Akıllarda kalan, hafızamızdan asla silinmeyen filmler ne kadar oldukca gözükse de, nadir yetişen bir bitkidir. Sen gül sanarsın, o endemik çıkar. Tüm replikleri, oyuncuları, aşkları ve bugünün temelini oluşturan hikayeleri ile unutulmazdır. 4 Yapraklı Yonca’nın yeşili koca bir Yeşilçam ağacının koca bir çınarıdır. Bu hafta da aşka yeni bir perspektif sunan, köklerinden yeni filizlere merhaba diyen, en oldukca beğenilen filmlerden Selvi Boylum Al Yazmalım mevzusu, oyuncuları, unutulmayan sahneleri ve daha fazlası ile karşınızdayız.

Selvi Boylum Al Yazmalım Filminin Konusu

Bir kamyon şoförü olan İlyas( Kadir İnanır), Asya’nın yaşamış olduğu köye gelir. İstanbul’dan köye uzanan bu aşk yolculuğunda Asya ile tanışırlar. Kent yaşamından uzaklara gittiğinde aşk yakınlaşmıştır. Asya’nın iç dünyası ile cenginde, aşk kazanır. Asya ile İlyas  birbirlerine aşık olup evlenirler. Samet isminde bir evlatları olur. İlyas köyden yola çıkar. İşleri fena giden İlyas, batan balığın peşinden yemle koşar ve Asya’yı aldatır. Asya’nın karşısına çıkmaya yüzü bir zahmet de olmasın dediğiniz büyük aşk konusunda yollar Asya’nın kurtuluşu olan Cemşit’e çıkar. İlyas’ın geri dönüşü ile ortalık karışır.

Selvi Boylum Al Yazmalım Oyuncuları

Yeşilçam’ın en unutulmaz isimlerine yer veren Selvi Boylum Al Yazmalım ’da kimler içeriyor? Dört yapraklı yoncanın bakışları ile Türkan Şoray Kanunlarının yaratıcısı Türkan Şoray ile “Deli Kadir” olarak tanıdığımız Kadir İnanır yer verir. Cemşit karakterini ise Ahmet Mekin canlandırır.

Asya Kimi Seçti?

İlyas’ın büyük terk edişinden sonrasında Asya, Cemşit ile tanışır. Aşktan ağzı yanan, başkasının bahçesinde salıncak kurar diye boşa denmez ve Asya,  İlyas’tan olan oğlu Samet ile Cemşit’in evine yerleşir. Seneler geçer ve Samet, Cemşit’e baba der. İlyas’ın yaralı bir halde geri dönüşü, Asya’yı bir seçime zorlar. Asya kimi seçer? İlyas ve Cemşit içinde kalan Asya, “Sevgi Emek İster” hafızalara kazınan sözüyle beraber Cemşit’i seçer. İlyas ise elenip  yarışmacı arkadaşlara başarılar demekle yetinir.

Unutulmayan Görüntüler

Birçok sahnesi ile hiçbir süre unutulmayan, Cemşit’i seçse de İlyas’a aşkı yaşam boyu olan Asya, İlyas’a olan bakışları ve içinden geçirdiği düşünceler filmin en sevilen sahnelerindendir. Asya ile İlyas’ın tanışma sahneleri, tartışmaları ile büyük aşkın habercisi olmuşlardır. Cemşit ile en unutulmaz sahnesi de her halükarda Asya’nın  “ Sevgi Emek İster” söylediği sahnede İlyas’ın oğlu Samet’in Cemşit’e baba diye koşması olacaktır.

Selvi Boylum Al Yazmalım Müzikleri

Fon müziği, unutulmaz sahneleri ve sözleri ile Cahit Berkay’a aittir. Jehan Barbur ise seneler sonrasında bu nostaljiye kulak vererek filmin sahnelerinden kesitlerle “Selvi Boylum Al Yazmalım” şarkısını seslendirmiştir.

Asya’nın da işi zor. Sana hepimiz aşık, sen de bir başkasına. Öykü aslına bakmış olduğunuzda aşka yeni bir boyut kazandırır? Sevgi Mi Emek Mi? Sorusu seneler süresince tartışmalı olarak kalır. Aşk ikilemi seçimleri senaristliğinin haricinde iç seslerindeki samimiyetleri ile karaktere yaklaşmakta Türk filmlerine bir başka pencere açar. Seviyorsanız birini, tarhananın altını kısın, yanmasın.

Nostaljiyi seviyorsanız ve Jehan Barbur’un seslendirdiği şarkıdan etkilendiyseniz ve izlemeyenlere ders olsun diyorsanız tekrardan seyredebilirsiniz.

Selvi Boylum Al Yazmalım’ın Yönetmeni Kimdir?

Yönetmenliğini Atıf Yılmaz’ın 1977 senesinde yapmış olduğu oyuncu kadrosunda; Türkan Şoray, Kadir İnanır, Ahmet Mekin, Nurhan Nur, Cengiz Sezici, Elif İnci ve İhsan yüce yer verilmiştir.

Selvi Boylum Al Yazmalım Samet Kim?

Asya ile İlyas’ın oğlunu Samet’i canlandıran Elif İnci, seneler sonrasında birçok Türk dizi ve filmlerinde yer alır.

Raziye karakteri ile Adana Altın Koza Film Festivali’nde Zıkkımın Kökü filmindeki En İyi Destek Hanım Oyuncu ödülünü aldı.

Oyuncu son olarak ATV’de gösterilen Kara Para Aşk dizisinde yer almıştır.

Film Eleştirmeni ve Editör Selim Şentürk

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir