Patates kilo aldırmadığı benzer biçimde hafifçe yiyecekler içinde gösterilmektedir. Haşlaması mutfaklarımızda yaz kış tamamlanmamış olmadan kesilerek hazırlanarak servise sunulabilir. Patates haşlaması sindirim sistemi için oldukça yararlı olarak düzene girmesinde etkilidir. Patatesin nişasta kıymeti yüksek olan potasyum, folik asit, fosfor ve lif değerleri yüksek düzey de olan sebze olmaktadır. Yağda kızartılması içine yağ almasıyla birlikte kilo alımına sebep olur.

Patateslerimizi ister dışını güzelce bastırarak yıkayabilir ya da dış kabuklarını soyarak o şekilde haşlamaya hazır hale getirebiliriz. Yıkama aşaması önemlidir yaralı olan noktaları bıçakla keserek temizleyiniz. Patatesi temizledikten sonrasında iç kısımlarının da pişmesi için iki parmak genişliğinde kesiniz. Yanlamasına yatırdıktan sonrasında iki parmak genişliğinde kestiğiniz takdirde pişirilmeye hazır hale gelecektir. Tenceremize su doldurduktan sonrasında iki yiyecek kaşığı tuz atıyoruz patateslere göre değişiklik gösterir küçük tencere de yapacaksanız eğer bir kaşık tuz kafi olacaktır. Patateslerimizin üstünü örtmeyelim o süre taşmaya sebep olabilir. Averaj otuz dakika içinde patatesler pişme kıvamına gelecektir. Patates türüne bağlı olarak içinden bir patatesi çatalla alarak pişip pişmediğini öğrenmemiz mümkündür.

Patatesleri soğutmadan tüketmek gerekiyor. Soğuyan patates kararmaya adım atar ve lezzetini kaybedeceğinden dolayı istenilen tadı unutmamıza sebep olur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir