Her insana iyi günler dostlar.Bu yazımızda sizlere Photoshop programı ile bir resmin üstünde yer edinen istemediğiniz bir yeri arka plana zarar vermeden iyi mi resimden kaldırabiliriz onu anlatacağız.

Kimi zaman resimlerde istemediğimiz noktalar olabiliyor.Bunu photoshop programı kullanarak kaldırabiliriz.Fakat photoshop’da birazcık karışık olduğundan unutabiliyoruz.Fakat aslen art arda bir kaç kez yeniden ederseniz aklınızda kalır unutmazsınız.Şimdi sözü uzatmadan resmin üstünden istenmeyen bölgeleri iyi mi silebiliriz 2 örnek ile anlatalım.

Örnek 1

İlk örneğimizde bir uçan martıyı ele alıyoruz.İlk resmimiz aşağıdaki gibidir.

Gördüğünüz şeklinde şimdi bu martımızı resimden sileceğiz.Maddeler halinde iyi mi sileriz anlatmaya başlamış olalım.

1-) Ilk olarak resmimizi photoshopta açıyoruz.İster Photoshop CS5’de isterseniz de CS6’da açın farketmez ikisinde de oluyor.Arkasından sol panelden en üstten 3. seçeneğimize basılı tutup sağa kaydırıyoruz ve sonrasında da oluşturulan sekmelerden en üstteki olan “Lasso Tool” ‘a basıyoruz.

2-) Arkasından bu araçla martımızı aşağıdaki şeklinde faremize basılı tutarak çevreliyoruz.

3-) Son hali aşağıdaki şeklinde olacak.Kısaca ilk başladıktan sonrasında bitiş noktasını da aynı yer yapmanız lazım.Kısaca kısacası aşağıdaki şeklinde martının çevrelenip kapanması lazım.

4-) Arkasından aşağıdaki şeklinde etrafı çizikli çizikli olacak.Sonrasında bu alana sağ tıklıyoruz ve “Fill” kısaca “Doldur” butonuna basıyoruz.Ek olarak bu işlemi klavyeden “shift+f5” ‘e basarak da kısayoldan yapabilirsiniz.

5-) Sonrasında aşağıdaki şeklinde bir ekran gelecek.Buna hiçbir değişim yapmadan “OK” butonuna basıyoruz.

Bu şekilde resmimizden istediğimiz şeklinde bazı nesneleri çıkartabiliyoruz.Üstelik arka plana da zarar gelmiyor.Şimdi resmin son halini atalım.

Gördüğünüz şeklinde ilk fotoda martı vardı fakat bunda yok.Hakikaten asla belli olmuyor martı olduğu.Bu yüzden photoshop programı ile her türlü fotoğraf efekti yapabilmeniz mümkündür.Programı ciddiye almak lazım.Ustalaşmış ellerde neler yapılabileceğini artık siz düşünün.

Örnek 2

Bu örneğimizde de ateş böceğini yapacağız.Alttaki resimde orijinal ateş böceği resmi var.

Bu ateş böceğinin ise beneklerini silmeye çalışacağız.Fakat doğal ki arka plan bozulmayacak.Kısaca siyahlıklar gidecek fakat arka plan kırmızı duracak şekilde üstteki maddelerle aynı işlevleri(örnek 1’deki yaptıklarımız) yapacağız.

Burada asla ifade yapmadan direkt yaptık.Aynı “Lasso Tool” ile beraber benekleri çember olarak elle seçicez.Sonrasında shift+f5 yaparak yada sağ tıklayıp Fill tuşuna basarak ve peşinden OK’a basarak beneğimizi silmiş olacağız.Yukarıdaki resimde görmüş olduğunuz şeklinde ateş böceğimizin beneklerini kolaylıkla silmiş olduk.

Umarız yararlı olmuştur.Her insana iyi emek harcamalar diliyoruz.Kolay gelsin…

zvr

Bu Yazıya Tepkin Ne Oldu ?

Beğendim0

Efsane0

Teşekkürler0

İyiymiş1

Hahaha !0

İnanılmaz0

İlginç0

Hatalı0

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir