İnsanlar “Kahvaltı günün en önemli öğünü” sözünü sürekli olarak tekrarlıyor. Ancak insanların ne zaman kahvaltı ettikleri oldukça önemli. Bu yüzden de kahvaltı ettiğiniz saatlere dikkat etmeli ve kahvaltı ederken neler tükettiğinizi bilmeniz gerekiyor. Kahvaltı yapmak, güne daha enerjik ve zinde başlamanızı sağlayacaktır. Bu yüzden de insanların kahvaltı sırasında neler tükettiği oldukça önemli. Bu yazımızda sizlere, hangi saat aralıklarında kahvaltı etmemiz gerektiğinden bahsedeceğiz.

Ne zaman kahvaltı etmeliyiz?

Bütün insanlar, kahvaltı ile güne başlamaktadır. Ancak kahvaltının yapılacağı zaman oldukça önem arz ediyor. Eğer kan şekeri dengenizin yerinde olmasını istiyorsanız, doğru zamanda kahvaltı etmeniz çok önemli. Bu konu hakkında bazı beslenme ve diyet uzmanları birçok farklı açıklama yaptı. Dünyaca ünlü diyetisyenlerden biri olan Theresa Shank, kahvaltının yapılacağı zaman ile ilgili önemli bir açıklama yapmıştı. Theresa Shank’a göre, uyandıktan sonra 2 saat içerisinde kahvaltı etmenin önemini vurguladı. Bunlara ek olarak Theresa Shank sabahları kahvaltı etmek ile ilgili şu şekilde konuştu:

“Kahvaltı etmek, gün boyunca sağlıklı bir iştaha ve dengeli bir kan şekerine sahip olmamızı sağlıyor. Kahvaltı etmediğimizde kandaki şeker düzeyimiz düzensiz bir hale geliyor, bu da gün içinde aniden karnın acıkmasına, dizginlenemeyen bir iştaha ve dolayısıyla ihtiyacımızdan fazla ve düzensiz yemek yememize neden oluyor. Kahvaltı ise metabolizmamızın güne hızlı ve düzgün başlamasını sağlıyor. Uyandığımızda vücudumuzun hızlanması ve günün hızına yetişmesi gerekiyor. Sadece bunun için bile sabahları kahvaltı etmek çok önemli.”

Neden uyandıktan sonra iki saat içerisinde kahvaltı etmeliyiz?

beslenme uzmanları uyandıktan sonra 2 saat içerisinde kahvaltı edilmesi gerektiğini söylüyor. Bunun nedeni ise insanların uyandıktan sonra yaacağı kahvaltı ile birlike gün içerisindeki enerjiniz ve zindeliğiniz çok daha iyi oluyor. Eğer gün içerisinde daha zinde ve enerjik olmak istiyorsanız, kesinlikle uyandıktan sonra 2 saat içerisinde kahvaltı etmeniz gerekiyor. Bu şekilde kan şekeri dengenizi düzenleyebilecek ve çok daha sağlıklı bir gün geçireceksiniz. Eğer sabah 7 gibi uyanıyorsanız, kesinlikle saat 9’a kadar kahvaltı işini halletmeniz gerekiyor. Eğer uyandıktan sonraki 2 saat içerisinde iyi bir kahvaltı yapabilirseniz, vücudun metabolizması çok daha hızlı bir şekilde çalışacak ve bu şekilde de gün içerisinde çok daha rahat bir şekilde kilo verebileceksiniz.

Sabah spor yapanlar ne yapmalı?

Kahvaltı olayı, sabah spor yapanlar için ise çok daha karışık bir durum. Çünkü sabah spor yapanların spordan önce mi yoksa sonra mı kahvaltı yapmaları gerektiği, kişiden kişiye değişiyor. Ünlü beslenme uzmanları, sabahları spor yapan kişilerin kendilerini denemeleri gerektiğini savunuyor. Bu şekilde sabah spor yapmadan öncemi yoksa spor yaptıktan sonra mı kahvaltı etmeleri gerektiğini bulabilirler. Yani öncelikle bunu öğrenebilmek için sabah uyandıktan sonra spor yapamdan önce kahvaltı yapın, diğer gün ise kahvaltı yaptıktan sonra spor yapın. En sonunda ise vücudunuz bu durumlara karşı vermiş olduğu tepkileri inceleyin. Ünlü Beslenme ve Diyet Uzmanı Maya Feller, konu hakkında şu açıklamları yaptı:

“Eğer sabahları spor yapıyorsanız açken mi yoksa tokken mi düzgün spor yapabildiğinizi anlamanız gerekiyor. Mesela yemekten önce basit bir kızarmış ekmek yemek, spor esnasında midenizin sıkışmasına neden oluyor olabilir. Eğer durum böyleyse kahvaltıyı spordan sonraya bırakmanız sizin için daha iyi olacaktır. Ama aç karnına spor yapmaya çalışırken başınız dönüyorsa ya da dikkatiniz dağılıyorsa spor yapmaya başlamadan önce bir şeyler yemelisiniz. Yarım muzdan gelecek basit karbonhidratlar güçlenmenize ve tok hissetmenize yardımcı olabilir mesela.”

Uyandıktan sonra ilk ne yapılmalı?

İnsanlar, genellikle uyandıktan sonra ilk ne yapılması gerektiği konusunda her zaman için yanlış bilgiler ediniyor. Diyetisyen maya Feller, bu konuyu çok güzel bir şekilde açıkladı. Sabhaları uyandıktan sonra ilk olarak 1 bardak ılık su içilmesi gerektiğini söylüyor. Bu şekilde sabah uyandıktan sonra metabolizmamızı uyarıyor ve metabolizmamızın çok daha hızlı bir şekilde çalışmaya başlamasını sağlıyoruz. Ünlü Beslenme ve Diyet Uzmanı Maya Feller sabah uyandıktan sonra neden su içilmesi gerektiği ve nasıl bir kahvaltı yapılması gerektiği hakkında şu açıklamayı yaptı:

“Uyanınca hidrasyon için mutlaka en az bir bardak ılık su içmeyi ihmal etmeyin. Ardından da ufak bir yoğurt, haşlanmış yumurta ya da bir parça meyve gibi ufak bir şeyler yiyebilirsiniz. Ufak bir şey de olsa kahvaltı etmeniz vücudunuzun dengesini bulmasına yardım eder ve kahvaltıyı rutin olarak yapma alışkanlığı kazanmanızı sağlar. Kimse size oturun ve her gün kendinize krallara layık bir kahvaltı hazırlayın ya da dışarıda mükellef bir kahvaltı yapın demiyor ama uyandıktan sonra, 2 saat içinde mutlaka küçük de olsa besleyici yiyecekler tüketmelisiniz.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir