Polis, vatandaşların emniyetinden sorumlu kamu çalışanlarıdır. Emniyet Genel Müdürlüğü’ne bağlı olarak çalışan polisler, ülkede güvenliği ve düzeni sağlamak için her türlü koruyucu önlemi almak ve uygulamakla görevlidir.

Polis Olmak İçin Neler Yapılmalıdır?

Polislik, yurtta bulunan vatandaşların emniyetini üstlenen sorumluluğu ağır bir meslektir. Polisler bu sorumluluğun gölgesinde ellerinden gelenin fazlasını yaparak vatandaşların yaşaması için huzur ve güven dolu bir ortam sağlamak amacıyla çaba sarf ederler. Polis olmak kolay değildir. Fiziksel yükünün yanında manevi yükü de olan bu meslek, yapılacaksa hakkıyla yapılması gereken bir meslektir. Polisler, emniyet teşkilatına bağlı olarak çalışırlar. Peki nasıl polis olunur? Polis olmak için neler yapılmalıdır? Polis olmak için;

 • TC vatandaşı olmak
 • En az lise, üniversitelerin lisans veya ön lisans bölümlerinden mezun olmak
 • Herhangi bit yabancı uyruklu okulda eğitim alındıysa bu okula ait denklik belgesi
 • En az 18 yaşında olmak (reşit olmak)
 • En fazla 30 yaşında olmak gibi bazı kurallar vardır.

Bu kurallara uyulduğu takdirde polislik mesleğine başvuru yapılabilir. Başvuru yaptıktan sonra, gerekli sınavlar ile birlikte boy kilo standartlarına uyuluyorsa polislik mesleğine adım atılabilir.

Polis Özel Harekat (PÖH)

Polis Olmak İçin Kriterler Nelerdir?

Polis memurluğu kolay bir meslek değildir. Bu sebeple herkes polis memuru olamaz. TC vatandaşı olmak, en az lise veya üniversitelerin lisans veya ön lisans bölümlerinden mezun olmak, yabancı uyruklu bir okulda eğitim alındıysa bu okula ait denklik belgesi ulaştırmak, reşit olmak ve 30 yaşını geçmemiş olmak koşullarını sağlıyorsanız polislik mesleğine başvuru yapmaya hak kazanırsınız. Ancak polis memuru olmak için sadece bu kriterleri sağlamış olmak yeterli değildir. Bu kriterlerin yanı sıra polis memuru olabilmek için yerine getirilmesi gereken bir takım şartlar vardır. Bu şartlar;

 • Öncelikle yazılı mülakat aşamasını geçmek
 • Daha sonra sözlü mülakat aşamasını geçmek
 • Verilen polislik eğitimini tamamlamak
 • Belirtilen boy ve kilo standartlarının içinde olmak

Şeklindedir. Tüm bu şartlar sağlandığında, polis memurluğu olma süreci olumlu ilerliyor demektir.

Polis Özel Harekat (PÖH)

Polis Olmak İçin Verilen Eğitim Nedir?

Polis olabilmek için diğer tüm koşullar sağlandığında, sıradaki koşul eğitimi tamamlamaktır. Bu noktada 3 farklı eğitim çeşidi vardır. Bunlar;

 • Polis Meslek Eğitim Merkezi Müdürlüğü olan kısaca (POMEM) olarak bilinen eğitim merkezinde süren 6 aylık eğitim,
 • Polis Meslek Yüksek Okulu olan kısaca (PMYO) olarak bilinen eğitim merkezinde süren 2 yıllık eğitim,
 • Polis Amirleri Eğitim Merkezi olan kısaca (PAEM) olarak bilinen eğitim merkezinde süren 11 aylık eğitim şeklindedir.

Bu eğitimin amacı polis memuru adaylarına; meslek ahlakı ve meslek etiği kavramlarını detaylıca benimsetmek, zorlu şartlar altında idman yapmak, bu mesleğin gerektirdiği düzen duygusunu benimsetmek, silah kullanımını öğretmek ve atış becerilerini geliştirmek şeklindedir.

Polis Özel Harekat Nedir?

Polis özel harekat, standart polis memurluğundan daha farklı bir alandır. Polis özel harekat, kısaca PÖH olarak ifade edilir. Polis memurları, polis özel harekat olabilmek için gerekli koşulları sağladığında buna özel eğitimler alır. Bu özel eğitim oldukça zorlu bir eğitim sürecidir. Genellikle polis özel harekat, riskin yüksek olduğu bölgelerde görev alır.

Polis özel harekat olabilmek için gerekli koşullar yerine getirildikten sonra PÖH alımı, İç İşleri Bakanlığı tarafından gerçekleştirilir. Banka soygunu, terör örgütlerine bağlı eylemler gibi olağanüstü durumlarda polis özel harekat devreye girer. Bu sebeple PÖH memuru olmak, standart bir polis memurluğuna göre oldukça fazla risk faktörü barındırır.

Polis Özel Harekat (PÖH)

Polis Maaşları Ne Kadar?

Polislik kendi içerisinde bir kaç kategoriye ayrılan bir meslek dalıdır. Bu kategoriler; baş komiserlik, yunus polislik, trafik polisliği, sivil polislik, yeni başlayan polis olmak üzere oldukça çeşitlidir. Haliyle kategorilere göre polislerin kazandığı maaşlar değişmektedir. Bu alanda da, tıpkı polis özel harekatlarda olduğu gibi daha yüksek risk ihtimali taşıyan alanlar daha yüksek maaş kazanır. Fakat bir polis memurunun aylık aldığı ortalama maaş 14000 TL olarak biliniyor. Bu rakamın polis memurunun bulunduğu pozisyona bağlı olarak 13767 TL’ ye düşebileceği gibi 15810  TL’ ye çıkabildiği de bilinmektedir.

Ocak 2022 tarihinde 9.706 TL olan polis maaşı Temmuz 2022 zammı sonrasında 13.747 TL oldu. Başkomiserlerin maaşları ise 11.162 TL’den 15.810 TL’ye yükseldi.

İzleyin: 30 Yıllık Polis Özel Harekat’tan Şok Eden Anılar! | Maksat 114

https://www.youtube.com/watch?v=ggxAoxgoR2oVideo can’t be loaded because JavaScript is disabled: 30 Yıllık Polis Özel Harekat’tan Şok Eden Anılar! | Maksat 114 (https://www.youtube.com/watch?v=ggxAoxgoR2o)

Polis Özel Harekat Maaşları Nelerdir?

Polis özel hareket memurluğu, standart polis memurluğuna göre daha fazla riskli olduğundan maaşının da daha yüksek olduğu bilinmektedir. Polis özel harekat maaşları da kendi içinde değişiklik gösterebilir. Bu değişikliğin başlıca faktörü polis özel hareket memurunun görev yaptığı bölgedir. Daha fazla risk faktörü taşıyan bölgelerde elde edilecek kazanç haliyle daha fazladır. Bir polis özel harekat memurunun aylık aldığı ortalama maaş 15000 TL olarak bilinmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir