Türk kültüründe börek, oldukça geniş bir alana haiz. Bu yüzden de ülkemizin neredeyse her yöresinde değişik tarzlarda börek çeşitleri bulunuyor. Bu böreklerin ortak noktası ise, birbirlerinden leziz olması. Bazı böreklerin iç harçları oldukça spesifik olduğundan hepimiz tarafınca sevilmiyor olabilir. Sadece bu yazımızda anlatacağımız peynirli böreklerin tadına doyamayacaksınız. Hepimiz peynirli böreği sever. Bu yazımızda sizlere, peynirli böreğin nasıl yapılabileceğini anlattık. Çıtır ıtır peynirli börek yapabilmek için şu malzemelere gerekseme duyacaksınız:

 • 30 tane baklavalık yufka

Sosu için

 • 1 su bardağı yoğurt
 • Yarım su bardağı süt
 • Yarım su bardağı sıvı yağ
 • 1 tane yumurta akı

İçi için

 • 350 gram peynir
 • Bir tutam maydanoz
 • 1 çay kaşığı pul biber

Üstü için

 • Yumurta sarısı
 • Susam
 • Çörek otu

Peynirli börek nasıl hazırlanmış olur?

Videolu ifade: AŞIRI KOLAY👌🏻😍 Çıtır Çıtır Peynirli Börek Tarifi (Baklavalık Yufkadan)

https://www.youtube.com/watch?v=OdaqYTWBUUAVideo can’t be loaded because JavaScript is disabled: AŞIRI KOLAY👌🏻😍 Çıtır Çıtır Peynirli Börek Tarifi (Baklavalık Yufkadan) (https://www.youtube.com/watch?v=OdaqYTWBUUA)

Peynirli börek hazırlayabilmek için ilk olarak yufkaları ıslatmak için kullanacağımız sosu hazırlamak gerekiyor. Bunun için uygun bir karıştırma kabı içine 1 su bardağı yoğurt, yarım su bardağı süt, yarım su bardağı sıvı yağ ve sarısını böreğimizin üstü için ayırmış olduğumuz 1 tane yumurtanın akını ekleyelim. Sonrasında ise karıştırma kabımıza eklemiş olduğumuz bu malzemeleri güzel bir halde, köpük köpük oluncaya dek çırpalım.

Böreğimizin sosunu hazırladıktan sonrasında ise böreğimizin peynirli iç harcını hazırlamamız gerekiyor. Bunun için 350 gram peyniri çatal yardımı ile güzelce ezelim. Arkasından bir kap içine alalım ve ince bir halde kıydığımız 1 tutam maydanoz ve 1 çay kaşığı pul biberi de böreğimizin harcına ekleyelim. Böreğin iç harcını bu şekilde hazırladıktan sonrasında ise 2 tane baklavalık yufkamızı tezgah üstüne alalım. Yufkaların üstüne ise hazırlamış olduğumuz sosu, bir tane yağlama fırçası yardımı ile sürelim.

Yufkamızın her tarafı güzel bir halde soslandıktan sonrasında tekrardan başka yufkaları da tezgaha alalım ve onları da aynı şekilde soslayalım. Kalan iki yufkayı da aynı şekilde soslayalım ve bu şekilde 6 tane yufkayı da ikişer halde soslamış olacağız. Yufkalarımızın uzun kenarına hazırlamış olduğumuz peynirli içine doldurulacak harç serelim. Sonrasında ise peyniri elimiz ile yaylım ve düzeltelim. Peynirli içine doldurulacak harç düzelttikten sonrasında ise yufkalarımızın kenarından başlamış olalım ve rulo halinde saralım. Hazırlamış olduğumuz ruloları da bir bıçak yardımı ile 4 eşit bölüme bölelim.

Tüm börekleri bu şekilde hazırladıktan sonrasında ise böreklerimizin üstüne yumurta sarısı, susam ve çörek otu serpelim. Bu işlemleri de yaptıktan sonrasında böreklerimizi siniye alalım ve peşinden da 180 derecede ısınmış olan fırınımıza börekleri atalım. Ortalama olar 40 ya da 45 dakika kadar da böreklerin pişmesini beklemiş olalım. Böreklerimiz piştikten sonrasında ise ilk sıcaklıkları çıkınca servis edebilirisiniz. Şimdiden afiyetle yiyin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir