İçindekiler

Selenyum Eksikliği Nelere Yol Açar?

Tavsiye edilen Günlük Selenyum İhtiyacı

Selenyum Takviyesi

Selenyum Hangi Besinlerde Bulunur?

Selenyum Faydaları Nedir?Selenyum Cilde Faydaları

Selenyumun Zayıflama Üstüne Tesiri

Her insana merhaba, bu yazımda sizlere selenyum hakkında oldukça sorulan sorularla ilgili başlıklar hazırladım. Selenyum nedir, yararları nedir, ne işe yarar şeklinde mühim başlıklar hazırladım. Ek olarak selenyum içeren besinler nedir, eksikliği nelere neden olur? şeklinde başlıkları da ele aldım.

Selenyum Nedir?

Gıda zincirinden topraktan bitkilere geçen bir elementtir. Selenyum insanlarda yaşamsal öneme haizdir. Bunun yanı sıra doza bağlı toksit de olabilen bir elementtir. İlk kez 1817′ de Berzelius tarafınca tanımlanmıştır. Periyodik cetvelin VI A grubunda bulunmaktadır. Fizyolojik ve kimyasal özellikleri itibariyle kükürde benzerlik göstermektedir.

Selenyum Eksikliği Nelere Yol Açar?

 • En mühim selenyum eksikliği emaresi erken yaşlanmadır.
 • Bunun haricinde pek oldukça metabolik hastalık da selenyum eksikliği ile ilişkilendirilmiştir.
 • Diyabet bunlardan biridir.
 • İnsülin direnci, kanser ,kardiyovasküler ve nörodejeneratif hastalıklara niçin olabilmektedir. Bunun yanı sıra artmış mortalite riski ve immün sistem hastalıklarına yol açabilmektedir.

  Selenyum, immün sistemin düzenlenmesinde rol alan bir elementtir. Bu sebeple eksikliği bağışıklık sisteminin bozulmasına yol açabilir ve hastalıklara daha açık olmanıza niçin olabilir.

Tavsiye edilen Günlük Selenyum İhtiyacı

Selenyum alımının minimum ve maksimum tavsiye edilen düzeylerine bakacak olursak;

 • Yetişkinler için 30-70 ve 300-400 μg/gündür.
 • Türkiye Beslenme Rehberine gore hanım ve adam yetişkinlerde günlük alım miktarı 70 μg/gün olarak belirtilmiştir.
 • Gebelikte Selenyum ihtiyacı artmaktadır. Gebelik dönemindeki annelerin selenyum yeterlilikleri bir beslenme uzmanı tarafınca takip edilmelidir. Unutulmamalıdır ki selenyumun fazlası toksit tesir yaratmaktadır.

Selenyum Takviyesi

Selenyumun fazla alımında toksit tesir yaratabileceğini söylemiştim. Dolayısıyla selenyum miktarımızı bilmeden şuursuzca alınan bir takviye sizi zehirleyebilir. Pek oldukça yararı olabilir evet! Fakat vücudumuzda eksikliği olmayan bir elementi takviye olarak kullanmanın büyük sorunlara yol açabileceğini de unutmamalıyız! Eğer selenyum takviyesi kullanmayı düşünüyorsanız, ne olursa olsun bir tabip kontrolünde bunu görüşmeniz gerekir.

 

Hastalıklarınızın tedavisi amacıyla selenyum takviyesi kullanmak isteyebilirsiniz. Doktorunuza danıştıktan sonrasında sizin için uygun dozların belirlenip uygulanması önerilir. Ek olarak değerleriniz incelendikten sonrasında sizin için selenyum takviyesi gerekmeyebilir. Dolayısıyla en doğru sonucu doktorunuz verecektir.

Selenyum Hangi Besinlerde Bulunur?

Sıralama olmadan selenyum içeren besinler şunlardır:

 • Tam tahıllı besinler
 • Yağlı Tohumlar
 • Kabuklu Yemişler
 • Hindi
 • Balık ve deniz ürünleri
 • Yumurta
 • Soğan
 • Turp
 • Mantar
 • Sarımsak

Selenyum Faydaları Nedir?

  Enzimlerin bileşenleri olarak bakır ve selenyum, antioksidan korumada mühim rollere haizdir.

  Oksidatif stresin azalmasını elde eden selenyum, depresyon ile ilişkinlendirilmiştir. Araştırmaların bir çok selenyumun depresyon ile olan ilişkisi üstüne yapılmıştır. Emek harcamalar günlük kafi oranda selenyum alımının depresyon riskini azalttığını göstermektedir. Depresyonun tam manasıyla niçin geliştiğine dair bir sebep bulunamamıştır. Sadece günümüzde beslenmenin depresyon üstündeki ilişkisine yoğunlaşılmıştır.

  Selenyumun öteki yararları ise Guatr, Tiroid ve Haşhimato tiroidine olan etkileridir. Selenyum tiroid hormonu metabolizmasında vazife alır. Dolayısıyla tabip kontrolünde tiroid hastalarına verilen selenyum takviyesinin pek oldukça hastada pozitif yönde cevap verdiği gözlemlenmiştir.

Selenyum Cilde Faydaları

Cilt sağlığı için bilhassa antioksidanların kullanımı etkin rol alır. Selenyum elementi de yaşlanma ile beraber adı geçen bir elementtir. Selenyumun yetersiz alımında ciltteki çizgilerin belirginleşmesi, cildin bitkin bir görüntüye haiz olması ve mat bir görünüm gözlenebilir. Vatanımızda günlük selenyum alım düzeyi önerilerin oldukça altındadır. Dolayısıyla cildimize dışarıdan pek oldukça bakım sağlıyor olmamıza karşın içerden yapılması ihtiyaç duyulan temizliği bir türlü yaşam şekli haline getirememekteyiz.

 

Kullandığımız pek oldukça pahalı markanın cildimizde yaratmasını beklediğimiz mucizelerden ziyade günlük beslenmemizdeki koordinasyonu sağlamalıyız. Bu sayede oldukça daha kalıcı etkisinde bırakır gözlemleyebiliriz.

Selenyumun Zayıflama Üstüne Tesiri

Günümüzde pek oldukça vitamin ve mineralin zayıflatıcı yada kilo aldırıcı tesiri bulunduğuna yönelik data kirliliği bulunmaktadır. Daha önceki yazımda (kepek ekmeğinin yararları) da değindiğim şeklinde ne yazık ki kilo vermemizi sağlayacak yada tüketimiyle bizlere kilo aldıracak bu şekilde bir takviye bulunmuyor. Sadece vücut sistemimizin verimli emek harcaması, zayıflama yolculuğunda bizlere destek olabilir. Herhangi bir vitamin, mineral eksikliğinin bulunmaması gün içinde kendimizi daha iyi hissetmemize destek sağlar. Doğru hazırlanmış bir rejim programı siz değerli üyelerimizin vitamin , mineral dengenizi de sağlamalıdır. Bu denge sağlandığı zaman vücut daha verimli bir emek harcama sürdürür.

Destek elementlerimizin de vücudumuzda belirli görevleri mevcuttur. Bir şeylerin metabolizmasına katılır, bazı organların destekçisidir. Beslenmemizde günlük almamız ihtiyaç duyulan dozlar kafi olduğunda vücut aktivitesi daha iyi çalışır. İyi çalışan bir sistemi zayıflama yada kilo alma mevzusunda yönlendirmek daha rahat ve kolaydır. Doğrusu tek başına bir vitamin yada mineral için kilo verdirici tesiri bulunur diyemeyiz. Yada şu vitamini takviye olarak kullanırsanız daha kolay kilo vereceksiniz demek de doğru olmaz. Bu durumda danışanlarımızın yapması ihtiyaç duyulan onlar için doğru hazırlanmış rejim programına riayet etmektir. Diyetisyenin görevi ise danışanlarının yalnız kilolarına odaklanmak değildir. Her türlü makro ve mikro gıda ögelerinden kafi oranda alacağı bir program oluşturmaktır.

Beslenme uzmanından destek almayan kişilerin ise çeşitli beslenmeye yönelmeleri gerekmektedir. Bu sayede vücudun eksiklerini tamamlamalarında destek olacaktır. Tek düze ilerleyen beslenme ciddi problemler oluşturabilir. Sadece sebze, et, kurubaklagil, sebze, meyve , yağlı tohumlar vb. oldukça çeşitli bir beslenmeye haiz olursanız vücut eksiklerini kapatmakta daha iyi bir iş çıkaracaktır.

Hem yiyecek yiyip hem de vücudunuzu iyileştirebileceğinizi biliyor muydunuz? Rejim yapmak düşündüğünüz kadar zor bir durum değildir. Doğru yönlendirmeler sizin rahat uygulayacağınız bir sistemi oluşturur.

Diyetisyen Mihrişah Mıhcıoğlu

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir