Günlük yaşamın koşuşturmacası altında cildiniz pek fazlaca açıdan yıpranır. Gün ışığına fazla maruz kalmanız, kullandığınız makyaj malzemeleri, banyo kimyasalları, alkol tüketimi, tütün kullanımı, dengesiz ve sağlıksız beklenme şeklinde etkenler cildinizi etkisinde bırakır. Daha güzel duyu ve daha bakımlı görünmek için güzellik maskesi çeşitlerini kullanarak cildinizi besleyebilirsiniz. Üstelik pahalı makyaj ürünlerine gerek duymadan bunu yapabilirsiniz.

Etkilerine Nazaran Güzellik Maskesi Çeşitleri

Güzellik maskesi kullanım amacına ve ihtiyaca bakılırsa belirlenir. Bu yüzden de etkilerine bakılırsa çeşitlere ayrılır. Bunların başlangıcında gerginleştirici karışımlar gelir. Gerginleştirici olanlar ıslakken uygulanır. Kuruduğunda kan dolaşımını ve hücre beslenmesini arttırır. Cildi gerer.

Sıkılaştırıcı karışımlar, ıslakken uygulanır. Kuruduğunda cildinizi sıkılaştırarak gerginlik yapar. Soyucu karışımlar, ölü hücreleri ve cilt salgılarını ciltten uzaklaştırır. Nemlendiriciler ise cilt yüzeyinde koruyucu bir katman oluşturur. Kırışıklıkları yok ederek yüzünüzdeki mimik çizgilerinin sıkılaşmasını ve suyun cilt yüzeyinden buharlaşmasını önlemektedir.

Uyarıcı güzellik maskesi çeşitleri yüzeysel kılcal damarları uyararak doku beslenmesini arttırır. Arındırıcı karışımlar, aşırı melanini emerek sivilceleri ve lekeleri yok eder. Yenileyici olanlar yüzeysel tabakadan ölü hücrelerin uzaklaştırılmasını sağlar. Hücresel yenilenmeyi uyararak hızlanmasını sağlar.

Güzellik Maskeleri Tarifleri

Sıkılaştırıcı maske

Cilt yapısının gerilmiş görünmesi, sıhhatli ve güzel duyu görünmeye destek sağlar. Gerilmiş durmayan cilt, sarkar ve daha yaşlı, kırışık bir görüntü oluşturur. Bu da derhal asla kimsenin isteyeceği bir durum değildir. Cildinizin daha gerilmiş olmasını sağlayacak güzellik maskesi için yağlı ciltlerde yumurta beyazına; kuru ciltlerde ise yumurta sarısına ilave etmelisiniz. 1 yiyecek kaşığı hazırlanmış muz püresi, 1 çay kaşığı bal ve bir ampul E vitamini ekleyip boyun ve yüz bölgenize sürebilirsiniz. 15-20 dakika süresince bekletmeli ve arkasından maden suyu ile silmelisiniz. Tertipli olarak haftada bir yaptığınız taktirde cildinizin organik halde sıkılaştığını görebilirsiniz.

Kir oluşumunu azaltan maske

Lekeler, güzellik maskesi gereksinimine en fazla gereksinim duyulan sorunlardır. Yüzümüzde lekelerin oluşmasını istemeyiz. Fakat bir çok şahıs yüzündeki lekelerden, cildindeki lekelerden mustariptir. Bunlarla savaşım ettiğiniz ve azalttığınız taktirde fazlaca daha pürüzsüz, fazlaca daha yalnız güzel duyu bir yüze haiz olabilirsiniz.

Karışımı hazırlarken 1 çorba kaşığı taze kremayı, 1 çay kaşığı zencefili, 1 çay kaşığı zerdeçal tozunu ve 1 çorba kaşığı balı karıştırın. Malzemelerin iyice birbirine karışması için şiddetli halde çırpın. Kazandığınız karışımı ince bir katman halinde yüzünüze uygulayın. 15 dakika bekletip sudan geçirin ve gül suyu ile tonik uygulayın. Daha aydınlık, daha parlak ve gerilmiş bir görünüme haiz olabilmek için haftada bir kez bu uygulamayı tekrarlamanızda yarar vardır.

Nemlendirici maske

Rutubet, cildin en temek gereksinimidir. İnsan vücudunun bazı bölgeleri fazlaca daha çok kurur ve daha fazlaca nemlendirmeye gereksinim duyar. Bu yüzden kişisel bakım, kozmetik ürünlerinin büyük çoğunluğu nemlendirme üstüne yoğunlaşır. Rutubet dengesini kaybeden cilt, fazlaca daha çok ve fazlaca daha acele zarar görür. Tahriş olur ve yıpranır.

Kuruyan cildinizi organik olarak nemlendirmek için vereceğimiz tarifi kullanabilirsiniz. Bunun için 1 yiyecek kaşığı püre haline getirilmiş olan avokado içine 1 çay kaşığı taze kaymağı, 1 çay kaşığı balı ve 1 ampul E vitaminini ilave ederek krem kıvamına gelene kadar karıştırın. Hazırladığınız karışımı yüzünüze sürerek 20 dakika süresince beklemeye alın. Peşinden yalnız gül suyu ile silmeniz yeterlidir. Peşinden cildinizin fazlaca daha taze, nemli ve gerilmiş bulunduğunu görmüş olacaksınız.

Canlandırıcı maske

Gerek yaşamın koşturmacası gerekse kullanılan kozmetik ürünleri zaman içinde cildin bitkin ve mat bir görünüm kazanmasına neden olur. Oysa bitkin ve mat cildinizi canlandırmak imkânsız değil. 1 çay kaşığı zencefil tozu, 1 yiyecek kaşığı aloe vera jeli, 1 çay kaşığı bal ve çay kaşığı kahveyi karıştırın. Tüm malzemeleri iyice çırpın ve hazır olan karışımı yüzünüze sürerek 15 dakika süresince beklemeye alın. Enerji yüklü bu karışım yardımıyla cildinizin anında canlanacağını, rahatlayacağını farkına varacaksınız.

Gül ve gençlik maskesi

Gençlik her insanın istediği ve o dönemde kalmayı arzuladığı bir çağdır. Bundan dolayı gençlik döneminde kişinin cildi fazlaca daha sıhhatli, fazlaca daha estetiktir. Bunun için kullanacağınız güzellik maskesi ile cildinizin genç kalmasını sağlayabilirsiniz. Birkaç tane yıkanmış taze gülün taç yapraklarını alın. Macun haline gelinceye kadar bu tarz şeyleri ezin ve taze krema ile karıştırın. Bu karışım, cildinizdeki ölü hücreleri ortadan kaldırır ve cildinizi nemlendirir. Yüzünüzdeki çizgileri sıkılaştırır. Esasen pek fazlaca kozmetik ürünün deposu olan gülden bu şekilde yararlanabilir, olağan üstü etkileriyle kendinize organik bir bakım ürünü oluşturabilirsiniz.

Yüz kızarıklarını azaltıcı maske

Yulaf unu yardımıyla yüzünüzdeki kızarıklıkların azalmasını ve daha canlı, daha güzel duyu görünmesini sağlayabilirsiniz. Bunun için bir tatlı kaşığı yulaf unu, bir çay kaşığı zeytinyağı ve yumurta sarısına ihtiyacınız vardır. Bunların hepsini krem kıvamına gelene kadar karıştırın ve yüzünüze tertipli olarak uygulayın. Kullandığınız karışım, cildinizi yatıştıracak ve oluşan kızarıklıkların engellenmesine destek olacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir