Rusların Feysbuk’u olarak malum VK’nın ortaya çıkışı, Feysbuk’un öyküsü ile benzerlik gösterir. Üniversite talebesi Pavel Durov, VK uygulamasını arkadaşları ile paylaşımlarda bulunmak için geliştirmiştir. Sadece kısa sürede popüler hale gelen uygulama, Rus siyasal otoritesinin hoşuna gitmeyen aktivist grupları barındırmaya başladı. Bu gruplara ilişik sayfaların hükümet yetkilileri tarafınca kapatılması istendiğinde, Durov tarafınca kabul görmemesi üstüne, 2011 senesinde siyasal baskılarla, VK hükümet yanlısı kişilere satıldı.

Rusların Feysbuk’u VK Uygulaması Hangi Ülkelerde Kullanılır?

Dünya üstünde en fazla kullanılan Feysbuk, Rusya, Ukrayna ve eski SSCB şemsiyesi altında yer edinen, öteki ülkeler tarafınca VK uygulaması sonrasında ikinci sıraya itildi. Bu ülkelerde en fazla kullanılan toplumsal paylaşım uygulaması VK olarak değerlendirilmektedir. Türkçe dil desteğinin eklenmesi ile Türkiye’de de yaygın olarak kullanılmaya başlandı.

Rusların Feysbuk’u VK Nedir?

VK toplumsal paylaşım uygulaması, daha ilkin VKontakte adresini kullanıyordu. Bu zamanda daha özgürlükçü anlayışı benimsemiştir. Daha sonraki yapmış olduğu düzenleme ile VK.com adresini kullanmaya başladı. VK.com uygulamasının 97 milyondan fazla aylık etken kullanıcısı bulunmaktadır. İlk yıllarında yalnız bölgesel dilleri kullanan ve Rusya ve etkileşimde bulunmuş olduğu ülkelerin dillerine yer veren VK, kısa sürede birçok dil desteği oluşturarak, sınırlarını aşma politikası uygulamaktadır. Türkçe’ninde içinde bulunmuş olduğu birçok dilde kullanılan VK, Türkiye ve Avrupa vatanlarında de yayılmaya başladı. Feysbuk uygulamasında olduğu şeklinde, içerik, video, film şeklinde içeriklerin paylaşımına müsaade eden VK, global hale ulaşınca özgürlüklerinden taviz vermeye ve paylaşımlarda telif haklarını gözetmeye başladı.

Rusların Feysbuk’u VK Nasıl Üye Olunur?

VK.com adresinden giriş yaparak yada online mağazalardan uygulamayı indirerek kullanılma imkanı bulunur. Uygulama ilk açılışı Rusça olarak düzenlenmiştir. Uygulama ana sayfasında Vkontakte.ru sayfasından Türkçe yada yer verilen öteki diller seçilirler onaylanır. Sadece sayfa Türkçe’ye çevrilmesine karşın, kayıt formunun bazı kısımlarında İngilizce sözcükler yer alır. Doldurulması ihtiyaç duyulan bölümler;

  • Your first name, isim yazılacak bölüm.
  • Your last name, soyadı yazılacak bölüm.
  • Select se, cinsiyet yazılacak bölüm.
  • Skip this step, üyelik işlemlerine devam butonu.

Doldurulması ihtiyaç duyulan öteki bölümler anlaşılır şekilde Türkçe sözcükler içermektedir. Hesap silme yöntemi de VK giriş sayfasından gerçekleştirilmektedir. Silmek işlemlerinde kullanılan sözcükler İngilizce olarak belirtilmiştir.

Rusların Feysbuk’u VK Kimler Tarafınca Kullanır?

VK kullanıcılarının büyük çoğunluğunu 18-35 yaş arası kişiler oluşturmaktadır. Uygulamayı kullanan Türk kullananların büyük çoğunluğunu erkekler oluşturur.

Rusların Feysbuk’u VK Neler Bulunur?

Uygulamada Feysbuk’ta olduğu şeklinde kişisel sayfalar oluşturulmuştur. Kişiler buradan paylaşımlar yaparak yada dost grupları içinde fotoğraf, video, ses dosyaları göndererek paylaşımlarda bulunur. Uygulamanın ek olarak anlık mesajlaşma özelliği de bulunmaktadır. Uygulamada paylaşımlar her ne kadar telif haklarına takılsa da, Feysbuk uygulamasından daha özgürlükçü bir anlayışa haizdir. Bilhassa reklamlar mevzusunda fazla bir sınırlama yoktur. Video paylaşımlarında Feysbuk’da olduğundan daha özgürdür ve baskıcı bir siyaset izlenmez.

VK

Rusların Feysbuk’u VK Güvenli Mi?

Kısa sürede, bilgisayar korsanları tarafınca toplumsal medya kullanıcılarına ilişik 150 milyon hesap, karanlık webde satışa sunuldu. Bu saldırının 2012 yada 2013 yıllarında gerçekleştirildiği tahmin edilmektedir. Bu kullananların 700.000 kadarını VK kullanıcılarına ilişik olduğu ortaya çıktı. Güvenlik açığının VK tarafınca kişisel verilerin düz metin olarak saklanmasından kaynaklı olduğu, kullananların kişisel güvenlik önlemlerini yerine getirmeyerek 123456 şeklinde kolay şifreleme yöntemini kullandığı ortaya çıktı. VK artık kişisel verilerin korunmasına yönelik tedbirleri almış durumda.

Rusların Feysbuk’u VK Algoritması

Feysbuk ile VK karşılaştırmasında, VK uygulaması kullanmış olduğu algoritması ile öne çıkmaktadır. Feysbuk kullanıcılarının profilinde, kişisel bilgilere ve açıklayıcı bilgilere daha ilkin yer verirken, bu anlayıştan uzaklaşarak videolar ve fotoğraflar için görsel vakit çizelgelerine doğru ilerlemekte. Bu durum daha ilkin aranılan bilgilerin ve aranan kişilerin daha kolay bulunmasını sağlarken, bu durum daha etkisiz hale getirilmiştir. VK uygulamasında, aranan kişilerin bilgilerine nazaran, sahayı daraltarak bu işi başarıyla yerine getirmektedir. Üstelik bunu yaparken ortaya konulmuş olan bilgilere nazaran benzersizlik oluşturmakta.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir