Mevzu Başlıkları

Robot nedir?

Robotlar dünyayı ele geçirecek mi?1. Stephan Hawking’in tespiti

2. Elon Musk’ın tespiti

3. Bill Gates’in tespiti

4. Jeff Bezos’un tespiti

5. Steven Pinker’in tespiti

Değişen teknolojinin gelişmesi, elektronik sistemlerin hızla ilerlemesi, suni zekanın boyutlarının artması robotlar dünyayı ele geçirecek mi sorusunu akıllara getiriyor. Bilim kurgu filmleriyle insanların zihinlerini daha da fazla meşgul eden bu suali derinlemesine çözümleme ettik. Peki hakikaten robotlar dünyayı ele geçirecek mi? Robotlar insanlığın sonunu mu getirecek? Gelecekteki robotlar ne meydana getirecek? Suni zeka insanoğlu için tehdit mi? Teknoloji insanlığın sonunu mu getiriyor? Tüm bu soruların cevap bulmuş olduğu 5 değişik tespit sizlerle.

Okumaya başlamadan ilkin daha evvel yayınladığımız Robot Yarışmaları isminde konumuzu da incelemek isterseniz başlığa tıklayabilirsiniz.

Robot nedir?

Robot; üstünde matematiksel ve mantıksal işlemler yapabilen mikro denetleyici barındıran, elektrik ile çalışan, hafızası olan, içine yazılım yüklenebilen mekanik parçalara verilen isimdir. Yalnız mekanik parçalardan oluşan robot tasarımları bundan ortalama 1000 yıl ilkin yaşamış İslam alimi Cezeri tarafınca oluşturulmuştu. Onun tasarımlarındaki robotlar, hemen hemen elektrik ve elektronik bileşenler buluş edilmediği için bir tek mekanik aksamlardan oluşmaktaydı.

Robotlar dünyayı ele geçirecek mi? (5 Tespit)

Transistör isminde olan yarı iletken maddenin keşfi yardımıyla 1971 yılına gelindiğinde ilk işlemci kabul edilen Intel 4004 piyasaya sürülmüştü. Bu işlemcinin kabiliyetleri o günün şartlarında oldukca düşük seviyelerde olsa da seneler geçtikçe teknoloji hızla ilerledi ve akıl almaz kabiliyetlere haiz işlemciler üretildi.

Üretilen işlemciler, mikro denetleyiciler, kontrolcüler insansı işlemleri kolaylıkla yerine getirebiliyordu. Bunun farkına varan bilim adamları bu tarz şeyleri mekanik bileşenler üstünde kullandılar ve ilk robotları ortaya çıkardılar. İlk robotlar rahat hareketleri yerine getirebilen tarzdayken günümüzde üretilen insansı robotlar insana ilişkin pek oldukca davranışı başarıyla yerine getirebiliyor.

Hepimizin yakından tanımış olduğu Honda firmasının robotu Asimo‘dan sonrasında değişik firmalar da robot üretme yarışına girdiler ve her biri robot özelliklerini en üst seviyelere çıkarma adına kıyasıya mücadeleye başladılar. Şuanda dünyada ilgiyle takip edilen ve emekleri takdirle anılan Boston Dynamics ürettiği robotlarla ağızları açık bırakıyor. Oldukça esnek, süratli, eklem sayıları çok çok fazla, denge kabiliyeti iyi, refleks sistemleri geliştirilmiş ve suni zeka ile donatılmış bu robotlar ileride dünyamızın hangi seviyeye gelebileceğini tanım edebiliyor.

Elon Musk’ın kendi firmasının geliştirdiği Tesla otomobillerdeki otonom sürüş modu, senelerdir düşsel kurulan kendi kendine giden otomobil projesini hayalden gerçeğe dönüştürmüş durumda. Bundan 20 yıl ilkin anlatılsa insanlara latife gelirdi. Sadece şuan bakıldığında otomobiller tamamen kendi kendine canlı trafik içinde sürüş gerçekleştirebiliyor.

Uzay teknolojileri de hız kazanmış durumda. Gene Elon Musk’ın şirketi Space-X ve NASA’nın değişik değişik çalışmalarıyla Mars’a bir uzay aracı gönderilmiş durumda. İnsanlığın Mars’a gidişi oldukca gereksiz benzer biçimde görülse de geleceğin şekillendirilmesinde büyük bir katkısı olacağı aşikar.

Feysbuk’un öncülüğünde dünyada adı sıkça anılmaya süregelen Metaverse dünyası ise insanlığı bambaşka bir boyuta, tamamen sanal bir evrenin içine taşıyor. Sanal gerçeklik ve artırılmış gerçeklik uygulamaları ile gelecekte insanoğlu gerçek hayatta mı yoksa bir oyunun içinde mi bulunduğunu ayırt edemeyecek. Bu kapsamda sizler için hazırlamış olduğumuz kapsamlı yazımız olan Metaverse nedir  başlıklı yazımızı da okumanızı tavsiye ederiz.

Tüm bu emek harcamalar hayranlıkla seyredilip takip edilirken insanların aklını da oldukca ciddi bir sual meşgul ediyor: robotlar dünyayı ele geçirecek mi? Gelin şimdi hep beraber bu probleminin yanıtlarına yönelik tespitleri inceleyelim.

[geo-post target=”false” id=”314″ label=”Önerilen Yazı”]

Robotlar dünyayı ele geçirecek mi?

Robotların dünyamızı ele geçirebilme ihtimali üstüne bir oldukca görüş yayılmaktadır. Bu görüşlerin en ilginci ise dünyanın en meşhur bilim adamlarının sözleridir. Şu sebeple söyledikleri tespitler tamamen bilime, mantığı ve akla uygun tespitlerdir. Durum bu şekilde olunca onların görüşlerine kayıtsız kalmak mümkün olmuyor. Peki bu sual hakkında dünyanın en büyük bilim adamlarının görüş ve tespitleri neler?

1. Stephan Hawking’in tespiti

Stephen Hawking, bigün robotların aslına bakarsak insanlığın tamamen yerini alacağını düşünüyor. Dünyaca meşhur fizikçi Hawking, Wired ile yapmış olduğu bir röportajda, suni zekanın eninde sonunda insanlardan daha iyi performans gösterebileceğini ve yeni bir yaşam biçimi haline geleceğini düşündüğünü söylüyor. Suni zekanın uygarlık tarihimizdeki en fena sonucu doğuracağını düşünüyor.

Hawking, suni zekanın insanları tamamen değiştirebileceğini, bilhassa de kendini geliştirip çoğaltabileceği bir noktaya geleceğini düşünüyor. Bu, robotların eninde sonunda insan ırkının yerini alabileceğini, robotların dünyayı ele geçireceğini ifade etmiş olduğu iddiasıdır. Zamanlama olarak da 100 senelik bir süreden bahseden Hawking; 22.yüzyıl içinde robotların tam egemenlik kurabileceğini düşünüyor.

2. Elon Musk’ın tespiti

Elon Musk’da Stephan Hawking benzer biçimde aynı mevzudan muzdarip. Ünü Mars’a uzanan büyük girişimci ve Tesla CEO’su Musk, yapmış olduğu bir röportajında insanları suni zeka destekli robotların tehlikeleri mevzusunda uyardı, hatta “Terminatör” filmindeki benzer biçimde ürkütücü ve dehşet verici neticelerle karşılaşılabileceğini söylemiş oldu.

Musk’ın şirketi tarafınca Tesla Bot isminde olan bir insansı robot üretimi emekleri başladı. Bu robotun 2022 senesinde halka tanıtılacağı bilgisini paylaşan Musk, 2022 yılına gelmiş olmamıza karşın hemen hemen bir izahat yapmış değil. Muhtemelen daha evvel tam otonom çalışan aracı 2 yıl içinde piyasaya süreceğini söyleyip hemen hemen bir emek verme sunulmadığı benzer biçimde Tesla Bot’ta da bir gecikme olacak benzer biçimde görünüyor. Sadece Tesla şirketinin bu şekilde bir robot emek harcaması içine girmesi ve Musk’ın da geleceğe karamsar bir halde bakması, kendileri için koruyucu bir robot ordusu yapmaya çalıştıklarını düşündürüyor.

In ~2 years, summon should work anywhere connected by land & not blocked by borders, eg you’re in LA and the car is in NY

— Elon Musk (@elonmusk) January 10, 2016

3. Bill Gates’in tespiti

Microsoft’un kurucusu ve senelerce dünyanın en varlıklı insanı tahtında oturan Bill Gates’e nazaran suni zekanın gücü o denli tehlikeli ki; tüm toplumu derinden etkileyecek ve değiştirecek cinsten. Bu tespiti icra eden Gates, suni zekanın en oldukca tabanca ve müdafa sanayinde kullanılmasına dikkat çekiyor ve savaşların suni zeka ile yürütülmesindeki dehşet verici olabilecek hususları gözler önüne seriyor.

4. Jeff Bezos’un tespiti

Amazon’un kurucusu ve dünyaca meşhur milyardar Jeff Bezos da suni zeka ile donatılmış robotlardan korkuyor. Bilhassa bu robotların silahla donatılmasından kaygı duyuyor. Gelecekte bu şekilde silahların kullanılmaya başlaması durumunda insanlığın ciddi bir çekince altına gireceğini düşünüyor.

5. Steven Pinker’in tespiti

İlk dört tespitin tam aksini korumak için çaba sarfeden, robotların dünyayı ele geçirmeyeceğini ifade eden, bunun bir paranoya bulunduğunu söyleyen, robotlar dünyayı ele geçirecek mi sözünü rafa kaldıran Harward Üniversitesi psikoloji profesörü Steven Pinker, suni zeka ve robotlardan korkulmamasını korumak için çaba sarfediyor. İnsan eliyle üretilen, insanların programladığı ve hazırladığı robotlara, iyi özellikler dahil edilerek herhangi bir tehlikenin meydana gelmeyeceğini korumak için çaba sarfeden Pinker, gelecek hakkında iyimser yaklaşılması icap ettiğini korumak için çaba sarfediyor.

Bu aşamada Elon Musk ile karşılıklı bir diyaloğu da olmuştu. Elon Musk’ın karamsar görüşlerine rağmen, “Madem suni zekadan bu kadar korkuyor, o halde Tesla otomobillerdeki suni zekayla çalışan otomatik hususi durumunu derhal iptal etsin” sözünü söyleyen Steven Pinker’e Musk’tan cevap gecikmemişti.

Wow, if even Pinker doesn’t understand the difference between functional/narrow AI (eg. car) and general AI, when the latter *literally* özgü a million times more compute power and an open-ended utility function, humanity is in deep trouble

— Elon Musk (@elonmusk) February 27, 2018

Psikolog oluşundan mıdır yoksa doğruları gördüğünden midir kim bilir fakat dünyanın en büyük, en parlak zeka ve en varlıklı 4 kişisine rağmen kendi görüşünün doğruluğunu her gün korumak için çaba sarfediyor. Aslına bakılacak olursa Pinker’in görüşleri mantıksız da değil. Esasen insan eliyle üretilmiş robotlarda üretim aşamasında lüzumlu sınırlamalarda tehditler ortadan kaldırılabilir.

Robotlar dünyayı ele geçirecek mi? (5 Tespit)

Nükleer silahlar ilk çıktığında ve bilhassa ABD tarafınca Japonya’ya atıldıktan sonrasında, insanoğlu bu silahların her yerde kullanılacağını, insanlığın sonunun geleceğini düşünmeye başlamışlardı. Sadece nükleer silahlara karşılık bir oldukca dünya ülkesi ortak anlaşmalar alarak kullanımını yasaklamış, ABD ile Rusya içinde nükleer silahtan arınma anlaşmaları imzalanmıştı. İlk kez atılmış olduğu 1945 yılından bu yana dünyada yine atom bombası atılmadı.

Robotların gelecekte tehdit unsuru olmasının önüne de tam da bu şekilde geçilebilir ve robotlar dünyayı ele geçirecek mi sorusu insanların zihninden gitmiş olur. Pinker’in de söylediği ve nükleer silahlarda olduğu benzer biçimde, devletler bir araya gelmiş olarak kararlar alıp, robotların tehdit içeren özelliklerinin iptali yönünde anlaşmalar imzalayabilirler. Bu durum da dünyamızı güvenle yarınlara taşıma işlevini başarıyla yerine getirir görüşündeyiz.

Robotlar dünyayı ele geçirecek mi problemi ekseninde detaylı araştırmaları ve 5 tespiti sizlere sunmaya çalıştık. Umarız yararlı olmuştur. Bu kapsamda merak ettiğiniz, sormak istediğiniz tüm soruları aşağıdaki yorum bölümünden bizlere iletebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir