Stres faktörü başta olmak suretiyle saç derisinde belli dönemlerde sivilce problemi nerede ise her insanın yaşamının belli bir döneminde başına gelen durumlar içinde yer verilmiştir. Saç derisinde oluşan sivilce, kaşıntı ya da egzema problemi kişinin gün içinde rahatsız olmasını tetikleyen durumlar içinde yer verilmiştir. Yaşanılan bu rahatsız tedavi edilmediğinde ve tedavi edilmeden saç diplerinin tırnaklarla kaşınması kişinin saç diplerinde büyük yaraları başlatmasına niçin olmaktadır. Bu şeklinde durumların önüne geçmek için saç derisini kısa süre içinde tedavi etmek oldukça önemlidir. İşte saç derisindeki kaşıntı ve sivilcelerden kurtulmanın o olağanüstü yolları…

Saç derisi problemleri nasıl tedavi edilmeli?

Yüzde, omuzda, kolda çıkmış olduğu şeklinde stres dolayısıyla ya da değişik etmenler sebebiyle saç derisinde de sivilceler gün yüzüne çıkmaktadır. Saç derisinde çıkan sivilcelerin tedavisi öteki sivilcelere gore birazcık daha meşakkatli davranılması gerekmektedir. Tedavi edilmeyen saç derisindeki sivilce, saç köklerinin enfeksiyon kapmasına niçin olurken, bakteri açısından fena bir sürecin başlamasına zemin hazırlamaktadır. Sivilcelerin oluşumunun derhal arkasından meydana gelen kaşıntı, kişinin gün içinde devamlı olarak kafa derisini tırnaklarıyla kaşımasına niçin olurken bu bölgenin tırnaklarla kaşınması saç derisinin tahriş olmasına ve böylelikle bölgenin yaralarla kaplanmasına niçin olmaktadır. Tüm bu vakalar silesinin yaşanmaması için saç derisinde meydana gelen kaşın ve sivilce probleminin kısa süre içinde tedavi edilmesi büyük ehemmiyet taşır.

Saç derisinde oluşan sivilce, yüzde oluşan sivilceyle aynı mantıktan olurken, saç köklerinde bulunan sebum oranı saçların yağlanmasını sağlarken bu gözeneklerin tıkanması sonucunda iltihaplı sivilceler saç derisinde oluşmaya adım atar. Saç derisindeki gözeneklerin tıkanıp sivilce oluşumunu sağlarken; stres, ruhsal problemler da sivilce oluşumunu tetikleyen etmenler içinde yer verilmiştir. Tüm bu tetikleyici faktörlerin yanı sıra, saç köklerinin tıkanmasına yol açan bazı durumlar içinde da saç ürünleri olabilmektedir. Şampuan, jöle, saç bakım maskeleri saç köklerinin dengesinin şaşmasına niçin olarak saç köklerinin tıkanmasına niçin olarak sivilce oluşumunu başlatabilmektedir. Saç derisinde sivilce problemiyle karşı karşıya kaldıysanız bu noktalara dikkat etmeniz gerekmektedir;

  • Saç derinizde meydana gelen sivilceleri kesinlikle sıkmamanız gerekmektedir. Saç derisinde oluşan sivilcelerin sıkılması, sivilcenin içinde yer edinen iltihabın tüm saç köklerine yayılarak gözeneklere nüfuz etmesine niçin olmaktadır. Bu durum sonrasında da saç derinizde birden fazla sivilce problemiyle karşı karşıya kalacağınıza işaret etmektedir. Saç derinizde sivilce problemiyle karşı karşıya kalmanız durumunda, dermatoloğa gitmeli ve uzman doktorun tavsiyelerini yerine getirmeniz gerekmektedir.
  • Saç derinizde meydana gelen sivilcelerin, sebun miktarının fazlaca olmasından kaynaklı olarak yağlanma problemi vesilesiyle yaşanıyor olabilir. Bu aşamada saçlarınızı saç tipinize uygun bir organik şampuan yardımıyla tertipli olarak yıkamanız, saç derisinde oluşan sivilce probleminin önüne geçecektir. Saç derisiyle ilgili herhangi bir durum yaşayanların kimyasal içerikli ürünlerden kesinlikle uzak durması gerekmektedir. Kimyasalların içinde bulunan alkollü ürünler saç derinizdeki sivilcelerin fazlaca daha çok artmasına niçin olabilmektedir.
  • Saç derinizde meydana gelen sivilce, akne ya da egzema şeklinde durumların oluşmasında dermatoloğa gitmeyi kesinlikle dikkatsizlik etmemelisiniz.

Saç derisindeki sivilcelere ne iyi gelir?

Saç derinizde sivilce problemi yaşıyorsanız o noktada her derde ilaç olan sirkeyi hayatınıza dahil edebilirsiniz. Sirke saç derisinde bulunan ph dengesinin nötralize olmasını sağlarken bununla beraber, sivilce akne şeklinde antibakteriyel durumlara müdahale etmektedir. Eşit oranda elma sirkesi ve ılık suyu bir kabın içinde karıştırın. Karıştırma işleminden sonrasında bilhassa saç köklerinize gelecek şekilde bu suyu saçlarınıza sürün ve yaklaşık olarak 10 – 15 dakika kadar saçlarınızda beklemeye alın. Arkasından saçlarınızı temiz su ile durulayın. Bu işlemi saçınızı her şampuanlama yaptığınızdan sonrasında uygulamanız önemlidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir