Gömlek yakaları, süre içinde sararmaya başlıyor. Sararmaya başlamış olan bu gömlek yakalarını temizlemek de bir fazlaca güç. Çamaşır yıkamak oldukça kolay görülebilir. Sadece çamaşır makinesine atmış olduğumuz kıyafetlerin makine içinden ışıl ışıl çıkmasını daima sağlayamıyoruz. Bu yüzden de çamaşır yıkarken değişik yollara başvurmamız gerekebilir. Çamaşır makinesinin üstesinden gelemediği kirlerden biri de sararmış olan gömlek yakaları. Bilhassa devamlı giyilen gömleklerde sararmaların görülebilmesi oldukça organik. Bu yüzden de gömlek yakalarını temizlemek için değişik yollar deneniyor. Bu yazımızda sizlere, sararmış olan gömlek yakalarını temizlemek için hangi yollara başvurabileceğinizi anlattık.

Sararmış gömlek yakaları nasıl temizlenir?

Devamlı olarak gömlek giyen kişilerin en büyük kabusu, gömlek yakalarındaki sararmalardır. Bu sararmaları ortadan kaldırabilmek için başvurabileceğiniz bazı yöntemler mevcut. Bu yöntemler yardımıyla sararmış olan gömleklerinizi fazlaca kolay bir halde temizleyebilmeniz mümkün. Gömlek yakalarının sararmasının en büyük sebebi ise kişinin terlemesi. Ek olarak sigara şeklinde tütün ürünlerinin kullanımı, gömlek yakalarındaki sararmaların ana sebeplerinden biri olabilmektedir. Gelin hep brilikte gömlek yakalarındaki sararmaların nasıl kolaylıkla önüne geçebileceğinizi anlatalım.

Sirke

Sirke, oldukça sıhhatli bir gıda deposudur. Ek olarak ise sirkenin içindeki gıda maddeleri, birçok değişik temizlik mevzusunda destek olabilmektedir. Bu temizlik alanlarından bir tanesi de asla şüphesiz ki kıyafetlerdir. Giysiler üstünde oldukça etkili olan sirke, bilhassa sararmış olan gömlek yakaları şeklinde sıkıntılı lekelerin üstesinden kolaylıkla gelebilmektedir. Sirke ile gömlek yakalarındaki sararmalar ortadan kaldırmak istiyorsanız, ilk olarak bir çay bardağı kadar sirke ile bir çay bardağı kadar ılık suyu, uygun bir karıştırma kabında karıştırın. Sonrasında ise hazırlamış olduğunuz bu karışım yardımı ile gömlek yakalarını ıslatın. Ortalama 2 saat kadar bekledikten sonrasında ise düzgüsel çamaşır yıkama rutinini uygulayın. Çamaşırlarınızı yıkadıktan sonrasında farkedeceksiniz ki gömlek yakalarındaki sararmalar ortadan kalkmış.

Limon

Limon, insan sağlığı için ne kadar yararlı bir gıda deposu ise temizlik mevzusunda da bir o denli güçlüdür. Limon içinde yer edinen asidik maddeler, gömlek yakasındaki sararmaların üstesinden kolaylıkla gelecektir. Bilhassa yağ çözücü özelliği yardımıyla birçok değişik temizlik alanında tercih edilen limon, aynı şekilde gömlek yakalarındaki sararmaları temizleyecektir. Limon ile gömlek yakalarındaki saramaları ortadan kaldırmak istiyorsanız, ilk olarak limonun gömleğe zarar vermeyeceğinden güvenilir olmak için bu yöntemi gömleğin görünmeyen bir kısmında deneyin. bu şekilde gömleği kontrol etmiş olacak ve herhangi bir problem yaşamayacaksınızdır. Zarar vermediğinden güvenilir olduktan sonrasında ise sararmış olan gömlek yakası üstünde, sıkılmış olan 1 tane limonun suyunu sürün. Ortalama otuz dakika kadar bekleyin. Bekleme süresinin arkasından ise gömleğini daima ki şeklinde sudan geçirin. Bu şekilde gömleğinizin yakalarındaki sararmaların ortadan kalktığını görmüş olacaksınız.

Kir çıkarıcı ürünler

Piyasada satılan birçok değişik kir çıkarıcı ürünler ye almaktadır. Kısa bir araştırma ile hangi ürünün kafi seviyede bulunduğunu öğrenebilirsiniz. sonrasında ise bu ürünleri kullanarak, lekeleri kolaylıkla ortadan kaldırabilirsiniz. Piyasada satılmakta olan bu tür kir çıkarıcı ürünler, reklamları esnasında da gömlek yakası üstünde gözlem yapmaktadır. Bu tür kir çıkarıcılar içinde yer edinen deterjanı gömlek yakasına sürün. Sonrasında kir çıkarcı ürünün içinden çıkan aparat ile o bölgeyi güzelce ovalayın. Eğer kir çıkarıcının içinden herhangi bir aparat çıkmadıysa, bir tane diş fırçası da kullanabilirisiniz.

Karbonat

Karbonat, nerede ise her evde yer edinen ve birçok değişik temizlik alanında bizlere destek olabilecek bir malzemedir. Karbonat yardımı le evinizin her köşesini temizleyebildiğiniz şeklinde, gömlek yakalarındaki sararmaları da ortadan kaldırabilmeniz mümkün. Bunun için ilk olarak karbonatı bir miktar su ile karıştırın ve macun elde edin. Sonrasında ise hazırladığınız bu macunu, sararmış olan gömlek yakasına sürün ve bir tane diş fırçası ile ovalayın. Sadece ovalama esnasında dikkatli olmanız gerekiyor. Şu sebeple ovalayayım derken gömlek yakasına zarar verebilirsiniz. Ovalama işlemi esnasında sararmaların ortadan kalkmaya başladığını görmüş olacaksınız. Ovalama işlemini tamamladıktan sonrasında ise gömleği çamaşır makinesinde daima ki şeklinde sudan geçirin. Çamaşır makinesinden çıkan gömlekte en küçük bir sararma kalmadığını görmüş olacaksınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir