Pi Sayısı Nedir?

Pi sayısı nedir ? “Archimedes sabiti’’ ve ‘’Ludolph sayısı’’ olarak da malum Pi sayısı, çemberin çapına olan oranını ifade etmektedir. Matematikten mimarlığa kadar pek oldukça alanda kendine yer gören pi sayısı, hususi bir formüle haizdir. π olarak gösterilir. 3,1416 olarak kabul edilse de gerçek kıymeti sonsuzdur. 2017 tarihinden itibaren ise 14 Mart günü, Dünya Pi Günü olarak kutlanmaya başlanmıştır.

Pi Sayısının Formülü Nedir?

Pi sayısının bulunabilmesi adına hususi formülü üstünden işlem yapılması gerekmektedir pi sayısının formülü çevrenin çapa bölünmesi ile elde edilir. Sadece hesaplanacak alandaki değişik verilere gore de 158 değişik formülü bulunmaktadır. Bundan dolayı kullanıma gore mevcut formüllerden birisi seçilerek, hesaplaması yapılmalıdır. Formüller Nilakantha Somayaji, Franciscus Vieta ve Gregory–Leibniz şeklinde değişik isimlerle adlandırılmaktadır.

Alan hesaplamalarında kullanılan Pi sayısının formülü: C= π*d = 2*π*r

Pi Sayısını Kabul eden Şahıs Kimdir?

Pi sayısının kim tarafınca iyi mi bulunmuş olduğu bilinmemektedir. İnsanlık tarihinin en erken yapı örneklerinde dahi pi sayısına gore hesaplamaların yapıldığı bilinmektedir. Sadece meydana getirilen araştırmalarda pi sayısının değişik uygarlıklarda değişik değerler almış olduğu da görülmüştür. Babiller  pi sayısını 3,125 olarak kabul ederken Antik Mısırlılar ise 3,1605 olarak kabul etmiştir. Günümüzde ise evrensel olarak 3.14 olarak kabul edilir.

Pi Sayısı Iyi mi Bulunur?

Pi sayısının bulunması için çevrenin çapa bölünmesi yeterlidir. Yapılacak bu hesaplama ile pi sayısı bulunabileceği şeklinde Limit temsilleri, seri temsilleri, integral temsilleri vb birçok formül ile de bulunması mümkündür.

Pi Sayısı Ne Vakit Bulunmuş oldu?

Zamanı oldukça eskilere dayanan bu formülü gören şahıs ya da topluluk net olarak bilinmemektedir. En erken örnekleri ise MÖ 250’ye dayanmaktadır. Yunan matematikçi Arşimet yakın bir doğrulukla pi sayısını kullanmıştır.

Pi Sayısı Ne İşe Yarar?

Geometri şeklinde alanlarda pi sayısı kullanılmadan hesaplamalar yapılamaz. Silindir ve küre şeklinde pek oldukça değişik hacim ve alan hesaplamalarında kullanılan pi sayısı, mimari yapılarda da yer bulmaktadır. Bundan dolayı hesaplamaların doğru bir halde yapılabilmesi adına pi sayısının genel ve yaygın bir kullanımı bulunmaktadır.

Pi Sayısı Nerelerde Kullanılır?

Genel olarak çember ile özleştirildiğinden dolayı pi sayısını en oldukça trigonometri ve geometri alanında kullanılmaktadır. Sayı teorisi ya da istatistik şeklinde pek oldukça alanda kullanılan pi sayısı fizik, mimari şeklinde değişik alanlarda kullanılabilir durumdadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir