Toplumumuzda bir çok şahıs yalnız kilo vermek adına şok rejimlere başvurabiliyor. Meydana getirilen bu şok rejimler insan metabolizmasına uzun solukta zarar veriyor. Bunun yanı sıra günlük hayatımızı, yaşam kalitemizi ciddi anlamda düşürerek rejim yapma süresini de kısaltmaya niçin oluyor. Mesela sıhhatli bir insanoğlunun sıhhatli beslenme sıralaması ile uyumu normalde 1 – 2 ay sürecekken şok rejimlerde durum ne yazık ki aynı kalmayarak sürecin daha da uzayıp sünmesine sebep olabiliyor. Bu durum da istikrarsızlığı, sabırsızlığı ve bıkmışlığı bununla beraber getirebilmektedir.

Şok rejim meydana getiren kişiler bir an ilkin kilo vermek amacıyla bu yönteme yönelmektedir. Çoğu zaman hedefleri ayda 5 kilogram – 6 kilogram olmakla beraber bu durum ayda 10 kilogram vermek istemeye kadar gidebilmektedir. Öncelikli olarak kendimize şu suali sormalıyız; “Ben 1 ayda kaç kilo vermeyi hedefliyorum?”

10 Adımda Sağlıklı Beslenme Listesi

Gelin hep beraber sıhhatli beslenme sıralaması için bu 10 adımı uygulayalım.

Öğün Atlamamaya Çalışın ve Ara Öğün Yapın

Toplumda bireylerin en sık yapmış olduğu hatalardan biri ne yazık ki öğün atlamak olmaktadır. Gün içinde daha düşük oranda kalori alabilmek adına dolayısıyla daha süratli kilo vermek amacıyla öğün atlamak size bir sonraki öğünde gereğinden fazla acıkarak, gereğinden fazla yeme atakları yaşatmaktan başka hiçbir işe yaramamaktadır. Aynı şekilde uzun soluklu aç kalmak da bizleri gene aynı sonuca götürecektir. Uzun soluklu aç kalmak yerine 2 ana öğün içinde yapacağının bir ara öğün kan şekerinizi dengeleyeceğinden bir sonraki öğünde sizi aşırı yeme ataklarından kurtaracaktır. Bu ara öğünleri doğal ki sağlıksız, hazır, işlenmiş ve paketli gıdalarla değil; sizin metabolizmanız ve kilonuza uygun şekilde diyetisyeniniz tarafınca hazırlanmış besinlerle geçirmelisiniz.

Dengeli ve Çeşitli Beslenin

Dengeli ve çeşitli beslenmekten kastımız tek yönlü rejimler yapmamaktır. Gün içindeki beslenmenizi çeşitli gruplardan alın ki vücudumuzun alması ihtiyaç duyulan tüm vitamin, mineral, protein, yağ ve karbonhidrat oranını dengelemiş olalım. Diyetisyen tarafınca dengelenmiş öğünlerle hazırlanacak sıhhatli beslenme programı ile verilen kilolar daha kalıcı olmaktadır. Değişik besinler derken günlük beslenmemizde sebze, meyve, bulgur pilavı, kepekli makarna, ekmek, kuruyemiş benzer biçimde besinler de olabilir. Mühim olan porsiyon kontrolü yapmaktır. Asla ekmek yemeden protein rejimi yapanlarda görülüyor ki yüz kaslarında ve göz altlarında çökmeler yaşanabiliyor. Bu benzer biçimde durumlardan uzak durmak için çeşitli beslenmek ehemmiyet taşımaktadır.

Salatalarınıza Limon ve Sirke Ekleyebilirisiniz

Sirke, vücuttaki glisemik indeksi düşürür ve bununla birlikte metabolizmayı hızlandırıcı tesiri vardır. Su + sirke ikilisi bağırsak hareketlerini hızlandırır bağırsaklardaki yararlı bakterileri de beslediği için prebiyotik tesiri de vardır. Tuzu azaltmak da bir bakıma yararlı olur zira fazla tuz ödem toplar. Bu da ağırlık kaybı yaşamınızın önüne geçebilir.

Ana Öğünlerde Yalnız Salata Tercih Etmek İyi Bir Tercih Olmayabilir

Salatanın yanına sizi tok tutacak gıdaları de eklemeye itina gösterin. Yanına yoğurt ekleyebilirsiniz. Salatanın içine peynir, ton balığı, tavuk, kuru fasulye, haşlanmış nohut, mercimek, maş fasulyesi ekleyebilirisiniz. Salatanızı ne olursa olsun renklendirin. İçerisine kattığınız proteinler hem yağ yakımını hızlandıracak hem de uzun soluklu tokluk elde edecektir.

Yemeklerinizi Ne olursa olsun Sağlıklı Yöntemlerle Pişirin

Yağda kızartmadan olabildiğince uzak durmaya çalışın. Kızartma işlemi kilo almaya sebep olmanın yanı sıra safra kesesi problemlerine ve kolesterol başta olmak suretiyle birçok metabolik rahatsızlıklara niçin olabilmektedir. Evde pişirme şekilleri olarak haşlama, fırınlama, buharlı pişirme, ızgara benzer biçimde şekilleri tercih edebilirsiniz.

Akşam Yemeğinizi Yatmadan 4-5 Saat Ilkin Bitirmiş Olun

Ara öğünü de yatmadan  2-3 saat ilkin bitirmiş olun ki o saatten sonrasında vücudunuz onu sindirsin ve yağa dönüşmesin. Midenin rahatlaması, rahat uyku uyuyabilmek için saatlere dikkat edilmelidir.

Sağlıklı Beslenme Listesine Günde 2 Litre Su Ilave edin

Kış mevsimlerinde fazlaca fazla su içilmediği gözlemlenmiştir. Bu mevsimde su tüketiminizi arttırmak için suyu sıcak olarak tercih edebilirsiniz. Çay ve kahve tüketiyorsanız su tüketimine daha faza ehemmiyet verin.

Beslenmenizde Karbonhidrata da Yer Verin

Karbonhidrat oranı ezberden ayarlanmaz. Ne olursa olsun bir diyetisyen kontrolünde kişiye ve metabolizmaya hususi oranlar çıkarılarak hesaplanır. Çıkarılan bu oranlara gore öğünlere dengeli ve kafi olacak şekilde gıda dağıtımı yapılır. Karbonhidrat tercih edilirken glisemik indeksi düşük karbonhidratları tercih edin.

Her Gün Tartılmayın

Sağlıklı bir beslenme düzeni için strese girmeden haftada 1 kez yada 2 haftada bir kez tartılabilirsiniz. Tartılma durumları genel anlamda kilo vermeyi amaçlayan bireylerde görülür. Bunu korku ve stres haline getirmeden mühim olanın tartıdaki netice değil, sizin kendinizi iyi mi hissettiğiniz ve hangi kiloda kendinizi mutlu hissettiğinizin bilincinde olmanızdır.

“Rejim” Mantığı Yerine Sağlıklı Beslenme Listesi

Şundan dolayı; Sağlıklı beslenme için sıhhatli bir psikoloji gerekmektedir.

Diyetisyen İrem DİLCİOĞLU

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir