Regl olmadan günler ilkin şişkinlik artar, tatlı isteği artar kendinizi her zamankinden daha fazlaca aç hissedersiniz ve  sonunda büyük bir çikolatayı yerken kendinizi bulabilirsiniz. Bu zamanda sıhhatli beslenmenin önemi büyüktür. Eğer dikkat edilmezse size fazla kaloriler ve ödemlerle geri dönecektir. Peki, regl döneminde beslenme iyi mi olmalıdır?

Regl Döneminde Beslenme Önerileri

regl döneminde beslenme

  • Demir Eksikliğine Dikkat

Tane döneminde en fazlaca dikkat edilmesi ihtiyaç duyulan nokta kan atımıyla birlikte oluşan demir eksikliğidir. Eğer bu zamanda kafi demir takviyesi alınmazsa demir eksikliği ile karşılaşılması kaçınılmaz olur. Demir eksikliği sonucunda vücut kendini halsiz ve bitkin hisseder, bağışıklık sistemi zayıflar.

Demir eksikliğinin görülmemesi için tane periyodu süresince kırmızı et, tavuk, yumurta ve kuru meyveler bol miktarda alınmalıdır. Ek olarak yanında C vitamini içeren gıdalarla birlikte alınırsa demirin vücuttaki emilimi arttırılmış olarak yenilen besinden tama yakın bir yarar alınmış olunur. C vitamini içeren besinlere örnek olarak; portakal suyu, maydanoz, kuşburnunu verebiliriz.

  • Su Miktarına Dikkat!

Su, ödem atmada oldukça etkilidir. Tamamlanmamış su alımında vücut alınan suyu vücutta tutmak isteyecektir ve ödeminiz daha da artacaktır. Bundan dolayı günlük su tüketim miktarınızı arttırın.

  • Kurumeyve VE Kuruyemişinizi Tamamlanmamış Etmeyin!

Kuru meyveler magnezyum ve demir içinde ne olduğu yüksek besinlerdir. Ek olarak öteki mineralleri de içinde bulundurmaktadır. Tane döneminde kuru kayısı, çekirdekli kuru üzüm tüketmeniz size yarar elde edecektir. Kuruyemişlerde içindeki sıhhatli yağ içeriğinden ve yüksek kalori içerdiğinden dolayı sizlere bu zamanda artan enerji ihtiyacınız olan şeyi karşılamada oldukça destek olacaktır.

  • Magnezyum Eksikliği Yaşanabilir.

 

Regl döneminde demir de eksiklik yaşanabileceği şeklinde magnezyumda da aynı eksiklik söz mevzusu olabilir. Magnezyum eksikliğinde ise tatlı isteği artarak size gereksiz kalori alımı yaşatabilir. Bitter çikolatası magnezyum içeriğinden dolayı hem tatlı isteğinizi karşılayıp hem de magnezyum eksikliğinize iyi gelebilir. Koyu yeşil yapraklı sebzeler, tam tahıllı ekmekler, kuruyemişler, muz, yumurta, kuru baklagiller magnezyum içeren besinlerdir. Tane döneminde bu gıda gruplarını tüketmeye de itina gösterin.

  • Tatlı Krizlerine Rağmen Tavsiyeler

❖ 2 Kare bitter çikolata ve bir bardak süt

❖ 2 tane hurmalı yulaf topları

❖ Bir porsiyon meyve ve bir bardak süt

❖ Kuru kayısı ve Ceviz

❖ Şeker içinde ne olduğu düşük sütlü tatlılar.

  • Hurmalı Yulaf Topları

❖ 8 yiyecek kaşığı yulaf

❖ 8-10 tane hurma

❖ 8-10 tane ceviz

❖ 5-6 tane badem

❖ 3 yiyecek kaşığı süt

  • Rejim Hurmalı Yulaf Topları Tarifi Yapılışı

❖ Hazırlanışı

Hurmaların çekirdeğini çıkarıyoruz . Sıcak suda birazcık bekletiyoruz. Peşinden rondoda öteki malzemelerle birlikte hamur harcı kıvamına getiriyoruz. Yuvarlak top haline getirip Hindistan cevizine buluyoruz . Afiyetle yiyin.

Diyetisyen Melis Ateş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir