Sini böreği yerine daha değişik lezzetlere açık olanlar için sigara böreğini tavsiye edebilirim. Yapılışı kolay olduğu şeklinde leziz de bambaşka olmaktadır. Dileyenler patatesli yada peynirli yapabilirler ikisi de damak keyfinize uyum elde edecektir. Sabah kahvaltılık yada akşam yemeğinin yanında sunulabilir. Yapımı kolay olduğundan mesele yaşamayacaksınız. İlk kere yapanlar içinde büyük coşku olacaktır. Size kendi deneyimlerimi aktarmak isterim.

Malzemelerimiz
1-2kg patates
1 yumurta
5 tane yufka (1 yufkadan 8 sigara böreği çıkıyor)
Pulbiber

Sigara böreği iyi mi yapılır?
İlk olarak yufkamızın içine ilave edeceğimiz malzemeleri hazırlamakla başlamış olalım. Patateslerimizi soyarak yada kabuklarını oldukça iyi şekilde yıkayıp minik bir tencere içinde haşlamaya bırakıyoruz. 1,5 yiyecek kaşığı tencerenin içine tuz ekleyip lezzet almasını bekliyoruz. Patateslerimizi tencereden çıkardıktan sonrasında kabuklarını soyuyoruz ve orta boy bir salata tabağı olabilir içine pul biber ilave ederek parçalıyoruz. Ortaya aşağıda oldu halde minik parçacıklar haline getiriyoruz. Ufak bir kase içinde yumurtamızı çırpıyoruz.

Yufkamızı sigara böreği şeklinde sarmak için mutfak masamızın üzerine açıyoruz. İlk olarak ortadan sağdan ve soldan kesiyoruz. Sonrasında köşelere gelmesi için X şeklinde kestikten sonrasında 8 parça yufkamız oluyor. 8 parça yufka olunca orta boyda elde ederiz, daha minik yapmak isteyener bu parçaları çoğaltabilirler.

Büyük olan bölgelere birazcık patates ezmemizden koyuyoruz. Sonrasında kenarlarını iç tarafa doğru bükerek yanları açık kalmasını önlüyoruz. Yaprak dolması sarıyor şeklinde aynı şekilde sarıyoruz. Sonu olan uç kısmı yapışması için azıcık yumurtaya bandırıyoruz.

Kızartmak için tavamıza sıvı yağ döküyoruz. Birazcık kızması gerekmektedir, kızmayan yağda kızartmaya çalışırsak eğer yağı içine çeker tüm tadımız kaçacaktır. Yağımızın kızması ile sigara böreklerimizi tavamıza koyarak pişiriyoruz. Fazla kızartmadan çatalla arkasını önünü çevirip pişmesini sağlıyoruz.

Afiyetle yiyin. Yalnız pişirirken fazla pişirmeyin birazcık sert oluyor kıtır kıtır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir