İnsanların oldukça büyük bir kesimi rutubet vakasından şikâyetçi durumundadır. Evlerde meydana gelen bu vaka evin tüm atmosferini değiştirmekte ve insan sağlığını tehdit eder duruma gelmektedir. Hem koku olarak hem de görüntü olarak insanları rahatsız eden rutubet, çoğu zaman bina yapılırken noksan ve muntazam yapılmamasından meydana gelmektedir. Bina yapımında noksan ve hatalı meydana getirilen şeyler rutubete davetiye çıkarmaktadır. Bilhassa ısının dengelenmemesi durumlarında rutubet oldukça fazla oluşmakta ve görüntüyü tamamen bozmaktadır. Ayriyeten oluşan rutubet binanın çürümesine ve yıkılmasına bile sebebiyet vermektedir. Rutubet, doğru yalıtım yapılmayan evlerde oldukça süratli bir halde kendini belli etmektedir.

Rutubet çoğu zaman ev sıcaklığının dengelenmemesi ve aynı olmamasından meydana gelmektedir. Mesela yatak odası oldukça sıcakken mutfağın oldukça soğuk olması gene rutubete bir davetiye niteliğindedir. Rutubet çoğu zaman kış aylarında kendini oldukça fazla belli etmektedir. Yaz aylarına gore daha belirgin olan rutubet, evlerde küf ve mantarın oluşmasına niçin olmaktadır. Bu küf ve mantarlar insan sağlığını oldukça ciddi şekilde etkilemekte ve insanların hastalanmalarına niçin olmaktadır. Rutubet oluşmaya başladığında kendisini oldukça fena bir kokuyla ve ya rutubet ile göstermektedir. Bu durumlarda acilen tedbir alınmalıdır. Aksi takdirde telafisi oldukça zor bir hal almaktadır.

Rutubetin insan sağlığına negatif tesirleri meydana getirilen bilimsel araştırmalarla saptanmıştır. Evlerinde rutubet bulunan kişilerin çoğu zaman nezle, öksürük, nefes darlığı, baş ağrıları ve hırıltılı solunum benzer biçimde pek oldukça sağlıksal probleme yol açmaktadır. Ayriyeten tedbir alınmazsa iş oldukça ciddiye binebilir ve kanserden romatizmaya kadar pek oldukça hastalığa niçin olmaktadır. Rutubetin bilimsel olarak ispatlanmış zararlarına bakmak gerekirse;

  • Nefes darlığına niçin olmaktadır.
  • Alerjik hastalıklara niçin olmaktadır.
  • Şiddetli öksürüklere sebebiyet vermektedir.
  • Burun akıntısı ve hapşırmaya niçin olmaktadır.
  • Gözlerde sulanmaya niçin olmaktadır.
  • Şiddetli baş ağrılarına yol açmaktadır.
  • Hırıltılı nefes almaya niçin olur.
  • Kanserden romatizmaya kadar pek oldukça hastalığa niçin olmaktadır.

Rutubet yalnız bulunmuş olduğu binayı çürütmekle yetinmemekte ve çeşitli hastalıklara niçin olarak insan sağlığını da oldukça ciddi oranda etkilemektedir. Birçok hastalığın oluşmasına bağlı olarak insan vücudunun direncini ve enerjisini kırmaktadır. Peki, bu durumdan kurtulmak için ne benzer biçimde önlemler alınmalı? Rutubet iyi mi temizlenmelidir?

Video: İşte Rutubetin Düşmanları

https://www.youtube.com/watch?v=HSuMibbYkToVideo can’t be loaded because JavaScript is disabled: İşte Rutubetin Düşmanları (https://www.youtube.com/watch?v=HSuMibbYkTo)

Rutubetten kurtulmak için ne yapılmalı?

Binalar inşa edilirken kaliteli malzemelerden yapılamaları lazım ve yalıtımı kesinlikle yapılmalıdır. Ek olarak rutubetten kurtulmak için sirkede kullanılabilir. Sirke yalnız sofralarda yer edinen bir ürün değildir. Birden fazla kullanım alanı bulunmaktadır. Bilhassa temizlik alanında sirke oldukça fazla kullanılan bir üründür. Sirke rutubetten dolayı ortaya çıkan kokuyu yok etmede oldukça etkili bir yöntemdir. Bilhassa eski mobilyalar dediğimiz ahşap masalar ve dolaplardan gelen kokuların giderilmesinde oldukça etkilidir. Rutubeti önlemede minimum sirke kadar kömürde oldukça etkili bir yöntemdir. Bir poşete ve ya torbaya mangal kömürlerini yerleştirin ve rutubetin olduğu yere bırakın. Kömür hem kokuyu hem de küflenmeyi önleyecektir. Bunun yanında karbonatta oldukça iyi sonuçlar vermektedir. Rutubet öncelikle silineceğinden karbonatlı bir suyla silme işlemini yapmak küflü bölgenin nemini alacaktır. Rutubet gittikçe küflenmede yok olacaktır. Rutubetten korunmak için kesinlikle evlerin yalıtılması ve ısının tertipli ve eşit bit halde tüm eve yayılması önemlidir. Çeşitli kimyasallarla rutubetten kurtulmak yerine oldukça naturel ve insan sağlığına ziyanı olmayan yöntemlerle de rutubetten kurtulmak mümkündür.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir