Rusya’nın Sankt Peterburg şehrinin nerede bulunduğunu, harita üstündeki konumunu, nüfusunu, ulaşım yollarını, tarihçesini ve fazlaca daha fazlasını keşfedin.

Sankt PetersburgСанкт-Петербург

Sankt Peterburg (Rusça: Санкт-Петербург, Latin harfleriyle: Sankt-Peterburg), daha önceki isimleriyle (1914’ten 1924’e Petrograd ve 1924’ten 1991’e kadar Leningrad) Rusya’nın Moskova’dan sonraki en büyük ikinci şehridir.

Neva Nehri üstünde, Baltık Denizi’ndeki Finlandiya Körfezi’nin başlangıcında yer alır ve nüfusu ortalama 5,4 milyondur. Sankt Peterburg, Avrupa’nın en kalabalık dördüncü şehri, Baltık Denizi’nin en kalabalık şehri ve 1 milyondan fazla nüfusuyla dünyanın en kalabaık şimal şehridir. Rusya’nın İmparatorluk başkenti ve tarihsel olarak stratejik önemi yüksek bir limana haizdir.

Kent, 27 Mayıs 1703’te Büyük Çar Petro tarafınca ele geçirilen bir İsveç kalesinin bulunmuş olduğu yerde kuruldu ve adını havari Aziz Peter’den aldı. Sankt Peterburg, tarihsel ve kültürel olarak Rus İmparatorluğu’nun doğuşu ve Rusya’nın bir Avrupa büyük gücü olarak çağıl tarihe girişi ile ilişkilendirilir. 1713’ten 1918’e kadar Rusya Çarlığı’nın ve peşinden gelen Rus İmparatorluğu’nun başkenti olarak hizmet etti (1728 ve 1730 içinde kısa bir süre için Moskova’nın yerini aldı). 1917 Ekim Devrimi’nden sonrasında Bolşevikler hükümetlerini Moskova’ya taşıdılar.

Söyleniş

Sankt Peterburg şehri Türkçe’de Sen Petersburg olarak da söyleniş edilir, sadece bu kullanım Türkçe’ye uygun değildir. Şehrin doğru söylenişi Sankt Peterburg’dur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir