Ses frekanslarında meydana gelen değişimler kişinin sesinin kısılmasını tetiklerken, ses kısılması pek oldukça değişik durum dolayısıyla meydana gelebilmektedir. Ses kısılması kişinin yaşam standardını büyük seviyede sekteye uğratan bir durum olurken ses kısılmasının niçin meydana geldiğinden ve ses kısılmasını tedavi etmek için nelerin uygulanması gerektiğine dair tüm bilgileri yazımızdan öğrenebilirsiniz…

Ses kısıklığı nedir?

Sesinizin düzgüsel halinden sonraki süreçte meydana gelen değişimler, sesinizde kısılma probleminin oluşmasına niçin olmaktadır. Ses kısıklığı bir çeşit hastalık olmasa da bir hastalığın habercisi olabilmektedir. Ses düzeyinizde meydana gelen düşmeler, ses kalitenizde çeşitli dalgalanmaların oluşmasına niçin olurken bu durum sesinizde sıska, silik bir tonun oluşmasına niçin olabilmektedir. Kısa süreli ses kısıklıkları, soğuk algınlığı şeklinde durumlar dolayısıyla mevcud bir durum olurken, ses kısıklığını tedavi edecek birkaç yöntemin uygulanması son aşama önemlidir.

Ses kısıklığına ne iyi gelir?

Ses tellerinde meydana gelen tahribatlar sonrasında ses kısılması problemi ile karşı karşıya kaldığınız durumlarda sesin kendi frekansına gelebilmesi için uygulamanız ihtiyaç duyulan belli başlı durumlar bulunmaktadır. Bu durumların başlangıcında esasında ilk olarak uzman bir hekim kontrolüne gitmeniz ve herhangi bir ciddi sorun olup olmadığını teşhis etmeniz mühim olurken akabinde evde naturel yollarla birkaç tedavi edici yöntem uygulamanız oldukça sıhhatli olacak ve kati çözümler doğuracak durumlar içinde yer almıştır. Ses kısıklığını naturel yollarla evde tedavi edebilmek için şu şekilleri tercih edebilirsiniz;

 • Boğazınızın ağırması durumunda, boğazınızın ağrısının hafiflemesi için ılık tuzlu su ile gargara yapmanız boğazınızın ağrısının büyük seviyede geçmesine destek olurken bu uygulamayı tertipli olarak tekrarlamanız durumunda tüm ağrılarınızdan kısa süre içinde kurtulacağınızı görmüş olacaksınız.
 • Bulunduğunuz ortamın kuru ve havasız olması boğazınızın tahriş yada kurumasına yol açan etmenlerin başlangıcında gelirken bulunduğunuz ortamın nemlenmesini sağlayacak çeşitli uygulamalar içinde bulunmanız, boğazınızın rahat etmesi açısından son aşama mühim olan durumların başlangıcında gelmektedir. Ortamı nemlendirmek için kalorifere ıslak bir havlu yerleştirmeniz veya ütü ile ortama buğu sağlamanız kafi olurken bu uygulamalar ortamın nemlenmesine destek olacaktır.
 • Boğaz ağrılarınızı tedavi edebilmek için ağzınıza naturel içerikli bir pastil atmanız boğazınızın yatışmasına destek olurken bununla birlikte ağrılarınızın hafiflemesine de büyük seviyede katkı elde edecektir.
 • Papatya, zencefil rahatlatıcı çayların tüketilmesi boğaz ağrısının hafiflemesine katkı sağlarken bununla birlikte ses kısıklığının tedavi edilmesine destek olurken, boğazınızda var ise tahrişin de tedavi edilmesine destek olacaktır.
 • Boğaz ağrısı ve ses kısıklığını tedavi edecek öteki bir yöntemlerin başlangıcında şüphesiz bal gelmektedir. Balın içine bir miktar damlatacağınız limonu güzelce karıştırıp tüketmeniz, boğaz ağrısının kısa süre içinde yok olmasına destek olurken bununla birlikte ses kısıklığı probleminin de tedavi edilmesine destek olacaktır.
 • Antibiyotik açısından son aşama varlıklı bir besin olan sarımsak, ses kısıklığının tedavi edilmesine büyük seviyede katkı sağlamaktadır. Sarımsağı sütün içine karıştırıp tüketebileceğiniz şeklinde bununla birlikte direkt olarak sarımsağı yutmanızda sağlığınıza kavuşmanıza destek olurken, boğaz ağrılarınızın hafiflemesine katkı elde edecektir.

Ses kısıklığını önlemek için neler yapılmalıdır?

 • Bol miktarda sıvı tüketimi gerçekleştirilmesi gerekir
 • Kahve, kola şeklinde kafein içeren gıdaların tüketiminden büyük seviyede uzak durulması gerekir
 • Ev içindeki havanın kuru olmamasına itina gösterilmeli
 • Sesinizi oldukça yüksek şiddette kullanmamaya itina gösterin
 • Acılı ve baharatlı gıdalardan mümkün mertebe kaçının

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir