Değişen ve gelişen teknoloji ile hayatlarımıza dahil olan birçok değişik uygulama var. bundan 20 yıl önde insanların saçmalık olarak görebileceği ve olacağına inanamayacağı bazı özellikler de bu şekilde hayatlarımıza dahil oldu. Youtube, Instagram ve TikTok benzer biçimde bu son yılların popüler uygulamalarının sunmuş olduğu yeniliklerden biri de Reels videoları. Daha oldukca Instagram ile beraber gördüğümüz Reels videoları hakkında ise hemen hemen bilinmeyen bir oldukca şey var.

Reels nedir?

Pek oldukca kişiyi içine alan ve saatlerce arka arkaya video seyretme sarmalına bağlanarak bir türlü sonraki videoyu izlemeden kapatamadığımız Reels videoları artık hayatlarımızın bir parçası oldu. Kısa süreli ve bazıları eğlendirici, bazıları öğretici özellikte olan bu videolar ile kolaylıkla zaman geçirmek mümkün hale geliyor. Arkadaşlarımıza Instagram sohbetleri üstünden gönderebildiğimiz bu benzer biçimde Reels videolarının ne olduğu ve bu sistemin iyi mi çalmış olduğu hakkında sorular ise er geçen gün artmaya devam ediyor. Reels videoları 2020 yılının sonlarına doğru kullanıma sunulan bir Instagram özelliği. Popülerliği her geçen gün artan Reels videoları temelde aslen içerik üreticileri için değişik alanlarda reklam emekleri ve insanların ortak ilgi alanlarına bakılırsa kaynaşmaları için kısa süreli videoların yayınlanması amacı güdüyordu. Daha sonraları ise Gerçek videoları oldukca daha yaygın bir halde kullanılmaya başlandı. Bu da bununla beraber nerede ise her insanın Reels videoları atmaya başlaması ve bu şekilde yeni bir kültür oluşması gelişmelerini gündeme taşıdı. Temelde ise Reels videoları 60 saniyelik video içerikleri. Kendi hazırladığınız klipleri paylaştığınız ya da videoları kırparak oluşturduğunuz bu videolar Instagram’da gönderi olarak paylaştığınız videoların birazcık daha dikey ve daha kısa süreli formatta paylaşılış hali olarak karşımıza çıkıyor.

Reels videosu iyi mi oluşturuluyor?

Reels videolarını oluşturmak pek oldukca kişinin düşündüğünden oldukca daha kolay bir işlem. Yapmanız ihtiyaç duyulan tek şey, elinizde hazır olarak bulunan videonuzu bir Instagram gönderisi yükler benzer biçimde Reels yükleme alanına yerleştirmek. Bu ekrandan isterseniz videonuz için bir kapak da hazırlayabiliyorsunuz. Bununla beraber açıklamalar ekleyebiliyor ve etiketler ile benzer videoları izleyen kişilerin karşısına çıkmasını da sağlayabiliyorsunuz. bu adımları zledikt6en sonrasında paylaş butonuna tıkladığınız vakit Reels videolarınız ulaşabileceği insanların ana ekranlarında şu demek oluyor ki takipçilerinizin ana ekranlarında ve öteki kullananların da Reels ekranlarında ilgi alanlarında bakılırsa çıkıyor. Sadece bu videolar yalnızca 60 saniyelik videolar olduğundan videonuzu doğru şekilde hazırlamanız gerekiyor.

Reels videoları iyi mi kullanılır?

Reels videolarını bir grup insana ya da ulaşmak istediğiniz alıcı kesime ulaşmak amacı ile kullanabilirsiniz. Genel olarak etkileşim amacı güen sayfalar tarafınca gösterilen Reels içerikleri bir çok vakit ticari amaç gütse de, kimi zaman düzgüsel kullanıcılar da hem kendi hem de arkadaşlarının eğlenmesi için Reels videoları yayınlıyor. Genel olarak Reels videoları takipçi kazanmak için yayınlanıyor. Bunun yanı sıra eğitici videolar paylaşmak ya da sesini duyurmak isteyen insanoğlu da Reels videoları hazırlıyor. Kısacası çoğunluk olarak ortada bir para kazanma gayesi bulunsa da, Reels vidoları hepimiz tarafınca kullanılabiliyor. Kullanımı ise oldukça kolay. Reels videoları için Instagram’da bir alan bulunuyor. Instagramda bir tv simgesine benzeyen simge Reels kısmını temsil ediyor. Aynı simge bir şey paylaşmak istediğiniz vakit içerik ekleme ekranında da karşınıza çıkıyor ve uygun boyutlardaki videoları bu ekrandan paylaşabiliyorsunuz. Bunun yanı sıra Instagram bir de Reels videosu hazırlama imkanı sunuyor.

Reels videosu iyi mi hazırlanmış olur?

Reels videosu hazırlamak için tek yapmanız ihtiyaç duyulan Reels ekleme ekranına gelmek. burada birbirinden değişik seçeneklerden çekeceğiniz videoya en uygun formatı belirleeybiliyorsunuz. Instagram’ın sunmuş olduğu eller özgür modu ile isterseniz uzaktan denetim edebiliyor ya da selfie formatında bir Reels videosu da hazırlayabiliyorsunuz. Bu özelliklerin tamamını ve ek olarak Arttırılmış Gerçeklik seçeneğini de Reels ekranından ulaşabilirsiniz. Size kalan tek şey ise, ilgi çekici bir mevzu bulmak. Isterseniz çektiğiniz videoyu müzik ile pekiştirme imkanınız da var.

Reels videosu yalnızca Instagram’da mı var?

Instagram’ın bu özelliği getirmesinden ilkin bu formatta videolar TikTok adında olan bir mecrada yayınlanmaktaydı. Daha sonrasında Instagram’ın TikTok içeriklerine benzer içerikleri seyretme imkanı sunması ile beraber Reels kültürü oluştu. Aslına bakarsak isim olarak Reels yalnızca Instagram’da var. Kendine hususi bir formatı bulunan Reels videolarına benzeyen formatta değişik videolar ise YouTube Shorts ve TikTok videoları olarak karşımıza çıkıyor. bunlardan son olarak çıkanı ise YouTube Shorts. İçlerinde en gelişmiş ve en oldukca takip edileni ise kullanıcı kapasitesi sebebi ile Instragram Reels olarak karşımıza çıkıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir