Sakız ya da öteki adıyla çiklet, kısa şeritli aromalı bir üründür.

Sakızın Tarihçesi

Sakıza dair en eski izler, eski Yunanlılar ve Kızılderililere aittir. Ağaçlardaki reçineleri baharatlayarak çiğnemişlerdir. Sakız, tarihin en eski şekerlerinden biridir. Başlangıçta ağız temizliğinde kullanılan sakızın, sonraları bazı tıbbi niteliklere de haiz olduğu anlaşılmıştır. Sakızı kabul eden şahıs Curtis’tir. 1848 senesinde ağaç reçinesinden denemeler yapmış oldu. Bu denemeler sonucunda lastik benzer biçimde uzayan ve yumuşak bir madde elde etti. Sonraları aromalar ekledi ve ilerleyen yıllarda da ilk büyük sakız üretim tesisini açtı.

Bu tesise ‘Curtis Sakız Fabrikası’ adını verdi. Bilhassa fiyatının ucuz olmasının dünya genelinde fazlaca satan bir şeker olmasında görevi büyüktür. 1890- 1950’li yıllara gelindiğinde ise Chicago merkezli ve bugün de hala en büyük sakız şirketi olan ‘Wrigley’ şirketi kuruldu. Çiklet yirminci yüzyılın başlarında ortaya çıkmıştır. 1906 yılına gelindiğinde ise Fleer çikletin mucididir. Bazı kusurlar sebebiyle satışı olmamıştır. Bu kusurları birazcık olsun düzelterek ortaya daha iyi bir ürün koyan ise Walter Diemer olmuştur.

Sakızın Yararları

Günümüzde bir sürü çeşit ve aromada çikletlerden, tıbbi amaçlı kullanılan çikletlere kadar birçok çeşit çiklet vardır. Ağız sağlığı için oldukça yararlı olan çikletlerin, dişleri yeni çıkan küçüklere verildiği vakit diş etlerini sağlamlaştırdığı anlaşılmıştır.

Sakız Üretim Aşamaları

Sakız, ağaçların reçinesinden üretilir. Bu ağacın adı Manolkara Zapota’dır. Ağaçtaki lateks denilen madde bazı yollarla temizlenir. İçerisine tatlandırıcı, aroma, nişasta ve koku vericiler eklenmiş olur. Şeker oranı fazladır ve diş çürüklerine sebebiyet verir bu yüzden minik küçüklere verilmesi tavsiye edilmez. Eskiden daha fazlaca ağaç reçinesinden üretilirken günümüzde reçine kullanımının yerini sentetikler ve plastik kauçuk maddeler almıştır.

Sakız üretim aşamaları ise şöyledir:

  • Ilk olarak sakız hamur harcını yapılır.
  • Ondan sonra bu hamura renk verici ve aroma eklenmiş olur.
  • Bu karışıma tat vermek için glikoz şurubu eklenmiş olur.
  • Üzüm şekeri eklenmiş olur ve süratli bir halde karıştırılır. Karışımın ekmek hamur harcını kıvamını alması hazır bulunduğunu gösterir.
  • Bu hamurlar şerit halinde kesilir.
  • Püskürtücü makinelerine yollanır ve balonlu sakız olması için yeniden şeritler halinde kesilir.
  • Son olarak püskürtücü makinelerden çıkan sakızlar soğutularak paketlenir. Sakızlar hazırdır.

İzleyin: Sadece 2 malzemeyle evde organik sakız yapalım

https://www.youtube.com/watch?v=Wlf4aYsftAIVideo can’t be loaded because JavaScript is disabled: Sadece 2 malzemeyle evde organik sakız yapalım (https://www.youtube.com/watch?v=Wlf4aYsftAI)

Sadece iki malzemeyle kendi sakızımızı yapalım 😉 çocuklarımıza gönül rahatlığıyla verebileceğimiz naturel maddelerden sakız yapıyoruz… sizde evde deneyip yorumlarınızı benimle paylaşırsanız mükemmel olur…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir