Tatlı denildiğinde, akıllara ilk gelen tatlılardan kabul edilen pasta, birçok değişik aroma ile yapılabilen bir tatlıdır. Meyveli, çikolatalı ya da karamelli bir şekile yapılabilen pastalar yardımıyla doğum günü partileri oldukca daha keyifli ve lezizi bir hal alabilir. Pastalar, çoğu zaman yapıldığı gün tüketilmesi gerekilen ürünlerdir. fakat değişik sebeplerden dolayı pastalar, devamlı yapıldığı gün tüketilemiyor. Bu yüzden de buzdolabında saklamak durumunda kalabiliyoruz. Peki ya pastalar, kaç günde bozuluyor? Bu yazımızda sizlere, pastaların maksimum kaç gün kadar saklanabileceğini anlattık.

Pasta kaç gün saklanabilir?

Hususi bigün sonrası pastaları tamamen bitiremeyebiliyoruz. Bu yüzden de pastaları saklamanın yollarını arıyoruz. İnsanların en merak etmiş olduğu konulardan kabul edilen pastaların kaç gün kadar saklanabileceği, insanoğlu tarafınca merak edilmektedir. Bilhassa yaş pastalar, oldukca acele süreler içinde bozulmaya uygun olan malzmeler aracılığı ile hazırlanmaktadır. Bu yüzden de pastalardan oldukca uzun süreler süresince tazeliğini müdafaasını bekleyemezsiniz.

Eğer yaş pastanızı bir yada iki gün kadar saklamak istiyorsanız, mutfak tezgahında saklayabilirsiniz. Sadece sıcak yaz mevsimindeyseniz, bu süre azalabilir. Daha uzun süreler süresince pastanızı saklamak istiyorsanız, buzdolabını tercih edebilirsiniz. Buzdolapları,, orta süreli pasta saklamak için oldukça iyidir. Yaş pastalar, buzdolaplarında 5 ila 7 gün kadar saklanabilmektedir. Doğal ki pastanın hava almayacak şekilde kapalı olması gerekmektedir. Sadece pastaları oldukca daha uzun süreler süresince saklamak istiyorsanız, buzlukta dondurmayı deneyebilirsiniz. Bu şekilde de pastayı 4 ila 5 ay kadar saklayabilmeniz mümkün.

Pastalar iyi mi saklanmalı?

Eğer satın aldığınız ya da yaptığınız bir pastayı saklamak istiyorsanız, bazı detaylara dikkat etmeniz gerekmektedir. Bu şekilde pastaları saklarken zorlanmayacak ve hedeflenen sürelerde pastanızı saklayabileceksiniz. Pastaları saklamak için ilk olarak pastaya uygun bir kap bulmanız gerekiyor. Bu şekilde pastanız, hava almadan muhafaza edilebilmiş olacak. Pasta saklamadaki en mühim vaka, pastanın hava almadan muhafaza edilmesi, Pasta ne kadar hava almadan saklanabilirse, o denli uzun süre dayanabilmesi muhtemeldir. Ek olarak pastaları streç film ile sararak da saklayabilirsiniz. Bu işlem de pastanın hava almasını ve havaya temas etmeden muhafaza edilebilmesini elde edecektir.

Pastanın bir ya da iki gün kadar saklanabilmesi için tezgahta hava almayacak şekilde bekletmeniz kafi olacaktır. Sadece sıcak yaz mevsiminde pastayı tezgahta bekletmek, pek de mantıklı bir hareket olmayacaktır. Bunlara ek olarak pastaları aha uzun süeler süresince saklamak istiyorsanız, kesinlikle buzdolabını tercih etmeniz gerekiyor. Buzdolabı yardımıyla, pastalarınızı oldukca daha uzun süreler süresince saklayabilirsiniz. Sadece saklanılan yer her ne olursa olsun, pastanın dışarı ile temasını tamamen kesmeniz gerekiyor. Zira pastalar, hava ile devamlı olarak temas ettiklerinde, çabucak bayatlayabiliyor. Ek olarak buzdolabındaki fena kokuyu üstlerine çekebilen pasta, bu şekilde tüketildiğinde tadı fena oluyor.

Pastaları saklamak için plastik pasta ve kek gizleme kaplarına koyabilirsiniz. Sadece bu kapların oldukca büyük olması, ergonomi açısından sorun yaratıyor. Bu yüzden de size tavsiyemiz, pastaları streç film ile kaplayıp, bu şekilde saklamak. Bu sayede hem daha azca yer kaplamış olacak hem de pastanızı uzun süreler saklayabileceksiniz. Buzluk ya da dern dondurucuda pasta saklarken sadece, bir plastik kap kullanmak oldukca daha mantıklı olacaktır. Zira buzlukta streç film kaplayıp pasta saklamak, donmuş pastaya streç filmin tamamen yapışmasına niçin olabilir. Bu yüzden de buzlukta pasta saklarken, devamlı için pasta ya da kek gizleme kaplarının tercih edilmesi gerekiyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir