Şehriyeli tavuk çorbası Türk kültürümüzde oldukça sık meydana getirilen bir çorba çeşididir . Bilhassa hasta olduğumuz dönemde bağışıklık sistemini güçlendirmek için tercih edildiğinden hasta çorbası olarak da bilinir . Fazlaca iyi protein içeren leziz bir çorbadır . İsteğe gore tel şehriye ,arpa şehriye yada erişte kullanılarak da yapılabilir .Yapılışı hem fazlaca leziz hem de oldukça kolay bir çorbadır . Hele daha evvelde haşlanmış tavuğunuz var ise 15 dakika içinde yapabilirsiniz . Peki ya şehriyeli tavuk çorbası yaptığınızda yanına neler yapmış olup servise hazır hale getirebilirsiniz ?

Şehriyeli tavuk çorbası neredeyse her türden yemeği kaldırabilecek bir lezzettedir . Sebze yemeği , et yemeği , zeytinyağlı …

Patlıcan kullanılarak meydana getirilen imambayıldı , karnıyarık, kürdan kebabı ya da fırında yada ızgarada pişmiş et çeşitleri tercih edilebilir .

Kuru Fasulye

Türk mutfağında mühim yeri olan kuru fasulye yemeği , sıcak bir çorbanın ardına pirinç pilavıyla görkemli olabilir . Hem hafifçe hem bolca protein deposu .

Pirinç Pilavı

Birçok yemeğe eşlik edebilecek şüphesiz en uyumlu tariflerden birisi de pirinç pilavıdır . Sulu bir yemekle çorbadan sonrasında tercih edilmesi mükemmel bir tercih olur .

Yaprak Sarması

Üzüm yaprağına yada değişik yapraklara sarılarak isteğe gore sıcak, soğuk servis edilen yaprak sarmasına kimse kolay kolay hayır diyemez . Zeytinyağlı limonlu leziz bir yaprak sarması şehriyeli tavuk çorbasının ardına oldukça güzel bir seçim olacaktır .

Şekerpare

Hafifçe kızaran görüntüsü , üstüne konmuş fındığıyla hafifçe bir tatlı olan şekerpareyi tatlı seçimi için akşam menünüzde yer verebilirsiniz .

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir