Ramazan ne zaman başlıyor, ilk oruç hangi gün tutulacak? 2021 Yılı Ramazan ayı 13 Nisan 2021 Salı günü başlamış olacak. İlk oruç 13 Nisan’da tutulacak.

Ramazan ne zaman başlıyor?

2021 Yılı Ramazan ayı 13 Nisan 2021 Salı günü başlamış olacak. İlk oruç 13 Nisan’da tutulacak. Ramazan ayı 12 Mayıs Çarşamba günü bitecek.

Kadir Gecesi ne zaman?

Kadir gecesi, Ramazan ayı içinde olan ve ‘Bin Aydan Daha Hayırlı’ olarak anlatılan Kadir Gecesi ise 8 Mayıs 2021’de algı edilecek.

2021 Ramazan Bayramı Ne Zaman?

Ramazan Bayramı Arefesi: 12 Mayıs 2021 Çarşamba

2021 Ramazan Bayramı Ne Zaman?

Ramazan Bayramı, 13-15 Mayıs Tarihleri içinde algı edilecek. Ramazan Bayramında dinlence 3 gün sürecek.

Ramazan Ayının Önemi Nedir?

Ramazan Ayı Receb, Şaban’dan sonrasında gelen ayın ismidir. Fakat Rasulullah’ın İslam’ı tebliğinden sonrasında İslam ve Müslümanların ortak kabul etmiş olduğu oldukca mühim toplumsal olayların yaşandığı toplumda kabahat oranının bile aşağılara düşmüş olduğu kutsal bir aydır.

Kur’an-ı Kerim’in Bakara suresinin 185. Ayet-i kerimede “Ramazan ayı, insanlara yol gösterici, doğrunun ve gerçeği eğriden ayırmanın açık delilleri olarak Kur’an’ın inmiş olduğu aydır. O şekilde ise, sizden ramazan ayına ulaşanlar onda oruç tutsun…” buyuruldu.

Ramazan ayında insanlık âlemine rahmet yönünde kaynaklık eden, insanlara ışık olan, Tanrı’tan gönderilmiş, gönüllere su serpen açıklamanın içinde bulunmuş olduğu ve hakkı bâtıldan, iyiyi kötüden, hayırlıyı şerliden ayıran Tanrı Kelâmı, kıyamet gününe kadar insanların derdine ilaç olacak ve Resulullah’ın yaşayan mucizesi Kur’an, O kutsal ayda inmiş olduğu bildirilerek, Ramazan’a kıymet kazandırılmıştır.

Ek olarak bir Hadis-i Şerif’te “Kim, faziletine inanarak ve karşılığını Tanrı’tan bekleyerek ramazan orucunu tutarsa, geçmiş günahları bağışlanır” buyruldu. 

Ramazan adı kullanılarak kıymetli bir ay oluşu bizlere bildirilmiştir.

Başka bir Hadis-i Şerifte de “Ramazan ayı girdiğinde aden kapıları açılır, cehennem kapıları kapanır ve şeytanlar bağlanır.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir