Pasif Agresif Kişilik Nedir?

Pasif agresif kişilik nedir? Pasif-agresif kişilik bozukluğu olarak adlandırılan kişilik bozukluğu, negatif duyguların direkt değil de gizli saklı ve edilgen bir halde ifade edilmesidir. Söylenenler ve yapılanlar içinde çelişkiler bulunmaktadır. Pasif agresif davranışların tam olarak ne işe yaradığını anlayabilmek için bir uzman görüşü daha yararlı olacaktır sadece bu bir uzmanla görüşmeden ilkin kendinizi yada çevrenizdeki kişinin davranışlarını anlayabilmek adına bu yazı sizler için yararlı olabilir. Yazımız bir tedavi yada çözüm önerisi sunmamakla beraber yalnız data paylaşımı amacı gütmektedir. Bir uzmandan yararlanmanın daha doğru bir hareket bulunduğunu unutmamalısınız.
Pasif agresif kişiler düşüncelerini yada duygularını doğrufan ifade etmek yerine dolaylı yollara başvururlar. Pasif bir halde ifade ettikleri bu düşünceler ve duygular ise genel anlamda negatif fikir kalıplarından oluşmaktadır ve olumsuzluğu ifade ederler. Bu kişiler duygularını sözlü olarak değil de eylemleriyle ifade edebilir. Onlardan istenen bir şeyi coşkuyla kabul edebilir ve ondan sonra eylemleriyle ince bir halde bunu kabul etmek istemediklerini gösterirler. Söylenenler ile yapılanlar içinde bir fark bulunur.

Pasif Agresif Davranış Ne Demek?

Pasif agresif davranış, pasif-agresif kişilik bozukluğunun semptomlarını gösteren davranışlardır. Erteleme, gizli saklı engelleme, verimsizlik ve inatçılığın edilgen agresif davranış biçiminde sıkça örneklerini görebilirsiniz. Pasif agresif davranışın 9 işareti nedir?

-Sık sık eleştirirler
-Nahoş yada sinirli olmak
-Ertelemek ve unutkan olmak
-Görevlerini verimsiz bir halde gerçekleştirmek
-Düşmanca ve alaycı davranışlar gerçekleştirmek
-İnatçı hareket etmek
-Başkalarını suçlamak
-Takdir edilmediğinden yana devamlı yakınma etmek
-Başkalarının taleplerine kızgınlık göstermek

Pasif Agresif Kişilik Bozukluğu Nasıl Anlaşılır?

Pasif agresif kişilik bozukluğu iyi mi anlaşılır? Pasif agresif davranış bozukluğu yaşayan kişilerde yaygın olarak şu emareler görülmektedir:

-Öteki insanların isteklerine karşı düşmanlık beslerler ve sıcak bakmazlar.
-Öteki insanların talepleriyle uğraşırken kasıtlı olarak o taleplere dair eylemleri geciktirirler ve hata yaparlar.
-Alaycı olabilirler, kötümser ve agresif tavırlar sergileyebilirler.
-Takdir edilmediklerini yada aldatıldıklarını hissetmekten çoğunlukla yakınma ederler.

Bu davranışlar, kişilerin sıhhatli toplumsal ilişkiler kurmasında engel teşkil edebilirler.

Pasif Agresif İnsanlarla Baş Etmek İçin Ne Yapmalı?

Pasif agresif insanlarla toplumsal bağlar oluşturmak zorlayıcı olabilir. Onlarla baş edebilmek, stresi azaltmak ve ilişkileri koruyabilmek için birkaç ipucundan yararlanabilirsiniz.
Onlara güvenli bir ortam yaratarak, karşınızdaki edilgen agresifin aklından geçenleri söylemesinde bir sakınca olmadığını bilmesini sağlayın. Empati kurun ve vazgeçmeyin. Onların endişelerini kabul ederek engelleri yıkmasına destek olun. Pozitif pekiştirmeler kullanarak doğru davranışlar yaptığında onları takdir ettiğinizi ifade edebilirsiniz. Böylece o iyi davranışı sürdürmesi sağlanabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir