Doğal besinlerin kullanımının arttığı ve birçok faydanın bu sayede ortaya çıkarıldığı günümüzde sağlıklı yaşama dair sorular da aynı oranda artıyor. Her geçen gün yeni bir sağlıklı yaşam tavsiyesinin öğrenildiği bu günlerde, en çok merak edilen konu ise doğal ve kolay şekilde kilo vermenin yolları. Son yıllarda tüketimi çokça artan yeşil çay gibi doğal çaylar içildiğinde ise kilo verme işlemi gerekten oldukça kolay ve keyifli hale geliyor.

Rezene nedir?

Maydanozgiller ailesine ait olan ve boyu iki metreye kadar uzayan bu bitki, daha çok Akdeniz ve Yakın Doğu coğrafyalarında yaygın şekilde yetiştirilen iki yıllık kokulu bir bitkidir. Çok uzun yıllardan beri insanlığın şifa amacı ile kullandığı rezene bitkisi aynı zamanda tohumlarından çay yapılarak kullanılabilir. yaprakları yemeklerde tat verici olarak yer alır ve kökü ise gaz giderici şeklinde işlev görmektedir. Pek çok vitamin ve mineral içeren rezene bitkisi, bol miktarda sodyum, potasyum, kalsiyum, magnezyum ve fosfor gibi mineralleri ve A vitamini ile C vitamini gibi vitaminleri yapısında bulundurur. Ayrıca içerdiği sağlıklı yağlar ile de pek çok ilacın etken maddesi konumunda kullanılır.

Rezene

Rezene çayı nedir, nasıl hazırlanır?

Rezene çayı, rezene bitkisinin tohumlarından hazırlanan bir çay çeşidi olarak karşımıza çıkar. Birçok farklı faydası ile son yıllarda oldukça popüler bir kullanıma sahip olan rezene çayı, özellikle emziren anneler için önerilen bir çay olarak bilinmekte. Bu sağlıklı çayın hazırlanması ise oldukça kolay. 1 bardak rezene çayı hazırlamak için 1 çay kaşığı rezene tohumunu bir kap içerisinde iyice ezdikten sonra orta boyda bir fincan içerisine alın. Üzerini tamamen dolacak şekilde kaynar su ile doldurduktan sonra yaklaşık 10 dakika kadar demlenmeye bırakın. Dilerseniz bu demlenme esnasında içerisine dilim limon da atarak tatlandırabilirsiniz. Bekleme süresinin ardından çayınızı süzebilir ve rahatlıkla içebilirsiniz.

Rezene çayı zayıflatır mı?

Rezene çayı rezene bitkisinden aldığı doğal bileşenler sayesinde metabolizmayı hızlandıran, bağırsakları çalıştıran ve yağ yakımını kolaylaştıran yapıya sahiptir Doğal olarak da rezene çayı kilo vermek isteyen bireylerin en güçlü yardımcılarından olarak karşımıza çıkar. Aynı zamanda ödem atıcı etki sağlayan antioksidanlar barındırması sayesinde de şişliğe iyi gelir.

Rezene

Rezene çayı faydaları

Güçlü yapısı ile birçok fayda barındıran rezene çayını günlük 1 fincan olacak şekilde kullanmak ise birden fazla faydasından yararlanmamızı sağlıyor. İşte rezene çayının bilinen faydaları:

 • Rezene çayı düzenli tüketim ile astım da dahil olmak üzere üst solunum hastalıklarının tamamını tedavi eder.
 • Dönemsel hastalıklar olan grip ve soğuk algınlığı gibi rahatsızlıklara karşı etkilidir. Bağışıklığı güçlendirerek bu hastalıklara yakalana riskini düşürür.
 • Sindirim problemlerinin geçirilmesini sağlar. Özellikle ishal ve kabız gibi sorunların giderilmesini sağlar.
 • Mide rahatsızlıklarına sebep olan bakterilere karşı etkilidir Özellikle mide ülserine karşı koruyucu etkisi vardır.
 • Tokluk hissi vermesi sayesinde kilo vermeye yardımcı bir besindir.
 • Spazmı azaltan etkileri sayesinde kasılma ağrılarını gidermeye yardım eder. Regl döneminde kullanılması ile sancıları azaltır.
 • Anne sütünü arttırıcı etkisi vardır.
 • Enfeksiyon yollu hastalıklarda tedavi olarak kullanılabilir ve ateş düşürücü etkisi vardır.
 • Göz altında oluşan şişliklerin giderilmesini sağlar Bunun için yalnızca bir pamuk yardımı ile ılık rezene çayını göz altlarına süürlmes yeterli olacaktır.
 • Sinirleri yatıştırıcı etkisi ile strese karşı savaşır.
 • Diş ağrılarını azaltır.
 • Safra üretimini destekler ve idrar söktürücü özelliği vardır.
 • Balgamlı öksürük şikayeti çekenlerin kullanımında balgamı temizler. Ağız kokusuna karşı etkili olduğu bilinmektedir.

Rezene çayı, rezene tohumlarından elde edilen bir bitki çayıdır ve Türkiye’de yaygın olarak kullanılmaktadır. Rezene çayı, birçok fayda sağlar ve bu faydalar arasında şunlar yer alır:

 1. İdrar söktürücü etkisi: Rezene çayı, idrar söktürücü bir etkiye sahip olabilir ve bu nedenle idrar yolları enfeksiyonlarının tedavisinde yardımcı olabilir.
 2. Antioksidan etkisi: Rezene çayı, yüksek oranda antioksidan içerir ve bu nedenle vücudun serbest radikallerden korunmasına yardımcı olabilir.
 3. Kabızlık giderici etkisi: Rezene çayı, kabızlık sorununu gidermeye yardımcı olabilir ve bu nedenle sindirim sistemini rahatlatıcı bir etkiye sahip olabilir.
 4. Mide ve bağırsak sağlığı: Rezene çayı, mide ve bağırsak sağlığını iyileştirmeye yardımcı olabilir ve bu nedenle sindirim sistemini düzenlemeye yardımcı olabilir.
 5. Ağrı giderici etkisi: Rezene çayı, ağrı giderici bir etkiye sahip olabilir ve bu nedenle baş ağrısı, diş ağrısı gibi ağrıları azaltmaya yardımcı olabilir.

Rezene çayı, bu faydaların yanı sıra birçok fayda sağlar, ancak unutulmaması gereken bir nokta, çayın dozajının dikkatli bir şekilde ayarlanması gerektiğidir. Aşırı miktarda rezene çayı tüketimi, bazı yan etkilere sebep olabilir. Bu nedenle, rezene çayı tüketiminde doktor veya bir sağlık uzmanının tavsiyesi alınması önerilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir