Oyun oynamaktan büyük keyif aldığınız Playstation cihazlarının ara sıra sıfırlanması doğrusu fabrika ayarlarına geri döndürülmesi istenebilir. Cihazınızla ilgili yaşanmış olan bir mesele karşısında problemi çözemediyseniz pek oldukça kişinin yapmış olduğu şeklinde aleti sıfırlayarak tekrardan başlatmak en iyi seçenek olabilir. PlayStation yazılım güncellemesini yaparken mesele yaşanması ya da cihazla ilgili değişik işletim hataları sıfırlama kanalıyla geçebilir.

Playstation sıfırlama ne demek?

PlayStation oyun konsollarında sıfırlama işlemi cihazın fabrika ayarlarına geri döndürülmesi anlamına gelir. Bu fiil, tüm ağ ayarlarını, kilit ekranı şifresini ve ana ekran düzenini tamamen sıfırlayacaktır. Sıfırlanan aygıt sistemi üstünde daha evvelinde tanımlanan parmak izi ve yüz tanıma özellikleri tamamen kaybolacak ve tekrardan bu işlemleri yapmanız gerekecektir.

PlayStation sıfırlandığında oyunlar kaybolur mu?

PlayStation cihazlarınızda kendi oturumunuzu açarak ve bulut sistemini aktifleştirerek oyun oynuyorsanız aleti sıfırlama mevzusunda kaygı etmenize gerek kalmaz. Şu sebeple bulut fonksiyonu yardımıyla depolanan oyun verilerinizi bulut sistemine aktarabilir ve sıfırladıktan sonrasında yine indirebilir ve oyun keyfini kaldığınız yerden devam edebilirsiniz.

PlayStation sıfırlanırsa ne olur?

Lüzumlu menü işlem basamaklarını takip ederek PlayStation konsolunu sıfırlayabilir ve fabrika ayarlarına dönebilirsiniz. Aygıt sıfırlandığında fabrika ayarlarına dönecek ve işlem öncesinde yaşanmış olan problemler ortadan kalkacaktır. Bu durumda sistem belleğinde gizlenen veriler, tüm kullanıcılar ve bu kullanıcılara ilişik veriler sistemden silinir sadece bulut fonksiyonunuz aktifse verileri geri yükleyebilirsiniz.

Playstation konsolunu tamamen sıfırlamak ne kadar sürer?

PlayStation konsollarında fabrika ayarlarına dönmek birazcık vakit alacaktır. Ortalama olarak PlayStation konsollarının kendilerini sıfırlayarak fabrika ayarlarına geri dönmesi 1 saat kadar zamanınızı alacaktır.

Video: BUNU YAPMADAN VERMEYİN! (PlayStation Sıfırlama)

https://www.youtube.com/watch?v=9YXxlGEIq94Video can’t be loaded because JavaScript is disabled: BUNU YAPMADAN VERMEYİN! (PlayStation Sıfırlama) (https://www.youtube.com/watch?v=9YXxlGEIq94)

Playstation fabrika ayarları

PlayStation sahipleri, haiz oldukları mı görkemli cihazlarla oyun oynamanın keyfini doyasıya yaşasalar da ara sıra oyun performansının düştüğünü, oyunun yavaşladığını ya da başka sorunları dile getirirler. Bu şekilde durumlarda en etkin çözüm olarak da cihazların fabrika ayarlarına döndürülmesini görürler. Peki Playstation fabrika ayarlarına nasıl döndürülür? Bunu da bilmek ve doğru işlem basamaklarıyla yapmak gerekir.

PlayStation oyun makinelerini fabrika ayarlarına döndürerek sorunlara kati çözüm bulmanın işlem basamakları şunlardır;

  Birinci adım, girilen ayarlar menüsünden PSN bölümünün tıklanması gerekir.

  İkinci adım, PSN ekranından Ana PSN sistemi etkinleştir seçeneği seçilerek dönem dışı bırakılır. Bu işlem cihazınızın tekrardan başlatılmasını sağlayacak.

  Üçüncü adım, PSN cihazını ana sistemden çıkardıktan sonrasında gene ayarlar menüsünden sıfırla PSN seçeneği seçilir. Buradan iptal et seçeneğine gidilir ve tamam komutu verilir. Seçilen bu seçenek cihazdaki oyunları ve tüm ayarları silecektir.

  Dördüncü adım, başlatılan sıfırlama işleminden sonrasında aygıt tekrardan başlamış olacak ve bu aşamada kurulum ayarları gerekecektir.

Ortalama bir saat kadar sürmesi beklenen Playstation fabrika ayarlarına dönme işleminden sonrasında aygıt kurulum işlemleri ve ayarlarını dikkatli bir halde yapmalısınız.

Playstation güvenli modda fabrika ayarlarını yükleme

Playstation cihazlarının sisteminde yaşanabilecek olan yazılım sorunları fabrika ayarlarının geri yüklenmesi ile büyük bir ihtimalle çözülür. Sadece bazı durumlarda kilitlenen ya da donan cihazlarda geri yükleme için menüye dahi girmek mümkün olmayabilir. Bu şekilde durumlar için de tavsiye edilen en etkili yöntem güvenli mod uygulaması ile fabrika ayarlarının yüklenmesidir.

Ayarlar menüsüne giremiyorsanız ve PS4’ü tekrardan a olanak kalmamışsa bu durumda yapacağınız güvenli mod uygulaması için takip edilecek işlem basamakları şöyledir;

  Ilk olarak Playstation cihazınızı tamamen kapatın

  Duyacağınız İki değişik bip sesi gelene kadar güç düğmesine basılı tutun

  Burada ekranda açılacak olan pencereden ihtiyacınız olan sıfırlama seçeneğini seçin

Ayarlar menüsünde olduğu şeklinde, güvenli modda, PS4’teki her şeyi orijinal yazılım ayarlarına geri yüklemek mümkündür. Sadece verilerinizi korumak için Varsayılanları Geri Yükle komutunu seçmelisiniz. Aygıt bir ekip işlemleri tamamladıktan sonrasında cihazınızı tekrardan başlatabilirsiniz.

Playstation konsolunda güvenli mod nedir?

Güvenli Mod, PlayStation konsolunuzu yalnızca etkin olan en temel özelliklerle başlatmanıza olanak tanıyan bir yazılımdır. Güvenli mod seçenekleri, konsol depolama veritabanını tekrardan oluşturarak, çözünürlüğü değiştirerek yada aleti zorla sıfırlayarak konsolu fabrika ayarlarına döndüren bir sistemdir. Sadece güvenli mod seçeneklerinden bazıları veri yitirilmesine niçin olabilir. Bu seçenekleri seçmeden ilkin verilerinizi bir USB sürücüye yada bulut depolama birimine yedeklediğinizden güvenilir olun.

Sistem yazılımını güncellerken konsol uzun bir süre çevrimdışı kaldıysa yada İnternet bağlantısını kaybettiyse sistem yazılımını manuel olarak güncellemeniz gerekebilir. Manuel güncelleme, direkt PlayStation konsoluna yada USB sürücüsüne indirilebilir.  

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir