Kerim ÇALKAMA : Merhabalar, mahallemizde yer edinen bir kuaför dükkanında işçi olarak çalışmaktayım. Kısa sürede e devlet hesabımdan hizmet dökümü aracılığı ile gün sayımı denetim ettiğimde ara ara sigorta günlerimin tamamlanmamış yatırılmış bulunduğunu fark ettim. Bununla ilgili yapmam ihtiyaç duyulan işlem sırası nedir? Sonuçta bana herhangi bir data verilmeden tamamlanmamış günler yatırılmış. Ben bu durum ile ilgili direkt olarak yasal yollara başvurmak isterim. Gerektiği takdirde bulunduğum iş yerinden de ayrılabilirim. Toplumsal güvenlik ilk müdürlüğüne yazabileceğim sgk görünmeyen gün dilekçe örneği var ise paylaşabilir misiniz?

Sayın Kerim ÇALKAMA ; Bu şekilde bir durumun tespitini gerçekleştirdiğinizde direkt olarak toplumsal güvenlik kurumuna müracaat edebilirsiniz. Netice olarak bu şekilde bir durumda kesinlikle her türlü haklısınız. Bir işçi çalıştırılıp sgk günleri ödenmediyse eğer kesinlikle bir yaptırımla karşılaşacaktır. Şimdi ilk olarak mevzu ile ilgili bir kaç data vereceğim ve hemen sonra sayfanın en alt kısmına sgk görünmeyen gün dilekçe örneğini ekleyeceğim, alim olsun.

İş veren sigortamı düşükten gösterdiği takdirde de yakınma edebilir miyim? Normal olarak, aldığınız maaşa gore sgk’ya bildirilen ücret daha düşük ise çalışmakta olduğunuz işletmeyi yakınma etme hakkınız bulunmaktadır. Bu şekilde bir durumun tespiti halinde iş verene çeşitli yaptırımlar uygulanabilir.

Sgk görünmeyen gün dilekçe örneği yazarken nelere dikkat edilmelidir?

  • Belge üstünde kesinlikle yakınma sahibine ilişik; adres, tc, telefon numarası şeklinde kişisel bilgiler bulunmalıdır. Gerektiği takdirde yakınma eden şahıs ile iletişime geçilebilir.
  • Belge örnek durumunda olduğundan, durumlara gore üstünde çeşitli değişimler yapılabilir.
  • Sgk görünmeyen gün dilekçe örneği teslim edilirken, bu durum ile ilgili değişik deliller var ise yanına eklenebilir. Bunlardan en mühimleri sigortanın yatırılmayan günler içinde orada çalıştığını kanıtlar özellikte olanlarıdır.
  • Tamamlanmamış ücret yada gün yatırıldığını iddaa eden kişilerin bu durumu kanıtlayıp, sonucu hızlandırabilmesi için kesinlikle belge, kanıt yada şahit ifadelerini teslim etmesi oldukca önemlidir

sgk görünmeyen gün dilekçesi wordİndir

Yukarıda yazdığımız bilgilere dikkat ettiğiniz halde problemler yaşamazsınız. Bunun haricinde sgk dilekçe örnekleri sayfasından toplumsal güvenlik kurumu hakkında değişik yazıları bulabilirsiinz.

Tagged:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir