Reyhan, ballıbabagiller familyasına ilişik bir bitkidir. Halk içinde fesleğen olarak da bilinmektedir. Ilıman bölgelerde yetişen reyhan tek senelik bir bitkidir. Reyhan, yemeklerde kullanılmak suretiyle üretilmektedir. Salatalarda ve çeşitli yemeklerde baharat olarak kullanılmaktadır. İçinde bulunan etken maddeler yardımıyla sıhhatli bir bitkidir. Erişkin reyhanların boyu 20 santimetre ile 60 santimetre içinde değişmektedir. Reyhanın yaprakları açık yeşilden koyu yeşile doğru değişmiş olur. Yapraklı bir nebat olan reyhanın yaprakları yumuşaktır. Yaprakların boyu 5 santimetre kadar uzayabilirken genişliği de 3 santimetre kadardır. Bu yazımızda reyhan şekeri yararları, gıda değerleri ve leziz reyhan şerbeti tarifi paylaşacağız.

Reyhan bitkisi soğuğa karşı dayanıklı değildir. Bundan dolayı sıcak havaları daha oldukça sever. Reyhanın tohumu, çiçekleri ve yaprakları kullanılmaktadır. Yerli Anadolu bitkisi olan reyhan çeşitli şekillerde kullanılmaktadır. Keskin ve hoş bir kokusu vardır. Bir porsiyon kısaca 100 gram reyhanın gıda kıymeti ise şu şekildedir;

 • 22 kalori
 • 0,6 g yağ
 • 2,7 g karbonhidrat
 • 3,2 g protein
 • 295 mg potasyum
 • 4 mg sodyum

Reyhan, içinde çeşitli vitaminleri de barındırmaktadır. A vitamini, C vitamini, kalsiyum, demir, magnezyum benzer biçimde değerleri içinde bulunduran reyhan bitkisi oldukça sıhhatli bir besindir.

Reyhan Bitkisi Iyi mi Kullanılır?

Reyhan bitkisi değişik şekillerde kullanılmaktadır. Taze yaprakları yemeklerin ve salataların içinde kullanılabilmektedir. Bununla beraber pişmemiş olarak da tüketilebilmektedir. Reyhan çayı da bazı bölgelerde kullanılmaktadır. En yaygın kullanım şekli ise kurutulmuş reyhandır. Reyhanın kuru hali baharat olarak kullanılmaktadır.

Günümüzde reyhan şerbeti de yaygın olarak tüketilmeye başlandı. Taze toplanan reyhanlardan elde edilmiş şerbet birçok yarar sağlamaktadır. Şerbet, Türk toplumunda yaygın olarak kullanılıyor. Reyhandan elde edilmiş şerbet de değişik mutfaklarda kullanılmaya devam ediyor. İçinde bulunan vitamin ve minerallerle hem besleyici hem de sıhhatli bir içecek olan şerbet günlük olarak tüketilebilir.

Reyhan Şerbeti Tarifi

Reyhanla şerbet yapmak aslına bakarsak zor bir işlem değildir. Şerbet için ihtiyacınız olan malzemeler ise şu şekilde;

 • 1250 ml su
 • 1 tepeleme çay kaşığı ile limon tuzu
 • 1 demet olgunlaşmış reyhan
 • ¾ su bardağı ile toz şeker

Kolaylıkla temin edebileceğiniz malzemelerle şerbet hazırlamak oldukça kolay. Şerbetin yapım aşamasında içme suyu kullanılması tavsiye edilmektedir. Bundan dolayı içme suyunun tadı daha yumuşak ve kokusuzdur. Bununla beraber reyhanların sıcak suda fazla bekletilmemesi önerilmektedir. Sıcak suda fazla bekleyen reyhanlar acı tadını suya bırakacak ve şerbetin de acı olmasına niçin olacaktır. Şerbetin yapımı:

 • Derin bir tencerenin içine suyu ekleyip kaynatmalısınız.
 • Kaynayan suyun içine limon tuzu ve reyhanları eklemelisiniz.
 • Ocağın altını kapatarak bir süre bekleyin. Reyhanlar mor rengini suya bıraktığı vakit suyu süzgeçten geçirin.
 • Süzülen suyun içine toz şekeri ilave ederek servise hazır hale getirin.

Reyhan ile şerbet hazırlamak oldukça kolay bir işlemdir. Şerbetinizi sıcak ya da soğuk olarak servise hazır hale getirebilirsiniz. İsterseniz buz kalıplarının içine koyarak buzdolabınızda dondurabilir, istediğiniz vakit içeceklerinizi tatlandırmak için kullanabilirsiniz.

Reyhan Şerbeti Faydaları

Reyhan şerbeti yararları yardımıyla insanoğlu daha kuvvetli bir bünyeye haiz olabiliyor. Şerbet, nerede ise hepimiz tarafınca içilebiliyor. Kolaylıkla yapabileceğiniz ya da kolaylıkla temin edebileceğiniz şerbetin sağlığa yararları ise şu şekilde sıralanmaktadır;

 • Kansızlığa iyi gelir.
 • Kan şekerinin düşmesine ve dengelenmesine destek sunar.
 • Kan şekerine bağlı baş dönmesi ve bayılmalarda etkilidir.
 • Şekersiz şerbetin ağız yaralarına iyi geldiği bilinmektedir.
 • Şerbet, ağız ve diş eti sağlığında etkilidir.
 • Yağ yakımı için etkilidir.
 • Zayıflama sürecindeki insanoğlu tarafınca kullanılmaktadır.
 • Sinir sisteminin doğru ve sıhhatli çalışmasını sağlar.
 • Stresi azaltır, uyku bozukluklarına iyi gelir.
 • Arı sokmasına iyi gelir.
 • Vücuda direnç kazandırır.
 • Vücudu hastalıklara karşı korur.

Şerbet kullanımı bizim toplumumuzda yaygındır. Reyhan ile meydana getirilen şerbet de sağlamış olduğu faydalar ile bilinmekte, kullanılmaktadır. Reyhandan meydana getirilen şerbetin kansızlığa iyi geldiği bilinmektedir. Kansızlık problemi yaşayan bireylerde tertipli kullanıldığı vakit bu problemin çözüldüğü görülmektedir. Şerbet, kan şekerinin düşmesini ve dengelenmesini sağlar. Kan şekeri yüksek çıkan bireylerde tertipli kullanılması tavsiye edilmektedir. Kan şekeri yükseldiği vakit bireyde baş dönmesi ve bayılmalar görülmektedir. Şerbet tüketen bireylerde kan şekeri düzgüsel olacağı için baş dönmeleri ve bayılmalar görülmez.

Reyhandan meydana getirilen şerbetin içinde şeker eğer olmazsa olmazdır. Fakat şeker oranı en aza indirilirse ya da asla şeker kullanılmazsa ağız içinde oluşan yaralarda etkilidir. Ağız içindeki yaraların tedavisinde, diş eti iltihaplarının tedavisinde şerbet kullanılabilir. Şerbetin malum yararlarından biri de yağ yakımı için etkili olmasıdır. Zayıflama sürecindeki insanoğlu tarafınca kullanılan şerbet bu süreci destek sunar. Besinlerin daha iyi sindirilmesini sağlar.

Sinir ve stres, insanlarda baş ağrısı ve uykusuzluk benzer biçimde sorunların görülmesine niçin olur. Baş ağrıları, uykusuzluk, halsizlik benzer biçimde problemlerin yaşanmaması adına şerbet tüketilebilmektedir. Tüketilen şerbet, sinir sisteminin doğru ve tertipli çalışmasına destek olacaktır. Bu sayede bireyde stres azalarak uyku bozuklukları ortadan kalkmaktadır. Ek olarak baş ağrısını geçirici özelliği bulunmaktadır. Arı sokmalarına karşı yararlı olan şerbet bununla beraber vücudu besler. İçinde bulunan değerler yardımıyla vücuda direnç kazandıran şerbet hem leziz hem de sağlıklıdır.

Reyhan Şerbetinin Ziyanı Var Mıdır?

Reyhandan elde edilmiş şerbetin sağlığa ciddi bir ziyanı yoktur. Fakat şerbetin bilgili kullanılması önemlidir. Şerbet her ne kadar sıhhatli bir içecek olsa da ne olursa olsun doğru kullanılmalıdır. Eğer şekeri düşük bireyler şerbeti fazla tüketirse bu tüketimden kaynaklı sarsılmalar olabilmektedir. Bununla beraber fazla tüketilen şerbet sebebiyle sindirim ve bağırsak sisteminde bozukluklar görülebilmektedir. Şerbetin sağlamış olduğu faydalardan yararlanmak için ne olursa olsun bilgili tüketmek önemlidir. Sıhhatli şerbet için şeker oranını azca tutmak gerekir. Mümkünse şeker kullanmamaya itina gösterilmelidir. Şeker oranı arttıkça istenilen tesir de azalacaktır. Bundan dolayı şekere oldukça yer vermemek gerekir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir