Düz saçlı insanoğlu, daima için kıvırcık saçlı insanlara imrenmiştir. Bu yüzden de gelişen teknoloji ile birlikte perma işlemleri de bir o denli yaygın hale geldi. Kimyasal yollar ile saçlara dalga yada kıvırcık yapı kazanılmasına, perma denilmektedir. Son dönemlerde oldukça popüler bir hale gelen perma işleminin nasıl yapılabildiğini insanoğlu merak ediyor. Birkaç adımın uygulanabilmesi ile perma işlemi fazlaca kolay bir halde yapılabilmektedir. Sadece perma işleminin saç bakım merkezlerinde yapılması daha güvenli olur. Zira kullanılan kimyasal maddelerin yanlış kullanımı, saçlarınıza zarar verebilir. Bu yüzden de perma işlemini bir saç bakım uzmanının yapması fazlaca daha mantıklı olacaktır. Bu yazımızda sizlere, permanın nasıl yapılabileceğinden bahsettik.

Perma nedir?

Saçlara uygulanan kimyasal maddeler yardımı ile düz yapıdaki saçların, daha dalgalı yada kıvırcık olabilmesini elde eden işleme perma denilmektedir. saçlarını uzun süre süresince kıvırcık ya da dalgalı bir halde kullanmak isteyen kişilerin tercih etmiş olduğu perma uygulaması, uzun soluklu kıvırcık saç deneyimi yaşamanızı sağlamaktadır. Sadece perma saç yapılırken kullanılmakta olan kimyasal maddeler, saçlara zarar verebilir. Bu yüzden de perma işlemi meydana getiren kişilerin uzman kişiler olduğundan güvenilir olmanız gerekiyor. Aksi takdirde perma işlemini çömez kişilerin yapması, saçlarınıza zarar verebilir. Herhangi bir yanlış hamle sebebi ile saçlarınızdan olabilirsiniz.

Perma ne kadar kalıcı?

Perma işlemi yardımıyla uzun süreler süresince saçlarınız kıvırcık ya da dalgalı bir halde kalabilmektedir. Sadece gene de saçarınızın aslolan şekli düz olacağından, fazlaca uzun süreler beklemeniz mantıksız olacaktır. Perma işlemi yapılmış bir saçın kalıcılık süresi, 6 ay ile 1 yıl içinde değişmektedir.

Perma saça zararı olan mı?

Perma yaptırtmak isteyen kişilerin en merak etmiş olduğu konulardan biri de perma işleminin saçlara zarar verip vermediğidir. Perma işlemi esnasında saçlarınız 1 saat süresince kimyasal maddelere ve yüksek ısıya maruz kalmaktadır. Bu yüzden de saçlarınız zayıflayabilir. Zayıflayan saçlarda ise koparak dökülmeler ve saç kırıkları görülebilmektedir. Ek olarak ise perma işlemi esnasında kullanılan kimyasal maddeler, saç derisinde alerjik reaksiyonlar izah edebilir. Bu yüzden de perma işlemi yaptırtmadan ilkin dikkatlice düşünmeniz ve ondan sonra karar vermeniz gerekiyor.

Perma yaptırılmış olan saçlarda birçok değişik mesele görülebilmektedir. Bu sorunlardan en yaygın olanı ise perma işlemi esnasında kullanılan kimyasal maddelerin saç derisindeki saç foliküllerini açması. Bu durum da saç derisinde enfeksiyon oluşmasına niçin olabilmektedir. Bunun yanında perma işlemi esnasında yüksek ısı sebebi ile saç tellerinde kırıklıklar baş izah edebilir. Bununla beraber saç derisinde duyarlılık oluşabilir. Bu yüzden de perma işlemini meydana getiren kişinin saç bakım uzmanı olması oldukça mühim. Güvenilir bir saç bakım merkezi aracılığı ile bu işlemi yaptırtmanız, saçınızın sağlığı açısından fazlaca daha mantıklı bir karar olacaktır.

Perma nasıl yapılır?

Saçlarımıza perma işleminin yapılabilmesi için bazı adımların uygulanması gerekmektedir. Bu işlemin doğru bir halde uygulanması gerekiyor. Aksi takdirde saçlarınıza istenmeyen zararlar verebilirsiniz. Bunun şeklinde durumları yaşamamak için ise uzman kişilerin perma işlemi yapması gerekiyor. Perma işlemi yapmak için şu adımları takip etmeniz gerekiyor:

  • Perma yapmadan ilkin saçlarınızı güzel bir halde yıkmanız gerekiyor. Yıkama işlemi yardımıyla saçlarınız perma esnasında kullanılan kimyasal maddelere daha iyi bir tepki gösterecektir.
  • Saçları muntazam bir halde yıkadıktan sonrasında ise saçlar 3 değişik paraya ayrılır ve perma solüsyonu uygulanır. Perma solüsyonu, saçların keratinlerine işler ve sülfür bağlarını kırar. Saçlar perma kağıdına sarılmış olur ve solüsyon uygulanır.
  • Ondan sonra perma solüsyonu uygulanmış olan saç, perma kağıdı ile beraber saç kıvırma maşasına sarılmış olur. Maşanın boyutu ise saçların ne kadar kıvırcık olması gerektiğine gore değişmektedir.
  • Tüm saça aynı işlem uygulanır ve en sonunda da beklenilmeye başlanır.
  • Bekleme süresinin arkasından da perma nötrleştirici kullanılır ve birazcık daha beklenir.
  • Ondan sonra ise perma kağıdı saçtan çıkarılmadan saçlar yıkanır.
  • Peşinden da saçların kuruması beklenir.

Kurutma işleminin tamamlanmasının arkasından da permalı saçlarınızı istediğiniz şeklinde kullanabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir