Bilhassa hanımefendilerin kişisel bakımlarının olmazsa olmaz bir parçası olan saç boyama işlemleri, büyük titizlik ve dikkat gerektirmektedir. Saç boyası çeşitlerinin giysiye, yüze ve ellere bulaşmasının yanı sıra bilhassa halılara bulaşması en istenilmeyen durumların başlangıcında yer almıştır. Bu yazımızda birçok istenmeyen yere bulaşan saç boyası lekesi iyi mi çıkar sorusunu ergonomik yöntemlerle çözüme kavuşturacağız.

Saç Boyası Lekesi Halıdan Nasıl Çıkar?

Bu renkli ürünlerin halıya bulaştığı fark edilir edilmez temizleme işlemine geçilmelidir. Bundan dolayı uygulama esnasında çabucak kuruyan bu ürünler, kuruduktan sonrasında halı yüzeyinden çıkartılması neredeyse imkansızdır. Halı üstünde hemen hemen kurumamış olan sıvı durumdaki ürün bir peçete yada bez yardımıyla kesinlikle temizlenmemelidir.

 • Yapılacak olan ilk adım yaş olan ürünün üstüne yeterince sıvı bulaşık deterjanı ve deterjanla aynı oranda beyaz sirke koyulmasıdır.
 • Ortalama 5 dakika beklendikten sonrasında etrafa oldukca bulaştırmadan bulaşık süngeri yardımıyla kir fırçalanmalıdır.
 • Arkasından ılık su ile ıslatılan bölgeye tampon hareketler uygulanarak su, sirke, ürün ve su kalıntıları temiz bir bez ile alınmalıdır.
 • Eğer kalan kir var ise yukarıdaki işlemlerden sonrasında kir üstüne aseton dökülerek fırçalanmalı, peşinden temiz bir bez yardımıyla kurulanmalıdır.

Giysiden Nasıl Çıkar?

Saç boyası giysilere bulaştığında oldukça süratli ve seri davranılması gerekmektedir. Kir üstüne derhal aseton dökülerek beklenilebileceği benzer biçimde bulaşan ürünün temizlemesinde en etkili yöntem sirke ve sabun yöntemidir.

Bu yöntemde;

 • 2 yiyecek kaşığı sirke,
 • 2 yiyecek kaşığı sıvı bulaşık deterjanı ve
 • 2 su bardağı sıcak su ile hazırlanan karşıma lekelenen giyim bastırılarak 1 gece süresince bekletilmelidir.

Arkasından kıyafetin rengine ve kumaşına gore uygun olan ısı aralığında çamaşır makinesinde yıkanmalıdır.

Bunun haricinde eğer ürün daha yeni giysiye bulaşmışsa kıyafetin altına havlu kağıt serilerek üstüne derhal saç spreyi sıkılmalıdır. Bu sayede aşağı geçen lekeyi kağıt havlu kolaylıkla içine alarak hapsetmektedir.

Deriden Nasıl Çıkar?

Saç boyası bilhassa kulak, ense ve alın bölgelerinde istenmeyen gölgelenmelerin oluşmasına niçin olmaktadır. Bu ürünlerin cilde bulaşmaması için alınabilecek ilk tedbir boya yapmadan ilkin cildin her yerine vazelin sürmektir. Vazelin, yağlı bir dokuya haiz olduğundan ürün cilde değse dahi kuru peçeteyle bile kolaylıkla temizlenebilmektedir.

Eğer cilde temas eden ürün, rengini tene bırakmışsa, bu bölgelere diş macunu sürülerek kuruması beklenmelidir. Arkasından ılık su ile durulandığında bu gölgelenmelerden yaratı kalmamaktadır.

Tırnaktan Saç Boyası Nasıl Çıkar?

Saç boyama işlemi esnasında eldivenin delinmesi sonucu bilhassa tırnak diplerine ve kenarlarına nüfus eden ürün, tırnaklar üstünde uzun süre kalabilmektedir. Tırnaklara işlemiş olan ürünün en kolay temizlenme yöntemi saç spreyi uygulamasıdır. Renk bulaşmış olan tırnak üstüne sprey sıkılarak ortalama 5 – 10 dakika beklenilmeli ardında ılık su ve sabun ile eller yıkanmalıdır.

Bir öteki yöntem ise diş macunudur. Kir kalan tırnaklara diş macunu sürülerek kuruyana kadar beklenilmeli, peşinden ılık su ve sabun ile bol miktarda yıkanmalıdır.

Ele Bulaşan Saç Boyası Nasıl Çıkar?

Ellerdeki deri, katmanlar halinde bulunur ve saç boyası bu katmanlara tek tek işlemektedir. Renklendirme işlemi biter bitmez, ellere bulaşmış olan ürün, alttaki katmanlara işleyerek renk tutmadan bir an ilkin çıkartılmalıdır. Bu renkli ürünlerin ellerden çıkartılması için birkaç değişik yol bulunmaktadır.

 • Bu yöntemlerden ilki ellere bebek yağı yada zeytinyağı sürülerek bir gece süresince bekletilmesidir. Arkasından sabah eller sıcak su ve sabun ile yıkanmalıdır.
 • Bir öteki yöntem ise ellerin makyaj temizleyicisi ile bir pamuk yardımıyla temizlenmesidir. Hemen hemen renk tutmaya süregelen lekeler, bu sayede oldukca kolay bir halde temizlenebilmektedir.
 • En sık tercih edilen yöntem ise pamuğa bol miktarda sıkılan saç spreyi ile ellerin temizlenmesidir. Ten ile boya arasındaki bağları kopartan sprey, ellerin su ve sabun ile yıkanmasıyla kolaylıkla tenden ayrılmaktadır.

Saç Boyası Mobilyadan Nasıl Çıkar?

Saç boyası, mobilyanın cinsine ve kumaşına gore değişik yöntemlerle temizlenmelidir. Bilhassa deri ve türevlerine bulaşan ürünler ılık su, deterjan yada aseton ile kolayca temizlenebilirken, kadife ve türevlerine bulaşmış olan ürünlerin uzman kişiler tarafınca buharlı makineler ile temizlenmesi gerekmektedir.

Kumaştan Saç Boyası Nasıl Çıkar?

Ürünün bulaştığı kumaş cinsine gore temizlenme şekilleri farklılıklar gösterse de bulaşmış olan renkli ürünün en genel olarak temizliği

 • Aseton,
 • Sprey,
 • Sıvı bulaşık deterjanı ve
 • Ilık su ile mümkün olmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir