Reçine lekesi, temizliği en zor kir türlerinden biridir. Bu lekeleri çıkarmak için başta süratli bir halde hareket edebilebilmesi lazım. reçine lekesine ne kadar süratli bir halde davranırsanız, o denli kolay bir halde temizliğini sağlayabilirsiniz. Sadece kurumuş olan reçine lekelerini çıkarmak oldukça zor bir işlemdir. Fakat bazı yöntemler yardımıyla kolaylıkla kurumuş reçine lekelerini bile çıkartmanız mümkün. Fakat bu şekilleri uygularken dikkatli olmanız gerekiyor. Şu sebeple bu şekilleri yanlış bir halde uygularsanız, kıyafetlerinize zarar verebilirsiniz. Bu yazımızda sizlere, reçine lekesini kolayca söküp atabileceğiniz birkaç değişik yöntem anlattık.

Reçine lekesi nasıl çıkar?

Videolu ifade: HOW TO CLEAN THE RESİN & REÇİNE NASIL TEMİZLENİR

https://www.youtube.com/watch?v=FtIH93nH-I8Video can’t be loaded because JavaScript is disabled: HOW TO CLEAN THE RESİN & REÇİNE NASIL TEMİZLENİR (https://www.youtube.com/watch?v=FtIH93nH-I8)

Reçine lekesi çıkarmak oldukça sıkıntılı bir işlemdir. Bu yüzden de bu tür lekeleri çıkartmak için oldukça kuvvetli kimyasallara başvuruyoruz. fakat bu tür kimyasal maddeler, kıyafetlerinize ya da size zarar verebilir. Sadece bazı organik yöntemler yardımıyla en azından kendinize zarar vermeden reçine lekesini çıkartabilmeniz mümkün. Gelin hep beraber reçine lekesini nasıl organik yöntemler ile çıkartabileceğinizi inceleyelim.

Süratli müdahale mühim

Reçine lekesini tamamen ve kolay bir halde çıkartmak istiyorsanız, kesinlikle lekeye erkenden müdahale etmeniz gerekiyor. Bu sayede reçine lekesi bulaştığı yerde kurumadan çıkacaktır. reçine lekesi bulaşmış olan bölgeye ilk müdahale, nemli bir bez ile olmalı. Nemli bez yardımıyla bulaşan bölgedeki fazla reçineyi temizleyebilirsiniz. Bu sayede ileride anlatacağım işlemler yardımıyla oldukca daha kolay bir halde reçine lekesini ortadan kaldıracaksınızdır. Reçine lekesine ilk müdahale, öteki yöntemlerin uygulanabilmesini daha kolay bir hale getirecektir.

Sıcak su yöntemi

Bu yöntem yardımıyla giysinize bulaşmış olan reçineyi öncelikle çözdürecek, hemen sonra ise lekeyi ovalayarak kolaylıkla çıkartabileceksiniz. Ilk olarak bir finacan sıcak suyu kaynatın. Ondan sonra 5 dakika kadar bekleyin kaynatmış olduğunuz sıcak suyu reçine lekesinin üstüne dökün. Ortalama 5 dakika daha reçine lekesinin çözünmesi için bekleyin. Kir çözündükten sonrasında ise bir bulaşık süngeri yardımı ile reçineyi ovalayarak çıkartın. Bu yöntem yardımıyla herhangi bir temizlik ürünü kullanmadan, kolaylıkla reçine lekesinden kurtulabilirsiniz.

Karbonat yöntemi

Karbonat yöntemi, daha oldukca açık renkli giysiler için etkili olacak bir yöntemdir. Şu sebeple koyu renkli giysilere bu uygulamanın yapılması, bu tür giysilerde karbonat lekesi kalmasına niçin olabilir. Açık renkli kıyafetlerdeki reçine lekesini çıkartabilmek için ilk olarak uygun bir karıştırma kabı içine karbonatı alın. Ondan sonra ise kafi oranda su ilave edin ve karbonatı macun haline getirin. Ondan sonra hazırlamış olduğunuz bu karbonat macununu reçine lekesinin üstüne sürün. Oldukça fazla sürerseniz, giysinize zarar verebilirsiniz. Bu yüzden oldukca azca bir miktar sürdüğünüzden güvenilir olun. karbonat macununu reçine lekesinin üstüne sürdükten sonrasında 1 saat kadar bekleyin. Sürenin sonunda ise bir bez yardımı ile lekeyi ovalayarak, kolaylıkla söküp atabilirsiniz.

Buz yöntemi

Sıcak su yönteminden sonrasında buz yöntemini anlatmak birazcık absürt kaçabilir. Sadece buz yöntemi de minimum sıcak su yöntemi kadar etkili bir yöntem olarak karşımıza çıkarmaktadır. Bu yöntemi uygulamak için ilk olarak reçine lekesinin büyüklüğü kadar bir buz kalıbını reçine lekesinin üstüne koyun. Bu sayede giysiye ya da herhangi bir yere bulaşmış olan reçine lekesini dondurmuş olacaksınız. Ondan sonra ise donan bu reçine lekesini, bir kaşık yardımı ile kazıyarak çıkartabilirsiniz.

Aseton yöntemi

Bayanların çoğunlukla kullanmış olduğu aseton, çoğu zaman evlerde ojeleri çıkartmak için kullanılmaktadır. Sadece aseton yardımı ile giysilere ya da halıya bulaşmış olan reçine lekelerini de çıkartabilmeniz mümkün. Bunun için birazcık aseton ve birkaç parça pamuğa ihtiyacınız olacak. Sadece bu yöntemi daha oldukca beyaz giysiler için uygulamanızı tavsiye ederiz. Şu sebeple asetonun içindeki kimyasal maddeler, sileceğiniz bölgedeki kumaşın renginin atmasına niçin olabilir. Aseton ile reçine lekesini çıkartmak için tıpkı oje çıkartır şeklinde pamuk üstüne aseton dökün. Ondan sonra ise pres yaparak asetonlu pamuğu reçine lekesinin üstünde gezdirin. Ondan sonra ise tekraradan aynı şekilde reçine lekesinin üzerini nazik bir halde ovalayarak reçine lekesini çıkartın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir