Türk yiyecek kültüründe mühim yer sahibi olan pilav her gün sofralarımızın baş tacıdır. Pilav pişirmekte her insanın ehli olmadığından dolayı püf noktası kaç dakikada pişer sizlere anlatacağız. Pilavı fazladan 5 dakika pişirmek dibinin tutmasına niçin olur. Göz sonucu ile pişirilmemeli her şey ölçeğine gore hazırlanmalıdır. Tane tane pilav istiyorsanız vaktinde pişirin.

Pirinç pilavı kaç dakikada pişer?
Pirinç pilavını ıslatılmış olarak meydana getirecek olanlar 12 ila 15 dakika arası kısık ateşte pişirdikleri takdirde istedikleri kıvama gelecektir. Pişirme süreci suyun kaynamaya başladığı andan itibaren geçerli olmaktadır. Tarifine gore ilave ettiğiniz su miktarına gore değişkenlik izah edebilir. Kuru ve sert olacağından dolayı su miktarını da iyi ayarlamak gerekiyor. Pirinç türünüze gore pişirme sürelerinizde değişim görülebilir. Size verilen dakikalar içinde pişirdiğiniz takdirde tane tane sofranıza servis yapabilirsiniz.

Bulgur pilavı kaç dakikada pişer?
Bulgur pilavı yapmak daha basittir. Bulgurlar daha kalınca olduğundan dolayı pişirme süresi 30-35 dakika sürer. Belirtilen dakikalar içinde pişirmeniz yardımıyla tam tadında olur. Azca pişirdiğiniz takdirde sulu olduğundan dolayı lapa olur. Bulgur pilavının içine koyacağınız araç-gereç ile birlikte birkaç dakika değişkenlik izah edebilir.

Pilav hangi pirinçle pişirilir?
Pilav her insanın bilmiş olduğu kaliteli baldo pirinç tercih edilmeli. Tane tane yapışmadan pişirilir. Bulgur pilavı pişirirken sarı ve iri taneleri olmasına dikkat etmelisiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir