Pilates Nedir?

Joseph H. Pilates (1983-1967) tarafınca geliştirilen devamlı tekrarlanan hareket yerine denetim ve tekniğe gerekseme duyan ve merkezi sütundan meydana gelen hareketi akıl ve vücut ile birleştiren egzersiz modelidir. Merkezi sütun dediğimiz şey bizim daha kuvvetli olmamızı elde eden meydana getirilen hareketleri kolaylaştıran çekirdek kaslarımızdır. Pilatesin yararları bu kaslara yoğunlaşarak çekirdek kaslarımızı güçlendirmeyi hedefler. Meydana getirilen hareketler kontrollü, mental çaba gerektiren hareketin kalitesine odaklanılarak yapılır.

Kimler Yapabilir?

Yaşlı bireylere hamilelik yada travma sonrasın da  bununla birlikte seçkin sporcularda ve dansçılar doğrusu tüm yaşlarındaki bireyler fizyolojik durumuna bakılırsa yapabilir. Burada mühim olan şey hangi amaçla yapılacak olmasıdır. Bir sporcuysa yaralanma riskini azaltmak, fibromiyalji hastalarında bedensel ve zihinsel  bir rahatlık sağlamak , fıtığı olan bir bireyi rehabilite etmek, hamile bireylerin daha rahat doğuma girebilmeleri yada kilo vermek için… bu sıralama uzaaaar gider. 🙂 İşte bu amaç belirlendikten sonrasında kişiye uygun pilates modifiye edilerek uygulanır.

Pilatesin Faydaları Nedir?

(*8*)

 • Daha dik bir duruşa mı haiz olmak istiyorsunuz? Yürürken omuzlarım hep önde yürüyorum otururken kamburum çıkıyor… Bu tarz şeyleri tertipli pilates programıyla düzeltmek mümkün. Pilatesin yararları meydana getirilen pilates programı ile çekirdek kaslarınızı bununla birlikte genel kas kuvvetini arttırarak daha dik bir duruşa haiz olmanızı sağlar.
 • Masa başlangıcında oldukca fazla zaman geçiren kişilerde genel olarak boyun-sırt-bel ağrıları mevcuttur. Bu ağrıların sebebi genel anlamda uzun soluklu oturmaya doğrusu aynı pozisyonda kalmadan dolayı oluşur. Ağrılarınızı hafifletmek için pilates güzel bir tercihtir. 🙂
 • Depresyon ve anksiyeteyi azaltarak yaşam standardını arttırır, kendinizi daha enerjik hissedersiniz. Gününüzü güzelleştirmek için güzel bir fırsat. 🙂
 • Uyku kalitenizi arttırır, güne mutlu uyanmanıza destek sağlar.
 • Pilates nefes kontrolü ile odaklanılarak yapılır. Duygularınızı nefes ile denetim ederek sizi negatif etkileyen durumlardan daha kolay sıyrılıp rahatlamanızı sağlar.
 • Ben yaşlıyım yapamam kızım diyenler… 🙂 Pilatesi modifiye ederek tatbik eden yaşlı bireyler meydana getirilen bir dizgesel derlemede statik ve dinamik dengeyi geliştirerek düşme riskini azalttığını ifade etmiştir.
 • Kronik bel ağrısı olan kişilerde uygulanan pilates programıyla ağrı ve işlevsel kabiliyetler gelişir.
 • Parkinson hastalarında hafifçe orta şiddette meydana getirilen pilates ile zindelik, denge ve fizyolojik işlev üstünde pozitif yönde bir tesiri olabileceğini göstermektedir.
 • Hasta bireylere uygulanan pilates programı fizyoterapist eşliğinde uygulanmalıdır. Bu meydana getirilen programlar rehabilitasyon içinde hasta bireye özgü olarak programlanır!

  Pilates Hangi Çoğunlukla Yapılmalı?

  Kişinin emosyonel durumuna hastalığı var ise hastalığın şiddetine ve yapılmış amacına bakılırsa değişim göstermektedir. Genel olarak haftada 1 ila 3 seans içinde önerilmektedir. Eğer yeni başlayanlardansanız haftada 2 gün ile başlayıp tertipli gidişattan sonrasında kişinin fizyolojik aktivite ve kardiovasküler sistemine bakılırsa haftada 3 yada 4 güne çıkarılabilir. Pilates programın bir seansını 45-50 dakikayı geçirmeden yapmanızı tavsiye ederim.

  Pilates Yaparken Nelere Dikkat Etmeliyim?

  (*8*)

 • Her egzersizde egzersizin amacına yönelik doğru nefes tekniği kullanmalısınız. Doğru nefes tekniği ile kan dolaşımınız artar ve akciğerleriniz yeteri kadar oksijen alır. Gerektiği yerde nefes size güç verirken gerektiği yerde de rahatlama sağlar.
 • Asla nefesinizi tutarak egzersiz yapmayın.
 • Hareketler esnasında ilkin nötral omurgayı bulmalısınız. İlk resimdeki benzer biçimde bel boşluğu artmamalı ikinci resimdeki benzer biçimde bel boşluğu asla kalmayacak şekilde yere bastırmamalıyız. 3. Resimdeki benzer biçimde nötral omurgayı bulmalısınız.
 • Fizyoterapist Tuğçe Akarmış

  Bir cevap yazın

  E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir