Ev ve iş yerlerimizde kimi zaman eşyalarımızın onarım edilmesi gerekebilir. Daha ufak tamirat işlerinde ustaları çağırmak yerine bu işlemleri kendi başımıza çözmek isteyebiliriz. Evlerimizin her yerinde bulunan eşyaların çoğunda kullandığımız vidaların değiştirilmesi ve yenilenmesi de bu benzer biçimde tamirat işlerine dahildir. Bir eşyayı onarım etmek için ilk olarak vidalarını sökmemiz gerektiği için vida sökme işlemi tamiratın her yerinde karşımıza çıkabilir. Sadece vidalar paslandığı vakit sökmek ve takmak düzgüsel şartlarda olmasıyla birlikte kolay olmuyor. Paslanmış vidaların nasıl sökülebileceğini sizler için araştırdık.

Vida niçin paslanır?

Evlerimizde bulunan pek oldukça eşyanın parçaları birbirine vidalar ile sabitlenmiştir. Bu durum yalnızca evlerimizde geçerli değildir. Vidalar ile sabitlenen pek oldukça değişik eşyayı hayatımızın her yerinde görebiliriz. Teknolojik cihazlardan kapılara kadar karşımıza çıkan her eşyanın içinde vida görebiliriz. Doğal bu durum çoğu zaman dışarıda bulunan ve kış aylarında yağmura maruz kalan bazı eşyalar de ilgilendiriyor. Evlerde ya da dışarıda su ile temas etmesi halinde ise metal yapıdaki vidalar paslanmaya başlıyor.

Vidalar tamamen metal malzemeler oldukları için su ya da hava ile aşırı teması sonucunda yapısında oksitlenme görülüyor. Bu oksitlenme ile beraber de vidalar paslanmaya başlıyor. Aşındırıcı sert rüzgarlar, nemli hava ve su benzer biçimde nedenler ile vidalar paslanabiliyor. Vidaların paslanması ise hem vida hem de vidanın takıldığı eşya içinde bir sıkışma sorununa yol açıyor.

Paslanmış vida nasıl sökülür?

Paslanmış vidaların sökülmesi için en kolay yöntem genleştirme olarak karşımıza çıkar. doğrusu vidanın ya da vidanın olduğu bölgenin ısısının arttırılması ve bu şekilde vidanın genleşmesi ile beraber sökülmesinin kolaylaşması. Bu yöntem daha oldukça ısıya dayanıklı eşyalarda takılı olan vidalar için kullanılır. Isı dayanıklılığı düşük eşyalarda ise vidaya direkt olarak ısı verilmez, bunun yerine vidayı sökmede kullanılacak olan eşyanın ısıtılması sağlanır. Temel bir fizik kuralı olarak bilinmelidir ki her madde belirli bir sıcaklıkta genleşir, yalnızca bu sıcaklığı doğru ayarlamak gerekiyor. Bununla birlikte vida sökmek için vidanın olduğu bölgeye yumuşatacak ve vida sökmeyi kolaylaştıracak bazı ürünler de uygulanabilir.

Paslanmış vidayı sökmek için hangi yöntemler kullanılmalı?

Paslanmış vidaların daha kolay bir halde sökülmesi için uygulanabilecek yöntemler vardır. Paslandığı vakit vidaların sökülmesi için büyük uğraşlar gerekmektedir. Değişik yollar denemeyen ve yalnızca tornavida kullanarak sökme işlemi gerçekleştirmeye çalışanlar çoğu zaman bu işlemin sonunda ya vidayı ya da tornavidayı kırarak negatif netice alacaklardır. Sadece bazı püf noktaları bildiğiniz vakit paslanmış vidaları yerinden sökmek oldukça kolay hale gelecek. İşte paslanmış vidaları sökme şekilleri:

Vidayı ısıtın

Paslanmış vidaları yerinden sökmek için kullanılabilecek ve kolay yöntem vidayı ısıtmaktadır. Vidanın ısınması ile beraber burada genleşme gerçekleşeceği için çıkarmak daha kolay olacaktır. Vidayı ısıtmak için bir mum alarak vidanın olduğu bölgeye tutabilirsiniz. Ya da vidayı ısıtmak için kurutma makinesini belirli bir süre vidanın olduğu bölgeye tutabilirsiniz. Bununla birlikte vidanın olduğu bölgeye herhangi bir ateş kaynağını vidanın olduğu bölgeye tutabilir ve bu şekilde vidayı ısıtabilirsiniz. Daha sonrasında sıcak vidanın elinizi yakmamasına dikkat ederek vidayı çıkarabilirsiniz.

Makine yağı ile kayganlaştırın

Paslanmış vidaların sökülmesinde kullanılabilecek bir başka yöntem ise makine yağı ile vidanı olduğu bölgeyi yumuşatmak ve kayganlaştırmaktan geçmektedir. Kayganlaştırma işlemini tamamladıktan sonrasında vida ve vidanın takılı olduğu eşya arasındaki sürtünme azalacak ve vidanın çıkması kolaylaşacaktır. Vidanın baş kısmına azca oranda makine yağını kulak çöpü yardımı ile sürün. Hemen sonra bir süre tornavida ile vidayı hareket ettirmeye çalışın ki makine yağı buraya tamamen işlesin. Sonrasında tornavida kullanarak kolaylıkla vidayı sökebilirsiniz. Ek olarak bu işlemi gerçekleştirmek için makine yağı yerine evlerinizde bulunan zeytinyağı, krem benzer biçimde değişik ürünleri de kullanabilirsiniz.

Tornavidayı da ısıtabilirsiniz

Paslanmış vidaları sökmek için kullanabileceğiniz bir başka yöntem vidayı değil, tornavidayı ısıtma yöntemi olacaktır. Sıcaklığa karşı dayanıklılığı daha z olan eşyalarda vidayı ısıtmanız cihaza ya da eşyaya zarar verebileceği için, bunun yerine tornavidanın uç kısmını bir ısı deposu ile ısıtabilir ve ondan sonra vidayı çıkarmak için tornavidayı kullanabilirsiniz. Bu yöntem ile vidaları sıkıştığı vakit ya da paslandığı vakit çıkarmak oldukça kolaydır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir