Çağımızın en büyük problemlerinden kabul edilen saç dökülmesi, cinsiyet fark etmeksizin her insanın karşılaşacağı bir sorundur. Kimi zaman genetik kimi zaman ise hastalık sonucunda ortaya çıkan saç dökülmesinin önüne geçmek adına kullanılan medikal yöntemler bir çok süre pozitif yönde netice vermeyebilir. Bu kimyasal içerikli ürünleri kullanmak istemeyen ya da istediği verimi alamayanlar ise doğal yöntemlere başvurmaya başlarlar. Saç dökülmesine karşı doğal yöntemleri uygulamak isteyenler için saç dökülmesine iyi gelen doğal yöntemleri sizin için araştırdık.

Saç dökülmesi niçin olur?

Saç dökülmesi problemi,  bir çok süre genetik bir problem olarak karşımıza çıkar. Ailenizde sizden ilkin gelen nesillerde saç dökülmesi problemi görülmüş ise, sizin saçlarınızın dökülme olasılık de oldukca yüksektir. Bunun genetik olarak aktarılmasının aslolan sebebi ise, insan vücudunda erkeklik hormonunun olması gerekenden fazla salgılanmasıdır. Vücutta fazladan bulunan testosteron artışa geçmiş olduğu süre DHT adlı bir maddeyi açığa çıkarır ve bu durum da saç dökülmesine neden olur. Saç dökülmesi bununla birlikte anksiyete ve depresyon şeklinde nedenler ile de görülebilir. Saç dökülmesi problemi bazı hastalıklar sonucunda da ortaya çıkar.

Saç dökülmesine karşı doğal yöntemler

Saç dökülmesine karşı kullanılabilecek olan bazı doğal yöntemler bulunmaktadır. Bu doğal yöntemler saç köklerinin zayıflaması sonucunda ortaya çıkan saç dökülmelerine karşı kullanılabilecek olan yöntemlerdirler. Hastalık sonucunda ortaya çıkan ve kalıcı olan saç dökülmelerine bir çözüm olmasa da, doğal olarak dökülmeye başlamış olan saçlarınızda kullanabileceğiniz doğal saç dökülmesi önleme yöntemleri şu şekilde karşımıza çıkıyor:

Doğal yağlar

Zeytinyağı, argan yağı ve avokado yağı şeklinde doğal yağlar, içerdikleri omega-3 yağ asitleri yardımıyla saç köklerini güçlendiren yapıdadırlar. Saç köklerinde oluşan zayıflamaları geçiren ve saç köklerini güçlendiren doğal yağların kullanılması sonucunda saç köklerinde meydana gelen zararı dokunan özgür radikaller temizlenir, saç kökleri güçlenir ve saçlarınız daha hür şekilde çıkmaya adım atar. Doğal yağları saç dökülmesine karşı kullanmak isteyenlerin azca oranda doğal yağ ile saçlarınıza masaj yapması ve bu işlemi tertipli olarak devam ettirmesi gerekmektedir. Uzun solukta işe yarayacak bir yöntemdir.

Sarımsak

Sarımsak ihtiva ettiği doğal bileşenler yardımıyla vücudu temizleyen do9al antibiyotikler içinde yer verilmiştir. Pek oldukca hastalığın geçirilmesine destek olan sarımsak, bununla birlikte saçların sıklaşmasında da kullanılabilir. İçerdiği doğal bileşenler ile saçlarda dökülmeye yol açan saç kök zayıflamasını durduran sarımsak, saçlarınızın daha gür bir halde uzamasını sağlar ve saç köklerini sağlamlaştırır. Sarımsak kullanarak saç köklerini güçlendirmek için ezilmiş sarımsağı doğal yağlar ile birleştirerek saçlarınıza köklerden uca masaj yaparak uygulayabilirsiniz. Daha oldukca zeytinyağı ile uygulanan bu saç maskesini saçlarınızda 40 dakika kadar bekletmeniz yeterlidir. Sonrasında saçlarınızı ılık su ile yıkayabilirsiniz.

Yeşil yapraklı sebzeler

Yeşil yapraklı sebzeler vücudu tamamen temizleyen yapıları ile saç köklerini de temizlerler. Hem de içerdikleri folik asit yardımıyla saç köklerini güçlendiren yeşil yapraklı sebzeler saçlarınızın daha gür çıkmasını saplar. Tertipli olarak yeşil yapraklı sebzeler tüketen bireylerde saç dökülmesi riski düşmektedir. Ispanak, roka, maydanoz, dereotu şeklinde yeşil yapraklı sebzeleri tükettiğiniz süre saçlarınız daha sıhhatli uzar.

C vitamini içeren meyveler

Limon, portakal, mandalina ve mango şeklinde C vitamini içeren meyveler içerdikleri C vitamini yardımıyla saç köklerinin güçlenmesini sağlar. Saç köklerini besleyen C vitamini, saçlarda dökülmeleri yavaşlatır ve saç köklerinin hava almasına olanak sağlar. Hem de C vitamini içeren meyveler saç köklerinde oluşan zararı dokunan özgür radikalleri temizleyerek saçların daha gür uzamasını sağlar.

Yoğurt ve yumurta

Yoğurt ve yumurtanın karıştırılarak saçlara bir maske şeklinde uygulanması ile beraber saç kökleri güçlenmeye adım atar. Saç köklerini besleyen yoğurt ve yumurta maskesini hazırlamak için 1 yiyecek kaşığı yoğurt ile 1 yumurtayı iyice karıştırın. Peşinden 1 çay kaşığı zeytinyağı ilave edin ve tamamen karışana dek karıştırmaya devam edin. Hazırladığınız karışımı saçlarınıza köklerden uçlara masaj yaparak uygulayın ve bir bone ile saçlarınızı kapatarak 2 saat kadar bekleyin. Sonrasında saçlarınızı ılık su ile yıkayabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir