlikte giymek istiyorsanız pas lekesinin bulunmuş olduğu bölgeye limon sıkmayı deneyebilirsiniz. Pas lekesinin bulunmuş olduğu bölgeye sıktığınız limonun kurumasının arkasından pas lekeli olan giysinizi çamaşır makinesinde güzelce sudan geçirin. Yıkama işleminin arkasından, pas lekesinin giysinizin yüzeyinden kolaylıkla temizlendiği gözlemleyeceksiniz. Limon uygulamasının yanı sıra, giyim yüzeyinde bulunan pas lekesini temizlemek için beyaz sirke de kullanabilirsiniz. Pas lekesinin bulunmuş olduğu bölgeye döktüğünüz bir miktar beyaz sirke, pas lekesine nüfuz ederek pas lekesinin yüzeyden temizlenmesini sağlamaktadır. Pas lekesini temizlemek amacıyla paslı bölgeye döktüğünüz beyaz sirke uygulamasının arkasından, giysinizi soğuk suyun içine bastırın ve bastırma işleminin arkasından giysinizi, çamaşır kıyama metodunuza bakılırsa sudan geçirin. Tüm yıkama işlemini tamamladıktan sonrasında giyside bulunan pas lekesinin temizlendiğini gözlemleyeceksiniz. Limon ve beyaz sirke uygulamaları benzer biçimde karbonat da büyük bir pas lekesi savaşanıdır. Giysinizin yüzeyinde bulunan pas lekesini temizlemek ve yüzeyin sıhhatli bir görüntüde olmasını sağlamak amacıyla pas lekesinin bulunmuş olduğu bölgeye karbonat dökün ve ortalama olarak bir iki saat kadar bekleyin. Geçen dönemin arkasından diş fırçası ya da sünger yardımıyla yüzeyi iyice silin. Silme işleminden sonrasında giysinizi güzelce sudan geçirin. Bu işlemi de gerçekleştirdikten sonrasında kıyafetinizde bulunan pas lekelerinin kısa süre içinde temizlendiğini gözlemleyeceksiniz.

Video: Temizlik Avcıları – Pas Lekeleri Nasıl Temizlenir?

https://www.youtube.com/watch?v=Mh2lb2VBnfEVideo can’t be loaded because JavaScript is disabled: Temizlik Avcıları – Pas Lekeleri Nasıl Temizlenir? (https://www.youtube.com/watch?v=Mh2lb2VBnfE)

Duvar ya da fayanstan pas lekesi nasıl çıkar?

Fayans, duvarlarda bulunan pas lekelerini temizlemek için yüzey temizleyicileri işinizi büyük seviyede kolaylaştırmaya destek olacaktır. Sileceğiniz pas lekesinin büyüklüğü bakımından bir kova içine bir miktar su alın ve suyun içine de bir parça yüzey temizleyici ilave edin. Hazırladığınız bu karışım yardımıyla duvar ya da fayans bölgelerinde bulunan pas lekelerini güzelce silin. Silme işleminden sonrasında pas lekelerini yüzeylerden kolaylıkla çıktığını gözlemleyeceksiniz. Lavabo ya da küvet benzer biçimde bölgelerde bulunan pas lekelerini temizlemek içinse oldukça daha değişik bir uygulama deneyebilirsiniz. Bu bölgelerdeki pas lekesini temizlemek için ihtiyacınız olan malzemeler çamaşır suyu, bir parça pamuk ve bir jilet. Pas lekesinin bulunmuş olduğu lavabo ya da küvet yüzeyinin üstüne çamaşır suyunu dökün. Çamaşır suyunu döktüğünüz bölgenin üstüne pamuk yerleştirin. Pamuğu yerleştirdikten sonrasında minimum 3 – 4 saat kadar yüzeyin bu şekilde kalmasını sağlayın. Geçen 3-4 saatin sonunda pamukları pas lekesinin bulunmuş olduğu yüzeyden alın ve bir jilet yardımıyla çamaşır suyunun olduğu bölgeyi kazıyın. Kazıma işlemini tamamladıktan sonrasında pas lekesinin tüm yüzeylerden kolaylıkla çıktığını gözlemleyeceksiniz. Pas lekeleri yüzeyden temizledikten sonrasında tüm bölgeyi uygun temizlik malzemeleri ile yıkamanız hijyen açısından da bir fazlaca önemlidir. Bu adımları uyguladıktan sonrasında yüzeylerde bulunan pas lekelerinin kısa süre içinde temizlendiğini gözlemleyeceksiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir