Günümüzde artık derhal her mahallede halkın hizmetine sunulmuş aile sağlığı merkezleri bulunuyor. Halk içinde sıhhat ocağı olarak isimlendirilen bu merkezler, minik çaplı hastaneler olarak mahallelinin gereksinim duyduğu tüm rahat işlemleri yaptırabildiği, gerekirse de hastaneye sevk edilmiş olduğu yerlerdir. İşler çoğu zaman eğer doktorlar genel anlamda yerlerinde ise, hastaneden daha süratli yürür. İnsanların evlerine yakın olan sıhhat ocağı, bununla beraber her aileyle belirli bir doktorun kısaca aile hekiminin ilgilenmesi doğrultusunda son aşama konforlu bir yer olarak öne çıkar. Pek fazlaca şahıs sıhhat ocağının emek verme saatlerini, bilhassa akşam kaçta kapanmış olduğu merak ediyor. İşte sıhhat ocağının kaçta kapanmış olduğu ve öteki tüm emek verme saatleri.

Sağlık ocağı emek verme saatleri

Sağlık ocağı kaçta açılıyor?

Milyonlarca insanoğlunun sıhhat hizmetinden yararlandığı sıhhat ocağı emek verme saatleri pek fazlaca şahıs tarafınca merak ediliyor. Sağlık ocağının emek verme saatleri kapsamında sıhhat ocağının açılış saati, hafta içi 08.00.

Sağlık ocağı kaçta kapanıyor?

Sağlık ocakları 08.00 akşam 17.00 saatleri içinde açıktır. Sağlık ocağında 12.30 – 13.30 arası öğle arası verilir. Sağlık 0cağı emek verme saatleri, yurt genelinde aynı olmasına karşın bazı il ya da ilçelerde doktorların emek verme saatleri değişim izah edebilir zira bazı doktorların emek verme saatleri esnek olabilmektedir.

Sağlık ocağı öğle arası ne süre?

Bazı illerde aile hekimliği öğle arası 12:00 – 13:00 saatleri içinde olacak şekilde uygulanır. Mevzu ile ilgili detaylı bilgiye ilgili sıhhat merkezini arayarak ulaşabilirsiniz.

Sağlık ocağı hafta sonu açık mı? 

Sağlık ocakları hafta içi her gün 08.00 – 17.00 saatleri içinde hizmet verir. Hafta sonu kısaca cumartesi ve pazar günleri ise aile hekimliği açık değildir ve hizmetlerden yararlanılamaz.

Sağlık ocakları resmi tatillerde açık mı?

Sağlık ocakları resmi tatillerde açık değildir.

Özetle sıhhat ocağı emek verme saatleri şu şekildedir:

Hafta içi 08:00 – 17:00

Aile hekimi sorgulaması iyi mi yapılır?

Aile hekimi sorgulaması, e-Devlet üstünden kolaylıkla yapılabilen bir uygulama olarak öne çıkar. Aile hekiminizi sorgulamak için sisteme T.C. kimlik numaranızı girerek e-Devlet üstünden doktorunuzu kolayca sorgulayabilirsiniz. Aile hekimi sorgulaması yaptıktan sonrasında ilçenizdeki sıhhat ocağı ile kontakt kurup saatleri de öğrenebilirsiniz.

Sağlık ocaklarında kan tahlili, demir eksikliği tahlilleri, evlilik raporu, kolestrol yağ ölçümü, sıhhat raporu, gebelik takip edeni şeklinde birçok parasız sıhhat hizmeti almanız için belirli gün ve saatlerden hizmete açıktır.

Sağlık ocağı kan verme saatleri nedir?

Kan vermek isteyen birçok yurttaş, sıhhat ocaklarındaki kan verme saatlerini öğrenmek istiyor. Sağlık ocakları kan alma saatleri belirlenmiştir ve bu belirlenen saatler haricinde aile sıhhat merkezlerinde kan alma uygulaması yapılmamaktadır. Kan verme saati sıhhat ocaklarında sabah 8.30 ve 10.30 arasındadır. Bununla beraber, bazı sıhhat ocaklarında 11’e kadar kan verilebilir. Her gün belirli saatlerde alınan kanlar, en yakın devlet hastanesine gönderilir ve oradan sonuçlar çıkar. Sabahları alınan kan tahlillerinin neticeleri, en erken ertesi gün öğleden sonrasında doktorun eline ulaşır.

Aile hekimi nedir?

Aile hekimi, vatandaşın sıhhat durumunu denetim eden ve herhangi bir hastalıkları olup olmadığını belirleyen doktorların almış olduğu titrdir. Aile hekimleri, aile bireylerinde bulunan tüm yaş gruplarını tedavi edebilirler.

Aile hekimi ne iş yapar?

Aile hekiminin görevleri şu şekilde sıralanabilir:

 • Hastaya tanı koymak ve reçete yazmak
 • Sağlık muayenesi yapmak
 • Yaşlı, engelli olan hastalara evlerinde sıhhat hizmetinde bulunmak
 • Aşı yapmak ve bu aşıların takibini sürdürmek

Sağlık ocağında hangi tahliller yapılır?

 • Kan şekeri ölçümü
 • Evlilik için kan tahlilleri
 • Gebelik ( hamilelik) testi
 • Kolesterol ve yağ ölçümü testleri
 • Kansızlık demir eksikliği için tahliller
 • Folat (folik asit) testi
 • Guatr tahlilleri
 • Karaciğer, safra , böbrek fonksiyon tahlilleri
 • Vitamin B12 / D vitamini (vitamin eksikliği) testleri
 • Prostat tahlilleri
 • Kan grubu tahlilleri

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir